Pijany za kierownicą? Sprawdź co za to grozi

3341.nsmed

Nietrzeźwi kierowcy to niestety wciąż dość powszechne zjawisko na krajowych, jak również starachowickich drogach.

Biorąc pod uwagę jedynie poprzedni tydzień, a dokładnie okres od 12.08 do 18.08.2011 policja w Starachowicach zatrzymała 27 nietrzeźwych kierowców. Nie obyło się również bez kolizji i wypadków z ich udziałem a zazwyczaj to oni właśnie są sprawcami. Warto tu wspomnieć, a może i przestrzec kierowców przed brawurą i siadaniem za kółko po alkoholu. Przykładem jest wypadek do jakiego doszło 17 sierpnia na łuku przed skrzyżowaniem ul. Kościelnej z Armii Krajowej. Sprawcą był nietrzeźwy kierowca - miał ponad promil alkoholu w wydychanym powietrzu, a jedną z poszkodowanych osób kobieta w ciąży. (czytaj więcej).

Do kolejnego wypadku doszło jeszcze 21. sierpnia. Tu sprawcą również był pijany kierowca.
Wypadek miał miejsce przy ul. Myśliwskiej. Kierujący quadem marki Yamaha stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do rowu. W wyniku upadku obrażeń doznał 30-letni kierowca oraz 19-letnia pasażerka. Oboje zostali odwiezieni do szpitala. Ich życiu nie grozi niebezpieczeństwo. Jak się jednak okazało kierujący quadem miał prawie 3 promile alkoholu oraz brak uprawnień do kierowania pojazdami. Za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu grozi mu do 3 lat więzienia.

Nietrzeźwi kierowcy doprowadzili również do 3 kolizji drogowych, do których wezwano policję.
Również statystyka wojewódzka nie przedstawia się najlepiej. W tym samym tygodniu zatrzymano łącznie 191 nietrzeźwych kierowców. Najwięcej, bo aż 43 zatrzymano 15. sierpnia – w poniedziałek. Prawdopodobnie, dlatego że był to dzień wolny i kierowcy wracali z długiego weekendu.

Co grozi nietrzeźwym kierowcom?
W zależności od ilości wypitego alkoholu konsekwencje mogą być bardzo różne. Przed tym co nam grozi przestrzega policja (www.policja.pl).

Procedura postępowania wobec kierowcy prowadzącego pojazd pod wpływem alkoholu:

Stwierdzenie stanu nietrzeźwości:
Stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3. Stan, w którym zawartość alkoholu we krwi wynosi powyżej 0,5 ‰ albo 0,25 mg na dm3 wydychanego powietrza -jest określany zgodni z art. 115 §16 k.k. stanem nietrzeźwości.

Według Art. 126 Kodeksu Drogowego, badanie w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu przeprowadza się przy użyciu urządzeń elektronicznych dokonujących pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu.

Art. 129 głosi, że policjant uprawniony jest do uniemożliwienia kierowania pojazdem osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu.

Kara pozbawienia wolności:
Stan powyżej 0,5 promila stanowi przestępstwo, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2 oraz środkiem karnym w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na czas od 1 roku do 10 lat. Za spowodowanie wypadku po pijanemu grozi nawet do 12 lat więzienia. Jeśli zaś w wypadku są ofiary śmiertelne lub ktoś doznał trwałego kalectwa, kodeks karny przewiduje możliwość dożywotniej utraty prawa jazdy oraz karę więzienia do 15 lat.

Grzywna:
Zgodnie, z art. 87 § 1 kodeksu wykroczeń „Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych." Zgodnie z art. 87 § 2 kodeksu wykroczeń „Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w § 1 podlega karze aresztu do 14 dni albo grzywny." W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 lub 2 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

Na poczet grzywny policja zabezpiecza (zatrzymuje na wyznaczonym parkingu) pojazd, należący do nietrzeźwego kierowcy.

Areszt:
Kara aresztu trwa najkrócej 5, najdłużej 30 dni; wymierza się ją w dniach (art. 19 kw.). Grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5.000 złotych, chyba że ustawa stanowi inaczej (art. 24 kw.). Zgodnie z art. 20 k.w. kara ograniczenia wolności trwa 1 miesiąc. W czasie odbywania kary ograniczenia wolności ukarany:

1) nie może bez zgody sądu zmieniać miejsca stałego pobytu,
2) jest obowiązany do wykonywania pracy wskazanej przez sąd,
3) ma obowiązek udzielania wyjaśnień dotyczących przebiegu odbywania kary. Odpowiedzialności za wykroczenie podlegać będzie tylko osoba, która jej popełniła, a nie osoba, która np. użyczyła samochód.

Zatrzymanie prawa jazdy:
Art. 178a kodeksu karnego stanowi, że kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny oraz kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd popełnia przestępstwo. Zaś art. 42 § 1 kodeksu karnego stanowi, że sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa wymienionego w § 1 był w stanie nietrzeźwości pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia określonego w art. 173, 174 lub 177. Sąd może orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na zawsze, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 173 lub 174, którego następstwem jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, albo w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 177 § 2 lub w 355 paragraf 2 był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia. Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na zawsze w razie ponownego skazania osoby prowadzącej pojazd mechaniczny w warunkach określonych w zdaniu poprzedzającym.

Punkty karne:
Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu, grozi utrata 10 punktów. Tyle samo traci się w przypadku nie udzielenia pomocy ofiarom wypadków. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego grozi 6 punktów karnych.

Autor: A.Ł

Dodane: 25.08.11 | Odsłony: 547 | komentarze (8)

Komentarze użytkowników

carmelka | 2011-08-25 09:53:27 napisał(a):

Pijanym kierowcom powinno zabierać się nie prawo jazdy tylko auto, z możliwością wykupu za np. 50% jego wartości. Następnym razem zanim wsiądzie do auta to się zastanowi czy go stać na taka przejażdżkę.

do carmelka | 2011-08-25 11:05:09 napisał(a):

jak sie głupi urodził to umrze głupi, prawko zabrać na zawsze niech jeżdzi taxi.

do carmelka | 2011-08-25 13:26:11 napisał(a):

auto nie zawsze jest kierowcy!!!
a wiec nie mozna zabrac!!!

wystarczy zwiekszyc wyroki i grzywny i kontrole rano na światłach i sami się wykoszą

pawelizda | 2011-08-25 14:27:33 napisał(a):

Co z tego,że czasami auto nie jest kierowcy? Tym bardziej jeden czy drugi matołek zastanowi się nad kosztem przejażdżki. I właściciel dziesięć razy się zastanowi komu użycza auto.

Borys | 2011-08-25 15:42:49 napisał(a):

każdy kto wsiada pijany za kierownicę to potencjalny zabójca! Dlatego każdy złapany pijany kierowca powinien odpowiadać za próbę zabójstwa. Tyle w tym temacie.

GOŚĆ | 2011-08-25 18:52:22 napisał(a):

Borys zgadam się z tobą w 100%. Ten kto wsiada po pijaku za kółko jest potencjalnym nieumyślnym zabójcą i tak właśnie powinien być traktowany przez prawo

przylga | 2011-08-25 21:04:19 napisał(a):

GOŚĆ a właśnie że umyślnym a nie nieumyślnym. Przecież taki typ dobrze wie że po pijanemu może kogoś zabić, więc każdy kto wsiada do samochodu po pijanemu jest przypuszczalnym umyślnym zabójcą i jako takiego powinno się go sądzić i karać. Do tego nie wiem jak jest teraz ale jak toś widzi że ktoś pijana siada za kierownice i nie reaguje też powinien być surowo karany

alkoholik | 2011-08-26 08:00:09 napisał(a):

co wy wypisujecie jazda po 2-3 piwkach jeszcze nikomu nie zaszkodziła

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie