Międzynarodowe spotkania młodzieżowe w Starachowicach

15008.nsmed

W Starachowicach trwa wizyta zagranicznych delegatów, goście z Grecji, Hiszpanii, Litwy i Portugalii odwiedzili nasze miasto w ramach projektu „Cities for YOUth - Miasta dla młodzieży”. Przedstawiciele instytucji publicznych i organizacji pozarządowych z Europy dyskutują na temat polityki młodzieżowej w swoich regionach.

Spotkanie 26 lipca 2021 roku na sali Olimpia Urzędu Miejskiego rozpoczął Prezydent Miasta Marek Materek: „Bardzo serdecznie witam Państwa w Starachowicach, cieszę się, że dotarliście. Będziemy wymieniać się doświadczeniami, będziemy rozmawiać o polityce młodzieżowej. Do tej dyskusji dajemy najlepszych specjalistów, moja zastępczyni do spraw społecznych Aneta Nasternak, Kamil Stanos, Młodzieżowa Rada Miasta z różnych stron wita Was w Starachowicach” – tymi słowami Prezydent Miasta przywitał przybyłych gości.

Następnie przedstawiciele każdego kraju zaprezentowali działania jakie podejmują na rzecz młodych mieszkańców w swoich krajach. Młodzież ze Starachowic przedstawiła własne doświadczenia oraz politykę młodzieżową w Starachowicach.

„My w Starachowicach szukamy pomysłów nie tylko w Polsce ale w Hiszpanii, Portugali, na Litwie i w Grecji, po tym jak pojedziecie zwiedzać Starachowice ja pójdę do mojego gabinetu z kilkoma pomysłami, które zaczerpnięte zostały z Waszych prezentacji. O tym czy Starachowice są miastem dla młodzieży, świadczy chociażby to, że mieszkańcy naszego miasta, zdecydowali się powierzyć zarządzanie kilkutysięcznym miastem osobie która ma 25 lat. Obojętnie której dziedziny miasta byśmy nie dotknęli, staramy się wsłuchiwać w głos młodych ludzi, dlatego że to Oni w przyszłości mają tworzyć miasto. Odwiedzicie Park Miejski odwiedzicie różne miejsca, zanim rozpoczynaliśmy proces zmiany tej przestrzeni, rozmawialiśmy m.in. z młodymi ludźmi o tym jak ta przestrzeń ma wyglądać i funkcjonować. W tym roku uruchamiamy klasę dwujęzyczną po to aby młodzież lepiej mówiła po angielsku. Dodatkowo staramy się pisać dużo projektów z programu Erasmus+, tak żeby wymieniać się doświadczeniami z maksymalnie dużą ilością organizacji pozarządowych i samorządów na terenie całej Europy” – dodał Prezydent Miasta.

Młodzi mieszkańcy naszego miasta oraz osoby dorosłe pracujące z młodzieżą mają okazję do wymiany dobrych praktyk w zakresie kreowania i wdrażania polityki młodzieżowej zarówno na poziomie lokalnym, jak i międzynarodowym. Dyskusje w grupach i spotkanie z Młodzieżowym Sejmikiem Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach, to tylko niektóre z wydarzeń w jakich uczestniczą nasi zagraniczni delegaci.

Wydarzenia są możliwe dzięki realizacji przez gminę Starachowice partnerskiego projektu "Cities for YOUth - Miasta dla młodzieży", dofinansowanego ze środków programu Erasmus+.

Baner UM

Komunikat prasowy płatny: UM Starachowice

Dodane: 28.07.21 | Odsłony: 1120
Tagi:

Komentarze użytkownikówOstatnie komentarze w serwisie