Publiczna toaleta nad Lubianką. Zdaniem Czytelnika przydałby się kierunkowskaz, bo jej nie widać

17653.nsmed

Ponad 30 milionów złotych kosztowała inwestycja w Lubiankę, z czego dwie trzecie (20 milionów złotych) stanowiło zewnętrzne dofinansowanie, a resztę dołożyło miasto z kredytu (8,4 miliona złotych) oraz środków własnych. Po przeprowadzonej rewitalizacji Lubianka stała się miejsce tętniącym życiem, odwiedzanym przez rzesze ludzi. 

Projekt rewitalizacji zakładał m.in. wpisanie budynków w naturę. I tak powstały nowe obiekty: woprówka, restauracja oraz publiczna toaleta z przebieralnią. Nie są one widoczne od strony promenady, na co zwrócił uwagę jeden z Czytelników sugerując, że nad Lubianką powinny pojawić się kierunkowskazy, a już szczególnie te pokazujące, gdzie jest toaleta. Zdaniem Czytelnika nie wszyscy wiedzą, że nad Lubianką poza przenośnymi toaletami jest szalet i co poniektórzy kierują się w tym celu do restauracji. 

Redakcja Starachowice-NET.pl przekazała „sygnał” do Urzędu Miejskiego z prośbą o komentarz. 

- Co do systemu oznaczeń toalet na terenie Lubianki, to istnieje system specjalnych piktogramów opracowanych w ramach realizacji tego zadania inwestycyjnego. Projektant założył specjalny system oznaczeń na budynkach, które wpisują się doskonale w cały projekt rewitalizacji tej przestrzeni. To specjalny projekt, grafika i kolory zaprojektowane specjalnie dla nas. Te piktogramy wyróżniają naszą Lubiankę. Projektant chciał uniknąć umieszczenia w tej przestrzeni zbyt wielu oznaczeń, w postaci tablic czy słupków informacyjnych. Osoba wypoczywająca w tym miejscu wchodzi na teren Lubianki i sama odkrywa atrakcje znajdujące się na nim, ale również zlokalizowanie pozostałych ważnych dla niej miejsc, np. barów, mola czy wypożyczalni sprzętu. Po pierwszym przejściu tego terenu praktycznie każdy już wie, gdzie co się znajduje - odpowiada rzecznik magistratu Leszek Kowalski i dodaje, że został wprowadzony dodatkowy system oznaczeń i taką pomoc oferuje tablica informacyjna wraz z regulaminem. - Sami też dołożyliśmy już kilka nowych informacji niezbędnych do funkcjonowania kąpieliska i całej przestrzeni jak chociażby „zakaz kąpieli” - dodaje rzecznik. 

- Jesteśmy gotowi do większego uszczegółowienia pod względem informacji tego terenu i na pewno dodatkowe tablice powstaną w niedalekiej przyszłości. Nie chcemy jednak, aby ten teren pokryty był tylko znakami i kierunkowskazami. To przede wszystkim miejsce wypoczynku, które ma być atrakcyjne i funkcjonalne dla wypoczywających. Sukcesywnie będziemy jednak wsłuchiwać się w opinie korzystających, aby jeszcze lepiej czuli się oni nad naszą Lubianką - informuje rzecznik Urzędu Miejskiego Leszek Kowalski. 

Już z początkiem sezonu po informacjach od mieszkańców, że jest problem sanitarny dostawiono kilka przenośnych toalet. Jednak nie wszyscy chcą, mogą z nich korzystać. W mediach społecznościowych zamieszczony został w wpis o kłopotach z dostępem do toalety dla osób niepełnosprawnych znajdującej się w budynku.  

„Jak to jest z WC dla osób niepełnosprawnych na nowo otworzonym ośrodku Lubianka? WC dla osób niepełnosprawnych jest zamknięte, gdzie odgórnie powinno być normalnie otwarte, jak każde inne WC czy dla kobiet czy też mężczyzn. Prawdopodobnie trzeba gdzieś iść po klucz tylko gdzie? Orientuje się ktoś jak to jest? Trochę lipa szukać klucza nie wiadomo gdzie jak chce się skorzystać z WC.” - Brzmiał wpis. 

Jak informuje Krzysztof Szczygieł - dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, jednostki zarządzającej terenem przy zalewie Lubianka, WC dla osób niepełnosprawnych jest ogólnodostępne, otwarte cały czas – 24 godziny na dobę. 

- Tak było od momentu otwarcia tego terenu dla wypoczywających nad Lubianką. Jeśli zdarzyła się sytuacja, że akurat w danym momencie toaleta była zamknięta, to być może trafiła się jakaś awaria i WC było zamknięte tylko chwilowo zamknięte. Ale tylko i wyłącznie na czas usunięcia tej usterki. Pozostałe toalety są zamykane pomiędzy godziną 19 a 22. Godzina ich zamknięcia jest uzależniona od obecności w tym miejscu pracowników MOSiR-u. Toalety są zamykane przez konserwatorów w momencie zakończenia przez nich swoich zadań i obowiązków służbowych. Na pewno chcielibyśmy, aby toalety były otwarte jak najdłużej, ale problemy kadrowe związane z obsadą osób do obsługi tego terenu sprawiają, że nie zawsze się to udaje. Na pewno nie możemy zostawić ogólnej toalety otwartej na noc, gdy nie ma już pracowników MOSiR - odpowiada dyrektor Szczygieł. 

RemondisReklama 

Dodane: 30.07.23 | Odsłony: 1139 | komentarze (6)
Tagi:

Komentarze użytkowników

Ewa | 2023-07-30 08:52:11 napisał(a):

Daleko nam do Holandii gdzie toalety publiczne czynne są na okrągło 24 godziny na dobę...

Bzdury | 2023-07-30 09:39:00 napisał(a):

Te ubikacje albo są mega często zamknięte i otwarta jest tylko jedna w której bardzo często brak nawet jest papieru czy mydła. Bzudry to może opowiadać sobie Pan Krzysztof bo może i sam o niczym n83 wie ale ja bywam i niestety tak jest

Ala | 2023-07-30 15:17:32 napisał(a):

Ile kosztowała bunkrowa knajpka wybudowana za miliony oddana w dzierżawę prywatnej osobie za dość mierne pieniądze?

Mieszkanka | 2023-07-30 19:35:58 napisał(a):

No i mamy klozetowy problem. Proszę dodatkowo zatrudnić kilka osób do obsługi WC. A i koniecznie należy opracować instrukcje i regulamin do korzystania. Szkoda, że w projekcie zapomniano uwzględnić obiektu informacyjnego do tak ogromnego obiektu. Co za pech..Można by było ok. 1 mln albo i więcej zainwestować. Koniecznie beton. Świetnie komponuje się z naturą.

Wezyr | 2023-07-30 19:36:43 napisał(a):

Żenujące tłumaczenia. Trzeba jak najszybciej oznaczyć dojścia do toalet, bo jest dramat. Wypoczaywający nad Lubiankaą po prostu załatwiają się w okolicznych krzakach, zadrzewieniach i po prostu do wody. Toalety powinny być czynne 24 h ale nad zbiornikiem powinien być monitoring. Ale nasz celebryta mimo wydania 30 milionów o tym zapomniał a jak złapie wandala to mu odpuszcza albo zbiera z nim śmieci w ramach zadośćuczynienia :)

Mieszkanka | 2023-07-31 08:22:43 napisał(a):

Pomimo wydanych milionów odwieczny problem nad zbiornikiem Lubianka pozostał nie rozwiązany. Plażowicze jak załatwiali potrzeby w wodzie i pod krzakami , tak bez zmian. Kulturę obycia każdy ma w sobie ale pomimo tego nieustannie należy właśnie w takich miejscach prowokować do zmiany przyzwyczajeń i braku kultury. Gdyby teren był dobrze skomunikowany pewnie bliżej byłoby do WC niż pod krzak czy do wody

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie