NAJWIĘKSZE ATRAKCJE TURYSTYCZNE WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO cz. XVI

679.th

PODRÓŻE Z PASJĄ

Starachowicka Kolej Wąskotorowa
Kolejka wąskotorowa na trasie Starachowice – Iłża uruchomiona została w 1950 roku. Sieć kolei o szerokości toru 750 mm łączyła starachowicki Wielki Piec z tartakiem na Bugaju, kopalniami rudy żelaza oraz licznymi ładowniami drewna. Przewożono nią głównie rudę żelaza, drewno i wapno, a także pracowników do starachowickich zakładów. W 1986 roku ruch pasażerski zamknięto. W 1993 roku linia została wpisana do rejestru zabytków. Weekendowe kursy na trasie Starachowice – Lipie przywróciła wiosną 2004 roku Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych. Od 2008 roku operatorem SKW jest Stowarzyszenie Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Dziś stacja początkowa Starachowickiej Kolei Wąskotorowej znajduje się – jak dawniej, w najstarszej dzielnicy Starachowic – Wierzbniku. Niedaleko jest stąd do zespołu dawnego Wielkiego Pieca, mieszczącego obecnie Muzeum Przyrody i Techniki. Tu zwykle rozpoczyna się turystyczna przejażdżka sześciokilometrową trasą, poprzez Puszczę Iłżecką, dolinę Młynówki do śródleśnej wsi Lipie, gdzie znajduje się plac rekreacyjny z miejscami do odpoczynku i na grilla. W okolicach Lipia i Dębowej Góry czekają na turystów leśne szlaki turystyczne.
Starachowicka Kolej Wąskotorowa
ul. Targowa 17, 27-200 Starachowice
tel. 041 271 81 95, 0607 101 772, 0661 095 436
www.skw.org.pl

Ciuchcia Expres Ponidzie
Kolejka wąskotorowa „Ciuchcia Expres Ponidzie” działa nieprzerwanie od 1992 roku. Historia powstania Kolei Jędrzejowskiej jest znacznie dłuższa i sięga I wojny światowej. Wyprawa po Ponidziu kolejką wąskotorową, z towarzyszącym jej charakterystycznym stukotem kół i kołysaniem wagoników, dostarcza niepowtarzalnych wrażeń i jest obowiązkowym punktem każdej wycieczki do Pińczowa. I nic to, że z dawnej świetności i ponad 340-kilometrowej sieci Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej pozostało do dnia dzisiejszego zaledwie 104 kilometry szlaku. Aktualnie eksploatowany odcinek liczy niecałe 36 km. Niewielką długość wynagradza jednak jego niepowtarzalny przebieg, urzekająca okolica i miejsca szczególne zarówno pod względem historycznym jak i przyrodniczo - krajoznawczym. Ważną stacją Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej są Umianowice. Znajduje się tu często odwiedzane przez turystów miejsce biwakowo- biesiadne, gdzie odbywają się ogniska, imprezy okolicznościowe i biwaki na trasie przejazdu kolejki.
Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa
„CIUCHCIA EXPRES PONIDZIE”
ul. Dojazd 1, 28-300 Jędrzejów, tel. 041 368 22 55
www.ciuchcia.eu

Ogród na Rozstajach
Niedaleko Pińczowa, w Młodzawach znajduje się jedyny w Województwie Świętokrzyskim prywatny ogród botaniczny, założony w 1993 r. przez artystę rzeźbiarza Tadeusza Kurczynę. W ukrytym w bajkowym krajobrazie Ponidzia, w pagórkowatym terenie pośród stuletnich drzew ogrodzie rośnie ponad 2 tysiące drzew, krzewów i bylin oraz rzadkich roślin egzotycznych. Dużą atrakcją tego miejsca są oczka wodne z bogatą kolekcją nenufarów oraz liczne ptactwo m.in. bocian czarny, białe oraz kolorowe pawie, czarne i białe łabędzie, a także wiele odmian kaczek, gęsi, papug i bażantów. Ogród na rozstajach – to prawdziwy raj na ziemi i duma naszego regionu. Rocznie zwiedza go około 6 tys. ludzi.
Ogród na Rozstajach
Młodzawy Małe 17, 28-400 Pińczów, tel. 041 357 92 65
www.ogrodnarozstajach.pl

Ścieżki przyrodnicze
Niewysokie Góry Świętokrzyskie sprzyjają uprawianiu turystyki pieszej. Świętokrzyskie ścieżki przyrodnicze wiodą przez urokliwe zakątki regionu o unikalnych walorach krajobrazowych, przyrodniczych i historyczno-kulturowych. Wędrując „Z Piekła do raju”, „Aleją Starych Drzew”, w Chrobrzu, na Łysą Górę i Święty Krzyż czy ścieżką przyrodniczą w Sitkówce-Nowinach, wszędzie wokół będziemy mieć ciekawe obiekty przyrodnicze, rezerwaty leśne i florystyczne, pomniki przyrody. Natomiast rzetelnej wiedzy przyrodniczej dostarczyć nam może zlokalizowany w Bodzentynie Ośrodek Edukacyjny Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Ośrodek Edukacyjny ŚPN
ul. Suchedniowska 4, 26-010 Bodzentyn, tel. 041 311 51 06
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych
www.radom.lasy.gov.pl


Fot. www.ogrodnarozstajach.pl

Informacje zaczerpnięte z przewodnika Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach. 

 

Dodane: 14.08.09 | Odsłony: 920

Komentarze użytkowników

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie