Największe atrakcje turystyczne województwa świętokrzyskiego cz. XXI

890.th

Skałki Piekło pod Niekłaniem
W Świętokrzyskim jest Raj, jest też Piekło, nawet kilka piekieł. Najbardziej urokliwe jest to w rezerwacie przyrody Skałki Piekło pod Niekłaniem na terenie gminy Stąporków. Obejmuje 6 hektarów lasu mieszanego oraz zespół malowniczych skał – zwietrzałych piaskowców. Wymodelowane przez zmieniające się warunki klimatyczne, przybierają fantastyczne kształty grzybów skalnych, gzymsów, słupów osiągających wysokość od 2 do 8 m. Dawno temu, wśród tych skał, za karę, z rozkazu samego Lucyfera pokutowały świętokrzyskie diabły. A ponieważ pokuta nie była zbyt ciężka, nocą odbywały się tu szatańskie harce: diabły odwalały kamienie i wdrapywały się na skały, które potem świeciły piekielnym blaskiem. Stąd chyba skałki pod Niekłaniem zyskały swą piekielną nazwę…

Rezerwat „Górna Krasna”
Liczy sobie dopiero pięć lat. Ma ponad 413 ha powierzchni. Położony jest na terenach gmin Stąporków, Zagnańsk i Mniów. W obejmującym Dolinę Krasnej rezerwacie, wpisanym do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000, występują cenne zbiorowiska roślin oraz rzadkie i ginące gatunki zwierząt. Górna Krasna to przede wszystkim rezerwat ornitologiczny. Można spotkać tam objęte całkowitą ochroną zimorodki, paszkoty, piecuszki, wilgi, sikorki: bogatkę i modrą. Występuje tam aż sześć gatunków nietoperzy (nocek duży, nocek rudy, mroczek późny, borowiec wielki, borowiaczek, gacek szary), jelenie, sarny, borsuki. Na terenie rezerwatu wytyczono ścieżkę rowerową oraz 28 kilometrowy szlak spacerowy. Jest też wieża widokowa nad trzęsawiskiem z której można obserwować rozlewisko Krasnej.

Ponidzie
Ponidzie to podzielona urokliwymi meandrami Nidy, pełna chronionych i rzadkich gatunków roślin kraina trzech parków krajobrazowych i wielu rezerwatów przyrody: Skowronno Dolne, Krzyżanowice Dolne, Skotniki Górne, Skorocice czy Przęślin, rzadkich egzemplarzy ciepłolubnej flory, jakiej nie uświadczymy w innych regionach Polski. Spotkamy tu reliktowe gatunki roślin naczyniowych: ostnica włosowata, ostnica Jana, stulisz miotłowy, miłek wiosenny, ostrołódka kosmata, mikołajek polny i zagorzałek żółty. Rośnie także rezeda mała, wężymord stepowy i pierwiosnka lekarska. W rezerwatach występują płaty stepu ostnicowego, stepu łąkowego, stepu kwietnego i murawy porośnięte roślinnością kserotermiczną. Całości tego mikro krajobrazu stepowego dopełniają liczne gatunki rzadkich owadów, m.in. cykady, pajęczaki, ślimaki, chrząszcze biegacze i trzmiele.

Jaskinia Zbójecka
Sporo jest zbójeckich jaskiń w naszym kraju: w Ojcowie, w Łopieniu, niektórzy wymieniają też kilka stołecznych… Jednak najgodniejszą tej nazwy jest znana od bardzo dawna jaskinia w wąwozie Dule w okolicach Łagowa, w której straszny zbój Madej łupy zbójeckie przechowywał a i sam powróciwszy ze zbójeckiej roboty w pieczarze odpoczynku szukał. Wejście do czteropoziomowej jaskini znajduje się na wschodnim zboczu wąwozu na wysokości ok. 20 m od jego dna. Jest to krasowa jaskinia wapienna o łącznej długości korytarzy ponad 200 m, z czego tylko 25 m udostępniono dla turystów. Szatę naciekową występującą wyłącznie w Sali Naciekowej tworzą stalaktyty, osiągające półmetrową wysokość stalagmity, kolumny oraz polewy naciekowe. Jeszcze w XI lub XII wieku jaskinie zamieszkiwali ludzie, może kompani Madeja: wewnątrz odnaleziono ceramikę oraz kości zwierzęce, nie znaleziono żadnych ukrytych bogactw. Według wiarygodnych źródeł dziś jaskinię zamieszkują pająki i drobne owady bezskrzydłowe, a także trzy gatunki nietoperzy: nocek rudy, nocek duży i podkowiec mały.

Fot. wikipedia.pl 

Informacje zaczerpnięte z przewodnika Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach 

Dodane: 09.10.09 | Odsłony: 850

Komentarze użytkowników

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie