Darmowa pomoc psychologiczna i psychoterapeutyczna dla dzieci i młodzieży

14913.nsmed

W trosce o zdrowie psychiczne małoletnich starachowiczan, Gmina Starachowice rozpoczęła współpracę z Ośrodkiem Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży. Ośrodek od niedawna funkcjonuje w Starachowicach i świadczy nieodpłatną pomoc dzieciom oraz młodzieży do 21 roku życia.

Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w Starachowicach stworzyły dwie terapeutki Agnieszka Scendo i Małgorzata Nowak, które wspólnie z dyrektorem Centrum Usług Społecznych Piotrem Ambroszczykiem gościły w Urzędzie Miejskim.

- Nasze spotkanie jest nieprzypadkowe dlatego, że Centrum Usług Społecznych z Ośrodkiem, który panie reprezentują zawarło umowę o współpracy – mówi Prezydent Miasta Marek Materek. - Polski rząd na opiekę psychologiczną i psychoterapeutyczną dla dzieci i młodzieży do 18 lub 21 roku życia przeznaczył większe środki po to, aby odpowiedzieć na społeczne zapotrzebowanie. Z problemami psychologicznymi i psychoterapeutycznymi mamy do czynienia coraz częściej. Rocznie odnotowywanych jest około 800 przypadków prób samobójczych pośród dzieci i młodzieży. Żeby temu zaradzić trzeba korzystać z pomocy specjalistów, których znajdziemy m.in. w ośrodku, jaki właśnie powstaje w naszym mieście. Chcemy, aby tego typu usługi niosące pomoc były prowadzone pośród dzieci i młodzieży, ale aby włączały także ich najbliższych, po to aby takim zagrożeniom, sytuacjom i niebezpieczeństwom zapobiegać.

Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży ma sprawić, by opieka specjalistów była jak najbardziej przyjazna dla dzieci i młodzieży, dostępna, przystosowana do danego przypadku, włączająca w pomoc dziecku jego bliskich. Celem jest to, aby problemy dzieci i nastolatków były w pierwszej kolejności diagnozowane jak najbliżej miejsca zamieszkania. Ważne, aby zostały otoczone jak najlepszą opieką psychologiczną i terapeutyczną, w taki sposób, by nie doszło do zaostrzenia kryzysu. Psycholog i psychoterapeuta ma być dostępny w środowisku dziecka.

- Nasz ośrodek powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie związane z reformą psychiatrii dziecięcej w Polsce polegającej na tym, że mamy mało specjalistów i dzieci oraz młodzież mają problem ze skorzystaniem z fachowej pomocy – informuje Agnieszka Scendo, psycholog i psychoterapeuta - Nasz Ośrodek powstał w ramach środków Narodowego Funduszu Zdrowia więc pomoc świadczona jest bezpłatna i zostają nią objęte całe rodziny. W ramach ośrodka pracuje także psycholog kliniczny, który diagnozuje dziecko i mówi, co dalej należy robić. Następnie dziecko trafia do psychoterapeuty. Nie mamy ograniczeń czasowych, u nas psychoterapia może trwać, rok i dłużej. Mamy też kogoś takiego jak terapeuta środowiskowy, który pełni funkcję osoby łączącej różne instytucje i nasz ośrodek. Numer pod który można dzwonić, aby uzyskać informacje lub się zarejestrować to 785 251 545.

- Od wielu lat pracujemy z dziećmi i młodzieżą i cieszymy się, że teraz także w Starachowicach możemy zaoferować swoje usługi – dodaje Małgorzata Nowak, psychoterapeuta. - Od ponad miesiąca przychodzą do nas pacjenci, myślę, że są zadowoleni. Serdecznie zapraszamy.

Ośrodek oferuje wsparcie zespołu psychologów i psychoterapeutów dla dzieci i młodzieży (do 18 r.ż. lub 21 r.ż. w przypadku kontynuowania nauki w szkole ponadpodstawowej) oraz ich rodziców - bez skierowania, bezpłatnie, w ramach NFZ. Funkcjonowanie placówki ma opierać się na ścisłej współpracy z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, ośrodkami pomocy społecznej, psychologami szkolnymi oraz osobami wspierającymi rodziny. Praca tego typu ośrodków bazuje przede wszystkim na współpracy z rodziną pacjenta oraz jego środowiskiem szkolnym.

Opiekę nad pacjentami sprawują psycholodzy, psychoterapeuci oraz terapeuta środowiskowy, a konsultacje udzielane są bezpośrednio w placówce oraz w formie tele- i videoporad.

Oferta Ośrodka skierowana jest do dzieci i młodzieży, które nie wymagają interwencji psychiatry, a:

• odczuwają lęk,

• mają problemy emocjonalne,

• mają trudności w kontaktach społecznych, kontaktach z rówieśnikami,

• doświadczają sytuacji kryzysowych, problemów rodzinnych,

• doświadczają zaburzeń lękowych, depresyjnych, adaptacyjnych,

• cierpią z powodu zaburzeń odżywiania, objawów psychosomatycznych,

• są ofiarami przemocy psychicznej, fizycznej, seksualnej.

Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży znajduję się w Starachowicach w budynku VIVAMED na ul. Kilińskiego 28.Rejestrować można się dzwoniąc pod numer telefonu: 785 251 545.

Baner UM

Komunikat prasowy płatny: UM Starachowice

Dodane: 01.07.21 | Odsłony: 1300
Tagi:

Komentarze użytkownikówOstatnie komentarze w serwisie