Ruszył super szybki internet dla szkół

9409.nsmed

Starosta Danuta Krępa uczestniczyła w uruchomieniu pilotażowego dostępu do bardzo szybkiego internetu dla dwóch szkół w województwie świętokrzyskim, w tym Szkoły Podstawowej w Godowie (pow. starachowicki).

Jako pierwsze w regionie będą one testować dostęp do szerokopasmowego internetu, który został wybudowany w ramach programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). Zgodnie z założeniami rządowego programu Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, obejmującego wszystkie szkoły w kraju, od września br. ruszy uruchamianie nieopłatnego korzystania z dostępu do internetu przez wszystkie placówki w Polsce.

Firma NEXERA jest jednym z największych beneficjentów drugiego konkursu POPC, którego celem jest zapewnienie dostępu do szerokopasmowego internetu i likwidacja tzw. białych plam NGA czyli miejsc na mapie Polski, które nie maja jeszcze dostępu do łączy o wysokiej prędkości. Firma realizuje projekt na 13 obszarach w 4 województwach, w tym również w naszym regionie, gdzie dostęp do sieci światłowodowej uzyska 761 szkół i ponad 105 tys. gospodarstw domowych. W pierwszej kolejności do sieci podłączone zostaną placówki oświatowe. Zgodnie z założeniami rządowego programu Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE), obejmującego wszystkie szkoły w Polsce, od września 2018 r. rozpocznie się uruchamianie nieodpłatnego korzystania przez szkoły z dostępu do sieci o prędkości 100: 100 Mb. Do tego czasu instalacje będą testowane. Pilotaż odbywać się będzie w dwóch szkołach: w Janiku oraz Godowie. W czwartek, 11 stycznia odbyła się uroczysta inauguracja tego projektu w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Janiku, podczas której omówiono założenia przedsięwzięcia i rozpoczęto testowanie instalacji. Uczestniczyła w nim również starosta Danuta Krępa, która wspólnie z innymi zaproszonymi gośćmi miała okazję sprawdzić możliwości super szybkiego internetu.

Wśród osób, które zasiadły na sali byli przedstawiciele władz różnych szczebli, począwszy od tych najwyższych reprezentowanych przez senatora Jarosława Rusieckiego, przez wojewódzkie, a na gminnych skończywszy. Obecny był również Tomasz Pleban, Świętokrzyski Wicekurator Oświaty. Wszyscy oni podkreślali dość mocno znaczenie cyfryzacji i internetu w dzisiejszych czasach, dziękując za ogromne zaangażowanie i współpracę w realizacji tego projektu.  Po części oficjalnej odbyło się uroczyste otwarcie pracowni, która zyskała dostęp do szybkiego internetu, a potem demonstracja eksperymentu porównującego dotychczasowe łącze radiowe i nowe łącze światłowodowe.

Goście mieli okazję przekonać się sami jak bardzo poprawi się jakość i prędkość połączenia internetowego w placówkach oświatowych dzięki sieci NEXERA.

Zgodnie z harmonogramem projektu, do sierpnia 2018 r. do sieci NEXERA podłączonych zostanie ponad 2600 placówek oświatowych, a do 2020 r. – ponad 450 tys. gospodarstw domowych w województwach: świętokrzyskim, łódzkim, kujawsko – pomorskim i warmińsko – mazurskim.

Generalnym Wykonawcą odpowiedzialnym za projekt i budowę sieci jest NOKIA. Za realizację prac budowalnych w rejonie obejmującym szkoły w Janiku oraz Godowie odpowiada natomiast Wasko S.A.

Info: powiat.starachowice.pl


Reklama

Dodane: 13.01.18

Komentarze użytkowników

John LEnon | 2018-01-16 14:22:59 napisał(a):

ten superszybki internet to na tych superszybkch komputerach?

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie