Dlaczego na teren oczyszczalni ścieków zwożona jest trawa ze skoszonych trawników z miasta?

13266.nsmed

Od jakiegoś czasu mieszkańcy zauważyli zwiększoną ilość kursów samochodów m.in. Spółdzielni Socjalnej „Starachowiczanka”, kursów ze skoszoną trawą w kierunku oczyszczalni ścieków przy ulicy Bocznej w Starachowicach. Pojawiły się pytania, czy trawa nie jest przypadkiem wywożona na dzikie wysypiska na terenach łąk, czy trafia na oczyszczalnię ścieków? Jeśli tak, to po co oczyszczalni ścieków trawa? 

Redakcja zapytała o tą sytuację w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji. Poniżej odpowiedź:

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji spółka z o.o. informuje, że uruchamia instalację utylizacji osadów metodą dynamicznej - tlenowej biostabilizacji K-16. 

Biostabilizator K-16 jest mobilnym, obrotowym urządzeniem przeznaczonym do stabilizacji i kompostowania odwodnionych osadów ściekowych i różnego rodzaju odpadów organicznych (trawa, słoma, zrębka, tektura, skratki, trociny, suche liście, odpady z owoców i warzyw). Proces kompostowania/stabilizacji w urządzeniu trwa minimum 3 doby i jest procesem tlenowym i dynamicznym tzn. zapewniony jest stały dopływ powietrza do całej objętości materiału wsadowego oraz obrót i mieszanie wsadu, w związku z czym przy prawidłowej eksploatacji urządzenia nie występuje problem ponadnormatywnej emisji zapachów. Ponadto odpowiednie rozdrobnienie materiałów wsadowych i ich wymieszanie przed zasypaniem do wnętrza bębna oraz konstrukcja wewnętrzna bębna (podział na komory, zastosowanie elementów rozdrabniających i mieszających wsad) zapewniają swobodny przepływ powietrza przez całą objętość wsadu podczas trwania procesu.

Temperatura procesu na poziomie 45-65 0C zapewnia pełną higienizację (likwidację drobnoustrojów i organizmów chorobotwórczych) materiału wsadowego i co ważne wsad osiąga podaną temperaturę na skutek przemian biochemicznych zachodzących w utylizowanym materiale, bez konieczności dodatkowego grzania.

Emisja gazów procesowych (CO2 i NH3) jest monitorowana komputerowo w sposób ciągły, zapewniając pełną ochronę przed przekroczeniem wartości dopuszczalnych, a biofiltr powietrza zamontowany na wydechu z biostabilizatora stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed ponadnormatywną emisją zanieczyszczeń odorowych.  

Zasadnicze zalety kompostowania w biostabilizatorze K-16:

- małe zapotrzebowanie terenu

- niskie koszty eksploatacyjne (brak energochłonnych instalacji nadmuchu wymaganych w systemach statycznych)

- proces tlenowy i dynamiczny

- produkt finalny osiąga zakładane parametry

- brak problemów eksploatacyjnych, którymi charakteryzują się inne instalacje kompostowania.

Zastosowanie biostabilizatora K-16 do kompostowania/stabilizacji odwodnionych osadów ściekowych zamienia odpad (19 08 05) w produkt, który osiąga parametry kompostu III klasy.

Instalacja utylizacji osadów metodą dynamicznej - tlenowej biostabilizacji K-16 pracuje w Zakładzie Utylizacji Odpadów „Janik” Sp. z o.o. (8 sztuk)

Uruchomienie ww. instalacji uniezależni PWiK sp. z o.o. od ogromnego wzrostu kosztów zagospodarowania osadów ściekowych.

Charakterystyka procesu K-16 pozwoli zagospodarować znaczne ilości trawy z koszonych terenów w Starachowicach, a także inne elementy pochodzące z zieleni miejskiej jak zrębka, suche liście itp. Podniesienie poziomu recyklingu pozwoli ograniczyć wysokość ewentualnych kar środowiskowych dla miasta Starachowice.

Dodane: 06.07.20 | Odsłony: 1074 | komentarze (5)
Tagi:

Komentarze użytkowników

gość | 2020-07-06 10:46:59 napisał(a):

AWF i wodociągi,ta jest to co jest.

Kit | 2020-07-06 12:04:26 napisał(a):

To jest bezterminowy kit? Gimbaza

Jamaj | 2020-07-06 12:44:08 napisał(a):

Widać że robiąc fikołka można dobrze walnąć się w czerep...

Do Kit | 2020-07-06 15:08:03 napisał(a):

Tak, to jest kit.

Wergiliusz | 2020-07-06 20:35:35 napisał(a):

Może ktoś odpowie co dalej z tym kompostem? Kto przeprowadzi badania kompostu po procesie dojrzewania oraz orzeczenie o jego
przydatności do celów rekultywacyjnych? Potrzebne jest badanie przeprowadzone przez specjalistyczne laboratorium zewnętrzne w zakresie:
- bakteriologicznym (bakterie chorobotwórcze),
- parazytologicznym (pasożyty i ich jaja),
- fizykochemicznym (w tym zawartość metali ciężkich).
A co będzie jeżeli kompost nie będzie nadawał się do zagospodarowania? Wywiezienie takiego skarbu" będzie bardzo kosztowne więc po co dokładać trawę obojętną dla środowiska?

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie