Las, to nie park, czy leśnicy mogą posprzątać po wycince?

12252.nsmed

Nadleśnictwo Starachowice prowadzi wycinkę w lasach, m.in. w pobliżu ulicy Bocznej i Zgodnej. W związku z tym, że piły ucichły portal zapytał w Nadleśnictwie czy prace już się zakończyły? Wiadomo, że las to nie park, ale stan lasu po wycince wygląda, jak pobojowisko. Portal zapytał dlaczego leśnicy nie sprzątają po wycince cieńszych gałęzi? Czy leśnicy nie mogą zostawić lasu w takim porządku, jakim zastali?

Piły ucichły, ponieważ leśnicy przenieśli się dalej w stronę ulicy Warszawka. Prace trwają, ale to, co głównie było w zainteresowaniu portalu, to czy jeszcze kiedyś będzie możliwy spacer leśną drogą, bez pokonywania przeszkód w postaci pozostawionych resztek z wyrębu. 

- Gospodarka leśna jest jedną z form gospodarczego korzystania przez człowieka z Ziemi. Jej główną zasadą jest zachowanie ciągłości i trwałości lasów, tak aby mogły spełniać różne funkcje: środowiskowe, gospodarcze i socjalne. Gospodarka leśna prowadzona jest w oparciu o szereg przepisów prawnych, zarówno prawa krajowego jak i międzynarodowego. Głównym aktem prawnym poświęconym gospodarce leśnej, jest ustawa o lasach. Ponadto w codziennej pracy korzystamy i wypełniamy dyspozycje wynikające z przepisów z zakresu ochrony przyrody i środowiska, zagospodarowania przestrzennego, prawa wodnego, budowlanego i innych. Gospodarka leśna prowadzona jest w oparciu o 10 letni (aktualnie na lata 2016 – 2025) Plan Urządzenia Lasu, zatwierdzony przez ministra właściwego ds. ochrony środowiska, poddany na etapie tworzenia szerokim konsultacjom społecznym. Prawidłowość prowadzenia gospodarki leśnej na każdym etapie potwierdzają posiadane certyfikaty FSC i PEFC - mówi w rozmowie z portalem Joanna Rogala - Bastrzyk - Specjalista ds. zamówień publicznych, ochrony przyrody, edukacji leśnej i zagospodarowania turystycznego w Nadleśnictwie Starachowice.

Funkcje ochrony przyrody realizowane są poprzez różne formy. Na terenie Nadleśnictwa Starachowice wyznaczono Obszary Natura 2000, dwa rezerwaty ochrony przyrody, pomniki przyrody, ostoje chronionych gatunków zwierząt oraz liczne stanowiska występowania chronionych gatunków roślin i zwierząt. 

- Funkcje gospodarcze to głównie dostarczanie społeczeństwu drewna, pozyskanego w poszanowaniu ciągłości i trwałości lasu. Drewno sprzedawane jest w Nadleśnictwie Starachowice w różnych trybach, w tym ponad 90 % w trybach przetargów i aukcji, dostępnych dla ogółu przedsiębiorców. Na rok 2020 Nadleśnictwo zawarło ok. 150 umów sprzedaży drewna z firmami z branży drzewnej. Ponadto Nadleśnictwo prowadzi sprzedaż detaliczną. Zgodnie z Rocznikiem Statystycznym opracowanym przez GUS, w roku 2018 pozyskanie drewna w lasach wszystkich form własności wyniosło w Polsce ponad 45 milionów m3, natomiast w Europie (bez Rosji) 725 milionów m3. Liczby te mogą wydawać się duże ale warto zauważyć, że w przeliczeniu na 1 mieszkańca w Polsce to jedynie 1,14 m3, wielokrotnie mniej niż średnia w Europie - dodaje portalem Joanna Rogala - Bastrzyk. 

- Wskazany w mailu las „pomiędzy ulicami: Zgodną, Boczną, a Warszawką” to pododdziały „p” i „s” w oddziale 187 w leśnictwie Michałów, gdzie były prowadzone planowe prace z zakresu pozyskania drewna oraz zabiegi pielęgnacyjne. Cięcia rębne prowadzone były w ramach rębni stopniowych i częściowych zgodnie z Zasadami Hodowli Lasu. Rębnie to mające podstawy naukowe racjonalne sposoby zagospodarowania lasu, mające na celu stworzenie jak najlepszych warunków dla nowego pokolenia drzew, z uwzględnieniem ich wymagań siedliskowych. W drzewostanie wykonano również zabieg czyszczenia późnego w odnowieniu jodłowym. Wygląd lasu na fotografiach ma charakter tymczasowy. Następnym etapem prac będzie przygotowanie gleby a następnie posadzenie nowego pokolenia lasu - mówi Joanna Rogala - Bastrzyk. 

W 2019 roku w Nadleśnictwie Starachowice pozyskano ok 90.500,00 m3 grubizny drewna. Przeciętna ładowność samochodów do transportu drewna to ok. 25 – 30 m3 - informuje Joanna Rogala - Bastrzyk - Specjalista ds. zamówień publicznych, ochrony przyrody, edukacji leśnej i zagospodarowania turystycznego w Nadleśnictwie Starachowice.

Do kwestii posprzątania lasu po wycince będziemy wracać. 

Ogłoszenie

Dodane: 28.01.20 | Odsłony: 528

Komentarze użytkowników

gość | 2020-01-28 09:32:39 napisał(a):

Taki burdel po wycinkach jest w całych lasach np wokół Lubianki proszę sprawdzić.

grzybiarz | 2020-01-28 12:01:36 napisał(a):

burdel w lasach jest w całej Polsce kiedyś po wycince palono gałęzie ludzie mogli zbierać chrust do palenia . teraz nie wolno gałęzie zostają nawet się je specjalnie wałuje. Nie wolno zbierać chrustu i gałęzi pod kara grzywny. te gałęzie maja się rozkładać użyźniać las rozmnażać żyjatak , które potem zżeraj las.Na domiar tak się przycina las aby zawalać ścieżki gałęziami by nie można było po nim spacerować. A generalni to las trzeba rżnąć aby PIS miał na wydawanie pieniędzy Lasy są państwowe kasa płynie do skarbu państwa a szefem jest kuzyn pólnocno koreańsakiego dyktatora w polskim wydaniu Kaczyńskiego

Jamal | 2020-01-28 12:27:33 napisał(a):

No odpowiedz LP konkretna jak ch...ra!!

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie