Ogrodzenie w lesie. O co chodzi?

14191.nsmed

„Wśród zadań wykonywanych przez nas dostajemy również zadania specjalne zlecone przez administrację rządową na mocy odrębnych przepisów prawa. Są one związane m.in. z ograniczaniem rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych zwierząt.” - Informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu. 

W grudniu zakończyły się prace w nadleśnictwach Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski w związku z nakazem wojewody świętokrzyskiego dotyczącym budowy ogrodzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację zwierząt z terenów leśnych, wraz z                                                                                                   niezbędnymi bramami i furtkami. 

Ogrodzenia mają za zadanie ograniczenie przemieszczania się zwierzyny w związku z rozprzestrzenianiem się ASF (Afrykańskiego pomoru świń) z woj. mazowieckiego na woj. świętokrzyskie. Prowadzone prace wynikały z realizacji zapisów Rozporządzenia nr 4/2020 Wojewody Świętokrzyskiego z dnia 19 października 2020 r. w sprawie wykonywania ogrodzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację zwierząt z terenów leśnych na terenie powiatów starachowickiego, ostrowieckiego i opatowskiego oraz Rozporządzeń nr 5/2020 i 6/2020. 

Viva UbezpieczeniaReklama

Sposób postępowania i tryb finansowania budowy ogrodzenia przez nadleśnictwa – ze środków Funduszu Leśnego będącego w dyspozycji dyrektora generalnego Lasów Państwowych został określony w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. 

Ogrodzenie zostało wykonane w technologii podobnej do grodzeń obecnie stosowanych na terenie nadleśnictw do zabezpieczania upraw przed szkodami od zwierzyny, z koniecznymi modyfikacjami uzgodnionymi pisemnie z wojewodą świętokrzyskim. Polegają one na zamontowaniu w dolnej części ogrodzenia z siatki stalowej żerdzi zabezpieczających oraz na tym, że zamiast słupków rozstawionych co 4 m są one ustawione gęściej – co 2 m. W ciągu ogrodzenia budowane są także bramy umożliwiające komunikację i realizację prac z zakresu gospodarki leśnej. Zabezpieczono także przejścia ogrodzenia przez rowy przy drogach. Elementy techniczne ogrodzenia zawarte są w zapisach rozporządzenia Wojewody Świętokrzyskiego. 

Prace zostały zakończone do końca grudnia, zgodnie z zawartymi przez nadleśnictwa umowami. Z uwagi na wielkość środków finansowych konieczne było stosowanie przepisów Prawa zamówień publicznych.

Długość ogrodzenia to 24 km na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Starachowice i 10 km na terenie Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski. Łączny koszt to 700 tys. zł. 

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o ASF garść informacji znajdziecie na stronie LP [kliknij]

Żródło: www.radom.lasy.gov.pl

Dodane: 07.01.21 | Odsłony: 1579

Komentarze użytkowników

Er 19 | 2021-01-07 12:40:16 napisał(a):

To zupełnie hybione ,,myślenie i działanie,, przypomina mi rozczulające postępowanie ucznia, który zapalił świecę, by Jego Mistrz mógł lepiej przyjrzeć się słońcu. XD

Ona | 2021-01-07 15:05:58 napisał(a):

A jak się to ma do naszego zakładu swinskiego?

zobaczenia | 2021-01-08 08:19:02 napisał(a):

Otworzono drzwi do lasu jak się zdaje Powiedziano nam że to jest właśnie świat I że trochę piachu w oczy nie zaszkodzi Bo tak tylko właśnie docenicie blask

Tea | 2021-01-08 10:38:42 napisał(a):

Podobno tam będzie rezerwat dla niezaszczepionych, płaskoziemców i wyznawców Griszy Brauna z Konfederacji Dziwaków :)

Er 19 | 2021-01-08 13:18:24 napisał(a):

A zaraza zgnilca pszczół? Nikt o niej nie wie? . Jest bardzo groźna i jest wokół nas. Może na granicy z gminą Iłża rozstawić kurtyny i balony przeciwlotnicze?. Nad ,,rezerwatem,, nie.

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie