Podziękowano autorom nazw starachowickich rond

5483.nsmed

We wtorek 22 października b.r. na konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim zastępca prezydenta miasta Sylwester Kwiecień wręczył upominki i podziękował za obywatelską postawę pomysłodawcom nazw dla starachowickich rond.

W kwietniu b.r. Gmina Starachowice ogłosiła konkurs pod nazwą „Ronda Starachowic”, którego celem było wyłonienie dwóch najlepszych propozycji dla bezimiennych rond usytuowanych przy zbiegu ulic Iłżeckiej i Długiej oraz Kościelnej i Leśnej.
W pierwszym etapie konkursu mieszkańcy zgłosili 48 propozycji. Dla ronda przy zbiegu ulic Iłżeckiej i Długiej proponowane były m.in. nazwy: Bogusza Bilewskiego, Kermita Żaby, Powstańców Styczniowych, Nowaka i Papiego, Młynówka, Żołnierzy Wyklętych, Majora Mariana Świderskiego, Starzecha, Górników Starachowickich. Dla ronda przy zbiegu ulic Kościelnej i Leśnej mieszkańcy proponowali m.in. nazwy: Karola Kality „Rębajły”, Edwarda Pietrasińskiego, Sztolnia, Kościelne, Fabryki Samochodów Ciężarowych, Przyjaciół Lasu. Były także propozycje uniwersalne, bez określonej lokalizacji: Star Starachowice, Bogusława Radoszewskiego, Jana Króla, Władysława Wagnera.

W kolejnym etapie konkursu została powołana 7-osobowa Komisja Konkursowa, która wybrała 10 propozycji nazw. Na nazwy te początkowo mieszkańcy mogli głosować za pomocą sondy zamieszczonej na stronie internetowej UM, jednak jej wyniki ze względu problemów technicznych dotyczących próby manipulowania wynikami anulowano. Zatem ostatecznie urzędnicy postanowili, iż mieszkańcy będą mogli głosować za pomocą papierowych kuponów.

Propozycje nazw, które w głosowaniu przez mieszkańców uzyskały największą liczbę głosów, zostały przedstawione Radzie Miejskiej w Starachowicach w projektach uchwał. Uchwały zostały przegłosowane i dwa bezimienne ronda otrzymały swoje nazwy:
- rondo położone u zbiegu ulic Iłżeckiej i Długiej nosi nazwę im. Mariana Świderskiego „Dzika”
- rondo położone u zbiegu ulic Kościelnej i Leśnej nosi nazwę im. Karola Kality „Rębajły”

Podczas wtorkowej konferencji wiceprezydent Sylwester Kwiecień spotkał się z osobami, które zaproponowały nazwy dla rond. Imię Karola Kality „Rębajły” dla ronda przy zbiegu ulic Leśnej i Kościelnej zgłosiło cztery osoby: Dariusz Nowak, Paweł Basa, Czesław Rynio i Jacek Tarnowski. Longin Madetko proponował imię Mariana Świderskiego „Dzika” rondu w pobliżu zbiegu ulic Długiej i Iłżeckiej.

W spotkaniu z zastępcą prezydenta miasta uczestniczyli Paweł Basa, Dariusz Nowak, Robert Adamczyk w zastępstwie Jacka Tarnowskiego i Longin Madetko. Wszyscy otrzymali upominki. Ponadto Sylwester Kwiecień zachęcał mieszkańców Starachowic, by chętniej brali udział w konsultacjach społecznych, jak powiedział - jeśli tylko zaistnieje potrzeba nazwania kolejnego miejsca w Starachowicach z pewnością cała akcja zostanie powtórzona. Podczas powyższego głosowania na drugim miejscu uplasowała się nazwa Fabryki Samochodów Ciężarowych, która zdaniem Kwietnia powinna zaistnieć na mapie miasta, by fabryka i produkcja samochodów nie zostały zapomniane w przyszłości.

Dodane: 22.10.13 | Odsłony: 617 | komentarze (19)

Komentarze użytkowników

Tayson | 2013-10-22 17:11:21 napisał(a):

Była możliwość nazwania ronda u zbiegu ulic 1-maja i Radomskiej im. Pracowników FSC to nazwaliście im. Lecha Kaczyńskiego bez żadnych konsultacji społecznych !


Pomysłodawcom których nazwy rond wygrały - Gratuluję :)

ok | 2013-10-22 17:38:51 napisał(a):

całe szczęście że nie wygrała nazwa "metalowców fsc", reszta jest mało ważna

Ps | 2013-10-22 17:49:31 napisał(a):

Pan Madetko, czy ten nauczyciel, przez którego sporo licealistów miało kłopoty w szkole? (SLD)

Tayson | 2013-10-22 18:00:24 napisał(a):

Tak to Pan Madetko - były nauczyciel matematyki w LO 1. Nie wiem czy przez niego sporo licealistów miało 'kłopoty w szkole', wiem za to że był nauczycielem wymygającym ale za to dobrze uczył matematyki. :)

pozdrawiam Mike

Do ok | 2013-10-22 18:30:38 napisał(a):

Co do metalowców to zgoda, ale fabryki FSC powino być, bo historia całego miasta a nie jak w przypadku metalowców jakiejśmałej marginalnej, nic nie znaczącej grupki

BRX | 2013-10-22 19:31:20 napisał(a):

Od razu widać że na nazwy głpsowali stare dziadki, bo kto młody ma pojęcie kto to byl jakiś remajajło/a? ?? :-/

Garont | 2013-10-22 20:34:53 napisał(a):

@BRX Starachowice to miasto starych ludzi, więc na co liczyłeś, że "patronem" ;) któregoś ronda zostanie żaba kermit albo dziwaczka kaczka? Zaskoczenia nie ma

Uj | 2013-10-22 20:46:17 napisał(a):

Nazwy wyszukane, trudne w wymowie, skomplikowane i nie znane wszystkim.
Jestem za nazwami prostymi, krótkimi i dobrze kojarzącymi się dla każdej grupy wiekowej.
Taki sobie wybór nazw. Tyla w temacie.
A o tym, że gnębił to fakt. Czy nauczył pojęcie względne. Jak ktoś chciał się uczyć i potrafił myśleć.

Starbet | 2013-10-22 21:20:56 napisał(a):

Wg mnie są tylko dwie logiczne, proste i bliskie miastu nazwy; Górników Starachowickich i Fabryki Samochodów Ciężarowych. Karol Kalita co brał udział w bitwie pod Lubienią,Iłżą w XVIII wieku, pochowany we Lwowie, ilu ludzi o tym wie w Starachowicach? Bez sensu. Osobiście jako dla mieszkańca tego miasta nazwy są mi obce i obojętne.

Uj | 2013-10-22 21:31:19 napisał(a):

Mało tego, że trudna dla wszystkich do zapamiętania historia owych zasłużonych to ni jak się ma do Starachowic.
Jak na szybko wytłumaczyć przyjezdnym czy starachowiczanom , skąd i dlaczego takie nazwy.
Już w tej chwili kojarzą się z pomysłodawcą czyli belfrem LO nr1

Idiota | 2013-10-22 21:39:51 napisał(a):

Zajrzałem na chwilę i tak mi się jakoś skojarzyło że naszej napływowej młodzieży (BRX,Garont) to podobało by się bardziej rondo - dody, nergala, wojewóckiego albo jakiego wiśniskiego chociaż? Eeeech ta młodość!

ech | 2013-10-22 21:39:59 napisał(a):

Czy Starachowice w swojej historii nie mają już nikogo pochodzącego z TST i zasłużonego dla swojego miasta.
Taki mały akcent lokalnego patriotyzmu dla potomnych.
Obecne nazwy bez sensu.
Już ta żaba Kermit byłaby lepsza. Kojarzy się ze Stowarzyszeniem "Żaba"( obecnie na wymarciu) i Anglią, gdzie musiało wyjechać tylu mieszkańców za chlebem.

NUMERATOR | 2013-10-23 07:20:00 napisał(a):

Trza było ponumerować ronda w kolejności powstawania i po problemie. A tak, ku pamięci trzeba będzie wkrótce na rondach krzyże stawiać, kapliczki, świeczki na 1 listopada? Oj ludzie,ludzie, wy nie wieta już co robić żeby głupiej było.

@ | 2013-10-23 07:35:29 napisał(a):

Darisz Nowak na salonach u Sylwestra Kwietnia - misz-masz panie pośle....,kto by pomyślał

Garont | 2013-10-23 10:41:17 napisał(a):

@Idiota zanim coś napiszesz idź do wróżki bo nie "napływowej" tylko WYPŁYWOWI - od ponad 2 lat mieszkam w Łodzi, więc zgadywanki ci widać nie służą :) :) A co do starych ludzi w Starachowicach to jak tu przyjeżdżam tylko potwierdza się ten fakt za każdym razem. Okolice fontanny i manhattanu to mekka starych ludzi... Może powinno się tu wybudować jakieś uzdrowisko bo wtedy ta starość byłaby oczywista... Albo chociaż niech miasto rozreklamuje fontanne że wypływa z niej lecznicza woda może zarobiliby troche hajsu na turystach :) A nazwy rond w zasadzie mało mnie obchodzą ale jak tak żeście sobie wybrali to takie będziecie mieli i już :)
a tak w ogóle "Idiota" to twoja ksywa od ziomków spod fontanny czy faktyczne schorzenie ? :( :(

olek | 2013-10-23 11:02:38 napisał(a):

rzeczywiście, porządni patrioci nie przyjmują medali od prez. Komorowskiego, a Nowak poleciał do Kwietnia po pochwałę.

Yin Yang | 2013-10-23 12:53:52 napisał(a):

Znowu ta martyrologia na każdym kroku... :( Nawet nazwa ronda w tym ponurym miasteczku musi odnosić się do uciśnienia, wyzysku, tragedii, wojny, poległych, śmierci itp. Smutne miasteczko, smutni ludzie, smutna przeszłość - smutna przyszłość :(

wszędobylski | 2013-10-23 16:25:09 napisał(a):

Nowak szuka miejsca? Co chwilę widać go na innych salonach!

logo | 2013-10-26 11:03:37 napisał(a):

Radny Nowak to bardzo dobry samorządowiec, robi wiele dobrego dla miasta i powiatu. Oczywiście są tacy co go atakują, ponieważ sami nie mają żadnych pomysłów i nic do zaproponowania.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie