Promocja Miasta Starachowice poprzez sport – piłkę nożną

12648.nsmed

Taki brzmi tytuł organizowanego przez Urząd Miejski postępowania, które zostało ogłoszone na początku tego tygodnia. Przedmiotem zamówienia jest promocja Miasta Starachowice poprzez sport realizowana przez Wykonawcę, którego zespół będzie uczestniczył w czwartoligowych rozgrywkach piłki nożnej w rundzie wiosennej sezonu 2019/2020. Podobne przetargi odbywają się w wielu miastach w Polsce, w pobliskim Ostrowcu Świętokrzyskim czy Gdańsku. 

Jak ma wyglądać promocja miasta, określono w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. Jest tam mowa m.in. o używaniu nazwy STARACHOWICE jako stałego i integralnego elementu w oficjalnej nazwie drużyny rywalizującej w ligowych rozgrywkach, organizacji w Starachowicach meczów ligowych rozgrywek seniorskich, umieszczeniu herbu oraz nazwy miasta Starachowice na banerach reklamowych i innych formach promocyjnych reklam wizualnych, w miejscach widocznych, podczas wszystkich meczów, turniejów oraz spotkań organizowanych przez Wykonawcę, w których jest on gospodarzem, a w miarę możliwości również podczas meczów, turniejów i spotkań wyjazdowych… 

W IV lidze gra tylko jedna drużyna ze Starachowic. Czy nie jest to dyskryminacja pozostałych klubów z naszego miasta? Dlaczego w warunkach postępowania zapisano, że musi to być IV liga? Redakcja portalu poprosiła magistrat o wyjaśnienia.

Izabela Wrona, Zespół Organizacyjny Urzędu Miejskiego w Starachowicach: 

Przetarg w ramach promocji miasta poprzez sport musiał być zorganizowany, ponieważ do tego obligują gminę przepisy.  

Na ten rok samorząd zamierzał przeznaczyć na seniorski zespół grający w IV lidze 160 tys. zł. W związku z koniecznością ograniczenia wydatków we wszelkich aspektach funkcjonowania miasta, kwota ta prawdopodobnie zostanie ograniczona do 90 tys. zł. 

Jednym z celów ww. zadania jest zapewnienie jak największego zasięgu działań promocyjnych. Realizacja zadania przez zespół na poziomie czwartej ligi tj. na najwyższym poziomie rozgrywkowym seniorskiej piłki w mieście, daje zdecydowanie większe możliwości zasięgu niż zespoły rywalizujące w niższych ligach piłkarskich np. klasa okręgowa czy klasa A. 

Rozgrywki prowadzone na poziomie czwartej ligi częściej są relacjonowane np. w mediach regionalnych niż rywalizacja w niższych ligach świętokrzyskich. Ponadto Zamawiający ma prawa w ten sposób ograniczać krąg podmiotów w postępowaniu o zamówienie publiczne, aby osiągnąć zamierzone efekty, tu zasięg promocji. 

Gmina w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia przewidziała ewentualne zmiany postanowień umowy w stosunku do treści oferty. Jedną z takich zmian jest możliwość zmiany terminu realizacji zamówienia w przypadku niezależnych od wykonawcy zmian w terminarzu rozgrywek ligowych. Zapis ten jest niezwykle ważny w czasie panującej pandemii i ewentualnych decyzji Świętokrzyskiego Związki Piłki Nożnej w sprawie kalendarza rozgrywek. 

Należy mieć również na względzie, że nie jest to jedyna forma wsparcia sportu przez gminę. Kluby sportowe mogą również korzystać ze środków dotacyjnych na realizację szkolenia sportowego dzieci i młodzieży, organizację imprez sportowych, organizację obozów sportowych oraz zajęć pozalekcyjnych dla dzieci i młodzieży, bez względu na poziom rozgrywek w których uczestniczą.

FKS Łazy w ostatnich konkursach, które były ogłaszane przez gminę Starachowice na realizację zadań publicznych nie składał ofert. Ze wsparcia samorządu zdecydowały się natomiast skorzystać inne stowarzyszenia i kluby sportowe działające na terenie miasta, w tym: Akademia Piłkarska SKS STAR Starachowice czy KKS ASPN Juventa Starachowice. 

Miasto zachęca Kluby i Stowarzyszenia do wspólnego działania, współpracy i łączenia sił zamiast konfliktowania, antagonizowania i dzielenia.

Familijny Klub Sportowy ŁAZY składa zażalenie 

Familijny Klub Sportowy ŁAZY złożył zażalenie na zapisy warunków postępowania do prezydenta Marka Materka oraz radnych Rady Miejskiej. „Rozmowy z Panem Prezydentem, Panią Prezydent, apele, pisma, nie przyniosły efektów. Nie widzę innej formy jak wyżej wymieniona na poprawę obecnej sytuacji.” - pisze w mediach społecznościowych prezes FKS Łazy Konrad Rączka. 

„Hasło „piłka wraca do korzeni” jednak nie jest zrozumiałe i akceptowane przez włodarzy miasta Starachowice. 27 marca 2020 głoszony został przetarg pn. „Promocja Miasta Starachowice poprzez sport – piłkę nożną”. Nie uwzględnia naszego Klubu. Jest to USTAWKA, która jest wykonywana prawdopodobnie w majestacie prawa. Czekając na ogłoszenie konkursu liczyliśmy, że będziemy mogli starać się o wywalczenie ok. 20 procent kwoty adekwatnie do ligi. Niestety nasze występy w lidze, wydarzenia, pikniki, turnieje charytatywne imprezy dla rodzin i dzieci nie zostały wzięte pod uwagę. Czy nie reprezentujemy Gminy w Województwie? Jesteśmy drużyną seniorską, a ten konkurs to praktycznie jedyna forma pozyskania od miasta doraźnego wsparcia na działalność Klubu.” - pisze w mediach społecznościowych prezes FKS Łazy Konrad Rączka.

Fot. UM Starachowice X.2018r.

Dodane: 05.04.20 | Odsłony: 1710 | komentarze (21)

Komentarze użytkowników

Dziwny przetarg | 2020-04-05 08:00:06 napisał(a):

Przetarg skierowany do jednego kluby jest co najmniej dziwny. Skoro FKS Łazy udziela się już w różny sposób promując miasto to dlaczego wykluczać go już na starcie ?

Do przedmowcy | 2020-04-05 08:30:28 napisał(a):

Może dlatego że prezes udziela się tam "gdzie nie można obecnie"? Niech prezes kupi zapas chupa chupsów i poćwiczy umiejętność lizania jak większość doceniona obecnie, to może i profity będą. Akcje charytatywne, no dajcie spokój, najważniejsza akcja charytatywna w naszym mieście, to charytatywne noszenie ulotek.

QweasdzxcJSB | 2020-04-05 09:40:22 napisał(a):

To jest jakaś granda. Sytuacja identyczna jak ogłaszanie przetargów na samochody do UMu gdzie wymiary zostały podane co do milimetra (nie, nie u nas ;))

Xxx | 2020-04-05 11:53:12 napisał(a):

IV liga to dla takiego miasta jak Starachowice nie propmocja a anty promocja. Każde nawet niewielki środki to jest niegospodarność i marnotrastwo.jest to 1/4 oszczędności wynikających z likwidacji posiłków w przedszkolach.

viki | 2020-04-05 12:32:13 napisał(a):

To nie jest promocja miasta tylko 'ukryte' finansowanie klubu sportowego .Na mecze przychodzi po - 20-50 kibiców dla których to jedyna rozrywka na wsi. Bodzentyn,Daleszyce i tym podobne metropolie to miejsca w których ten czy inny klub ma promować "Starachowice"-nie rozśmieszajcie mnie-a argumenty podane przez urząd miasta są po prostu prymitywne i ubliżające ludziom inteligentnym.W sytuacji w jakiej za chwilę znajdą się setki ludzi w Starachowicach wydawanie tych pieniędzy to po prostu marnotrastwo i głupota .Nadchodzi ogromny kryzys gospodarczy który dotknie niestety również nasze miasto i na to właśnie powinien się przygotować prezydent i rada miasta a nie wydawać pieniędzy z podatków na bzdury.

gość | 2020-04-05 12:49:18 napisał(a):

Jeśli to jest" ustawka" jak pisze prezes Konrad Rączka reprezentujący FKS Łazy to nie pisze się zażaleń ,bo niby do kogo ? Na działania prezydenta do niego samego ?Popatrzcie w przepisy i piszcie do tych,którzy zajmują się kontrolą prawidłowości działania samorządu,a zwłaszcza jego finansowania,zaczynając od Rady Miasta,kilka innych od zamówień a kończąc wiadomo gdzie.Tylko nie rezygnujcie po jakiejś obietnicy paru groszy na klub,bo tak często bywa,przy braku środków.Bo albo się twierdzi,że coś jest nie tak i to udowadnia albo jest ok i nie ma co skarżyć i kontrolować.Postępowanie już trwa i funkcjonuje w przestrzeni publicznej,jutro już otwarcie ofert o 11.15

Yogi | 2020-04-05 13:35:35 napisał(a):

Ale jak to... w tym samym artykule jest napisane że prezes Rączka chce walczyć o 20% pieniędzy a wyżej jest napisane że jak są organizowane konkursy to FKS Łazy nawet nie składa ofert by pozyskać pieniądze. Więc o co chodzi w tym wszystkim ?

Er | 2020-04-05 13:58:41 napisał(a):

Chodzi o kasę i głosy. Ten rządzi kto płaci.

gość | 2020-04-05 14:11:02 napisał(a):

Beczek potrzeba.W którejś tam kategorii podobno dotację z korkowego jakieś stowarzyszenie ze Skarżyska dostało ?To prawda ?

gość do JSB | 2020-04-05 16:45:17 napisał(a):

A gdzie był numer z liczbą drzwi ? Kilka lat temu,chyba to było niedaleko stąd.

mieszkaniec | 2020-04-05 18:50:49 napisał(a):

beka śmiechu jest promocja poprzez kopaninę piłki na wsiowym i małomiasteczkowym poziomie.Co tu można promować.

Mink do mieszkańca | 2020-04-05 20:05:32 napisał(a):

Sport szanowny intelektualny i kulturowy profanie jest na każdym poziomie promocją zdrowego i aktywnego trybu życia. A jak się to w mieście dzieje na dowolnym poziomie to jest super i promuje miasto. Czy to takie trudne do zrozumienia?

Dziewczyna | 2020-04-05 20:54:10 napisał(a):

A do czego taka forma promocji miasta? Dla mnie dobra promocja miasta są np. niskie podatki.

arti | 2020-04-05 21:32:12 napisał(a):

poruszę dwie sprawy.
1 przetarg ustawiony pod jedną drużynę to granda i nihilizm, jak to mawia moja znajoma swołocz!!!
2 wciąż star jest jakąś wizytówką wierzę i mam nadzieję, że powoli będzie się piął po szczeblach czego i Staruniowi i sobie życzę.
3 do wielu narzekających to jakoś musi się nazywać dano na promocję miasta bo nie można dać kasy ot tak sobie mialo być 2 a stało się trzy sorki

gość do arti | 2020-04-05 21:45:26 napisał(a):

Sprawa nr 1 ,jeśli teza jest prawdziwa to chyba wszystko jasne.

obcy | 2020-04-05 22:41:41 napisał(a):

Wszystkie te pieniądze to środki publiczne, czyli nasze.Jeżeli przetargi się ustawia, to jest przestępstwo i należy zgłosić organom ścigania.

Do arti | 2020-04-06 07:07:48 napisał(a):

Punkt 1 i 3 w tym konkretnym przypadku się wyklucza, więc sam nie wiesz o czym piszesz. Przetarg ustawiony według ciebie to samo zło, ale ustawiony pod twoja drużynę już jest ok. Typowy Janusz teoretyk. Zresztą nie pierwszy raz już wypisujesz chłopie bzdury.

Sportsmen | 2020-04-06 07:55:29 napisał(a):

Oj tam oj tam STAR teraz jest pod patrnatem PIS-u Poseł Lipiec zapowiedział ekstraklase piłkarską strategicznego sponsora specjalna strefa ekonomiczna. Nie wiem po jakie licho miasto musi pompować kasiore. Na szkolenie dzieci i młodzieży ok. Uważam że klub powinien zrobić honorowym prezesem posła i zmienić nazwe na klub sportowy STAR im Jadwigi Kaczyńskiej. A na rozpoczęcie sezonu zaprosić Jarka i wasze problemy sie skończą. Awanse będa a jak już będziemy już w 1 lidze to wtedy miasto powinno sypnąć kasą na promocje bo już 1 lige pokazują w telewizorni. A tak to szkoda pieniędzy

sks star | 2020-04-06 17:11:37 napisał(a):

Jestem kibicem Staru i uważam , że w tej chwili potrzebne bardziej są środki finansowe na walkę z koronawirusem a nie na promocję Miasta poprzez sport , tym bardziej że rozgrywki są odwołane i nie będą dokończone w sezonie 2019/2020 a konkurs ogłoszony przez Prezydenta tego się tyczy. Jak głosi przetarg :
Termin realizacji zamówienia – wymagany – od dnia podpisania umowy do dnia 30 czerwca 2020 roku.
Panie Prezesie Emilu niech Pan przekaże środki finansowe na ochronę zdrowia mieszkańców Miasta , kibiców , bo to Oni przyjdą na stadion i będą podróżować z drużyną jak pokonamy wirus .!!!!!!!!!!!!!!!

Do XXX | 2020-04-06 17:20:17 napisał(a):

Skoro 4ta liga to dla Ciebie ZA MAŁO i nazywasz to ANTY-PROMOCJĄ dla miasta to jeżeli dobrze rozumiem ligi takie jak 3,2 czy nawet 1 byłyby porządku lub w miarę w porządku?
Jeżeli tak to wyjaśnij mi w jaki sposób jakikolwiek klub ma zajść na taki szczebel rozgrywek bez odpowiednich środków?

Pomijam tutaj FKS.

gość | 2020-04-06 18:21:35 napisał(a):

Ktoś kto zakłada albo prowadzi klub,jest np. w zarządzie powinien przewidywać jak go finansować i mieć jakiś biznes plan na dłużej.Nie można czekać,że skądś skapnie.Zwłaszcza,że za długi skarbowe i zusowskie odpowiada własnym majątkiem,ale to już chyba u nas parę lat temu ćwiczono.Jestem za wsparciem Staru ale trzeba sensownie i z głową.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie