Nowa oferta dla dzieci ze spektrum autyzmu

14874.nsmed

Starachowice wspólnie z Fundacją – Instytut Wspierania Rozwoju Dziecka w Gdańsku realizują projekt adresowany do dzieci ze spektrum autyzmu. W Szkole Podstawowej nr 2 od września rusza kształcenie tej grupy uczniów. - Od kilku miesięcy pracujemy nad nowym, innowacyjnym projektem, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom, zgłaszanym do urzędu, przez rodziców dzieci ze spektrum autyzmu – mówi prezydent Marek Materek.

- Gościliśmy dziś w Starachowicach panią dr Annę Budzińską dyrektor Fundacji – Instytut Wspierania Rozwoju Dziecka w Gdańsku. Wizyta związana jest z naszymi planami dotyczącymi uruchomienia kształcenia dzieci ze spektrum autyzmu w Szkole Podstawowej nr 2 w oparciu o 15 – letnie doświadczenia Fundacji w tym zakresie – informuje Prezydent Miasta Marek Materek - Edukacja dzieci ze spektrum autyzmu jest bardzo dużym wyzwaniem dla nauczycieli. Skuteczna terapia będzie miała bardzo duży wpływ na późniejsze życie dzieci. Liczba dzieci ze spektrum autyzmu w starachowickich szkołach i przedszkolach stale rośnie. Dostrzegając potrzebę właściwej organizacji edukacji tych uczniów, biorąc również pod uwagę sugestie rodziców Gmina planuje zorganizować kształcenie tej grupy uczniów w Szkole Podstawowej nr 2. Docelowo chcielibyśmy, aby Szkoła Podstawowa nr 2 otrzymała status placówki rekomendowanej przez IWRD, który w swojej działalności terapeutycznej wykorzystuje najnowsze metody naukowe.

Taką potrzebę do prezydenta oraz zastępczyni ds. edukacji zgłaszali m.in. przedstawiciele Rady Rodziców z przedszkola integracyjnego. Dotychczas jedyną szkołą podstawową, która ma oddziały integracyjne i która pomaga dzieciakom jest Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi.

- Chcemy tę ofertę rozszerzyć. Docelowo chcielibyśmy, aby Szkoła Podstawowa nr 2 otrzymała status placówki rekomendowanej przez IWRD, który w swojej działalności terapeutycznej wykorzystuje najnowsze metody naukowe – mówi prezydent - Dzięki temu jeszcze bardziej będziemy mogli pomagać dzieciom ze spektrum autyzmu, a także ich rodzicom. Dziękuję mojej zastępczyni ds. społecznych, pani Anecie Nasternak, panu kierownikowi Włodzimierzowi Jedynakowi, oraz pani dyrektor Annie Budzińskiej i pani dyrektor SP nr 2 Agnieszce Samsonowskiej.

Fundacja – Instytut Wspierania Rozwoju Dziecka w Gdańsku, z którą miasto nawiązało współpracę, od 15 lat stara się szerzyć ideę skutecznej terapii w Polsce i na świecie.

- Przyjechałam, jak do każdego miejsca, z pewną misją – mówi dyrektor IWRD Anna Budzińska. - Mam nadzieję, że uda nam się stworzyć warunki, które pozwolą dobrze rozwijać się tym dzieciom, pozwolą stworzyć taką edukację, która będzie szyta dokładnie na ich miarę i potrzeby. Nie jest to łatwe i wymaga dużo nakładu pracy. Przed nami wiele wyzwań. Cieszę się, że zaczynamy już od takich rozmów konkretnych – jak szkolić nauczycieli? jak przygotować pomieszczenia? jak to zorganizować? Pracujemy z wieloma miastami, stworzyliśmy system placówek rekomendowanych, do których wchodzą kolejne miejsca, mam nadzieję, że wkrótce będą to Starachowice. Współpracujemy z takimi miastami jak Warszawa, Toruń, Kołobrzeg i wiele innych. Szkolimy również specjalistów z Austrii, Norwegii i Włoszech. Terapia, którą proponuje Instytut Wspierania Rozwoju Dziecka jest najlepsza na świecie. Pokazują to prowadzone badania i na dzień dzisiejszy nie ma innych technik, które skutecznie tym dzieciom pomagają. Cieszę się, że spotkałam tu osoby bardzo otwarte, życzyłabym wszystkim miastom takich włodarzy i tak otwartych umysłów w każdym urzędzie. Jestem pewna, że przy takim nastawieniu dacie Państwo radę. Zaczynamy. Czeka nas wiele pracy.

Monitorująca realizację tego projektu Zastępca Prezydenta Miasta ds. Społecznych Aneta Nasternak jest pełna optymizmu.

- Liczymy, że w Szkole Podstawowej nr 2 powstanie fantastyczny projekt dla dzieci ze spektrum autyzmu. Dzięki temu projektowi stworzymy ofertę, jakiej w naszym mieście i w regionie jeszcze nie ma i skorzystają z tego dzieci, które tego wsparcia potrzebują.

Czym taka klasa będzie różniła się od innych klas integracyjnych? Jak informuje dyrektor Anna Budzińska - jest wiele takich punktów, ale nie będziemy stosowali technik uczenia ani metod, których skuteczność nie została potwierdzona badaniami naukowymi. Będziemy stosować tylko takie metody, które wiemy, że na pewno przyniosą efekty.

Nauczyciele, którzy będą pracować w tym projekcie będą nieustannie szkoleni, a postępy dzieci będą na bieżąco rejestrowane.

- W przypadku technik które prowadzimy, ich skuteczność jest na bieżąco monitorowana i w razie konieczności modyfikowana – mówi dyrektor Budzińska - Kolejną innowacją jest system ewaluacji nauczycieli, który chcemy wdrożyć. Jak Państwo uzyskacie rekomendacje, które wydawane są na rok szkolny. Aby je odnawiać konieczne jest trzymanie i podwyższanie poziomu, a o tym, będą mówiły prowadzone ewaluacje projektu. Badania pokazują, że nie ma dziś lepszej metody. Na końcu takiej drogi terapeutycznej stoi dziecko. Dzieci dla których zaczniemy tą pracę są dla nas największym wzmocnieniem i największą radością.

Gmina Starachowice i zespół osób odpowiedzialnych za realizację projektu wysoko stawia poprzeczkę. W chwili obecnej 5 nauczycieli SP nr 2 uczestniczy w III stopniowym kursie doskonalącym „Terapia behawioralna dzieci ze spektrum autyzmu”.

- Wielkie wyzwanie przed nami – mówi dyrektor SP nr 2 Agnieszka Samsonowska - Tak jak już pani dyrektor powiedziała we współpracy z Instytutem Wspomagania Rozwoju Dziecka nauczyciele z naszej szkoły przechodzą szkolenia, od września planujemy uruchomienie I klasy dla dzieci ze spektrum autyzmu. Pracy będzie dużo, jest to wyzwanie, ale mam nadzieję, że efekty będą widzialne.

Anna Budzińska to doktor nauk humanistycznych w zakresie psychologii, autorka artykułów i książek poświęconych efektywnym technikom uczenia dzieci ze spektrum autyzmu, stypendystka uczelni w Norwegii i Stanach Zjednoczonych.

Baner UM

Komunikat prasowy płatny: UM Starachowice

Dodane: 22.06.21 | Odsłony: 1259
Tagi:

Komentarze użytkownikówOstatnie komentarze w serwisie