Czyją zasługą będzie wprowadzenie budżetu obywatelskiego w Starachowicach?

6035.nsmed

Na piątkowej (27.06.2014r.) sesji Rady Miasta, radni podjęli decyzję o wprowadzeniu w Starachowicach tzw. budżetu obywatelskiego. 

Na sesję były przygotowane dwa projekty uchwał, jeden zaproponowany przez prezydenta miasta Sylwestra Kwietnia, drugi przygotowany przez Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości. W porządku obrad przewodnicząca Rady Miasta Lidia Dziura zapisała, że najpierw radni będą głosowali prezydencki projekt uchwały, a później mieliby głosować nad projektem radnych PiS-u. I właśnie przez ten zapis nie było głosowania projektu radnych z PiS, ponieważ zebrane gremium poparło projekt uchwały przygotowany przez Kwietnia. 

Początkowo przewodnicząca Dziura chciała, aby najpierw zostały przedstawione oby dwie propozycje dotyczące budżetu obywatelskiego, a później odbyło się głosowanie. Tymczasem radni trzymali się porządku obrad oraz statutu miasta, w związku z czym została przyjęta uchwała prezydencka, a nad projektem klubu PiS się nie pochylono. - Pani chce narzucić swoją wolę. Jest przyjęty harmonogram obrad i jego się trzymajmy - mówił prezydent Kwiecień.

- Zróbmy debatę, ponieważ te dwa projekty uchwał są bardzo różne, a nawet wykluczają się -przekonywała radnych przewodnicząca Dziura. Radna Danuta Krępa również próbowała przekonać radnych krytykując projekt uchwały prezydenta. - Projekt prezydenta Kwietnia jest bardzo intencyjny, nie posiada harmonogramu. Jeśli zostanie przyjęty z pewnością budżet obywatelski nie zostanie wprowadzony w Starachowicach w 2015 roku - mówiła radna Krępa.

Cały spór o te dwie uchwały był spowodowany raczej tym, kto będzie mógł sobie przypisać zasługę wprowadzenia w Starachowicach budżetu obywatelskiego.

Po głosowaniu i przejęciu uchwały autorstwa prezydenta Kwietnia, radny Michał Walendzik zgłosił wniosek formalny, aby projekt uchwały klubu radnych PiS został przekazany do pracy w komisjach i był brany pod uwagę przy tworzeniu regulaminu i harmonogramu budżetu obywatelskiego. Wniosek jego został przyjęty, jednak nie obyło się bez dalszych dyskusji. Głos zabrał także prezydent Kwiecień. - Nie róbmy scen. Doprowadźmy do sytuacji, że w Starachowicach mieszkańcy będą mieli budżet obywatelski. Proponuję powołanie zespołu ds. budżetu obywatelskiego, który przez wakacje zajmie się przygotowaniem odpowiednich dokumentów i przepisów, żebyśmy mogli na sierpniowej sesji przyjąć uchwałę przez aklamację. Zróbmy dokument, z którym wszyscy będą się utożsamiać - przekonywał prezydent Kwiecień.

W imieniu Grupy Inicjatywnej, która w ubiegłym roku zajmowała się konsultacjami z mieszkańcami w sprawie regulaminu budżetu obywatelskiego i której wyniki pracy, jako podstawy do wprowadzenia budżetu obywatelskiego w Starachowicach przyjął prezydent Kwiecień, głos zabrał obecny na sesji Paweł Lewkowicz (radny Rady Powiatu, jednocześnie współinicjator planów dot. budżetu obywatelskiego w Starachowicach), który uznał piątkową sesję za historyczny moment w dziejach Starachowic i pogratulował radnym, iż potrafią wznieść się ponad podziałami.

Po jego wystąpieniu głos ponownie zabrała radna PiS Danuta Krępa, która stwierdziła, że sztywne trzymanie się przepisów przez radnych doprowadziło do zablokowania projektu uchwały jej klubu i będzie skutkowało tym, że możliwe jest iż radni nie będą mieli wystarczająco dużo czasu na wprowadzenie budżetu obywatelskiego, aby obowiązywał już w 2015 roku w Starachowicach. 

W obronie wyników głosowania i przyjęcia prezydenckiej uchwały stanął radny Tomasz Capała, który powiedział, że projekt regulaminu radnych z klubu PiS zawiera błędy i przyjęcie go mogłoby skutkować późniejszym uchyleniem uchwały przez wojewodę, co by już w ogóle spowodowało, że w Starachowicach w 2015 roku budżet obywatelski nie został by wprowadzony. Jako przykład błędu podał kwestię podziału miasta na trzy okręgi przy podziale kwoty wynikającej z budżetu obywatelskiego. Jego zdaniem wprowadzenie takiego podziału mogłoby być krzywdzące, ponieważ w jednym okręgu mieszka około 22 tys. osób, w drugim 13 tys. osób a w trzecim 16 tys. osób i w ten sposób powstaje pierwsza dysproporcja, już na etapie podziału pieniędzy z budżetu obywatelskiego. 

Radny Capała zwrócił się także do radnych z klubu PiS, że problemem nie jest stricte regulamin budżetu obywatelskiego, ale spór o jego ojcostwo. - Prosiłbym, aby wznieść się ponad „ojcostwo” uchwały. Zrobiliśmy dzisiaj olbrzymi krok do przodu - mówił Capała

- My się boimy, że nie zdążymy z terminami i wprowadzeniem budżetu - odpowiedziała mu przewodnicząca Dziura. 

Głos zabrała również radna Agnieszka Cheda. - Od października 2013 roku w biurze obsługi Rady Miejskiej leżały dokumenty złożone przez Grupę Inicjatywną dotyczące budżetu obywatelskiego. Dlaczego wcześniej się nimi nie zainteresowaliście Państwo? Nie mielibyście teraz obaw związanych z terminami - mówiła do radnych PiS radna Cheda. - Wszyscy radni wiedzieli o tych dokumentach i wszyscy radni mieli równe szanse zająć się tym tematem - odpowiadała jej przewodnicząca Dziura. - No tak, ale to wy boicie się, że nie zdążymy z terminami, więc mogliście podjąć temat o wiele wcześniej - komentowała Cheda. 

Podsumowując, radni przyjęli uchwałę prezydenta Kwietnia, w której zostało zapisane, że „dążąc do wspierania i upowszechniania idei samorządowej, a także mając na celu budowanie warunków dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz pobudzania aktywności obywatelskiej przyjmuje się za zasadne podjęcie działań zmierzających do przygotowania tzw. budżetu obywatelskiego w mieście Starachowice. W celu realizacji tego zadania należy opracować procedury mające na celu określenie trybu zbierania propozycji przedsięwzięć zgłaszanych przez mieszkańców do realizacji w ramach inicjatyw obywatelskich, formuły ich merytorycznej weryfikacji, a także zasad powszechnego głosowania nad wyborem priorytetów przeznaczonych do realizacji”. 

W sesji uczestniczyli również członkowie Grupy Inicjatywnej. Po podjęciu przez radnych decyzji na temat wprowadzenia budżetu obywatelskiego obecny na sesji Marek Materek powiedział: - Cieszy informacja, że radni zajęli się tematem wprowadzenia budżetu obywatelskiego. W październiku 2013 roku u przewodniczącej Rady Miasta i zastępców prezydenta, jako grupa inicjatywna złożyliśmy gotowy projekt regulaminu Budżetu Obywatelskiego wraz z załącznikami. Projekt powstał w wyniku konsultacji jakie przeprowadzaliśmy z mieszkańcami, radnymi i zastępcami prezydenta. Tworząc go korzystaliśmy z doświadczeń z innych miast. Spotykaliśmy się w tym celu z samorządowcami Puław, Łodzi i Kielc. W Starachowicach gościliśmy Prezydent Łodzi Hannę Zdanowską. W czerwcu 2014 r. wystosowaliśmy pismo do Prezydenta i Przewodniczącej Rady Miasta przypominając o tym, że leży u nich gotowy projekt, który można wprowadzić w życie. Mam nadzieję, że nasz projekt będzie dobrą bazą wyjściową do przyjęcia Budżetu Obywatelskiego w sierpniu br. Chciałbym, aby Starachowice szybko dołączyły do miast w których mieszkańcy mogą uczestniczyć w tworzeniu Budżetu Obywatelskiego. 

Dodane: 30.06.14 | Odsłony: 423 | komentarze (10)

Komentarze użytkowników

mariola | 2014-06-30 08:03:04 napisał(a):

Bardzo dobrze się stało. Niech wszyscy pracują nad tym projektem, bo jest dla wszystkich. Wojenki naszej rady to kuriozum a ludzie cierpią. Obywatela nie interesuje czy to pis czy kto inny a wyłącznie efekt.

Janusz | 2014-06-30 08:40:15 napisał(a):

Wprowadzenie budżetu obywatelskiego to oczywiście zasługa Pana Prezydenta Sylwestra Kwietnia.

cezar | 2014-06-30 09:03:09 napisał(a):

to zasluga Marka Materka

koleżka | 2014-06-30 09:13:55 napisał(a):

To zasługa oczywiście Sindbada Żeglarza.

urzędniczka | 2014-06-30 10:14:36 napisał(a):

Się narobiło! Urząd stracił NADURZĘDNIKA zwanego "ojcem dyrektorem"!

jan | 2014-06-30 10:59:41 napisał(a):

Bezstronnie, duża strata dla urzędu i miasta.

Laik | 2014-06-30 12:34:38 napisał(a):

Pan Tomasz Jarosław wystapił przeciwko PiS, coś takiego

gość | 2014-06-30 19:48:54 napisał(a):

PIS przegrał, a z takimi się nie trzyma

Stowarzyszenie Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych | 2014-06-30 21:55:30 napisał(a):

nie ważne czyj to sukces. Ważne ,ze inicjatywa społeczna wywołała pozytywny rezultat. Bez tej konkurencji miedzy wnioskami Prezydanta i PIS nie doszło by długo do wprowadzenia budżetu. Dziękujemy wszystkim ,którzy przychylili się to tworzenia regulaminu jaki złożyła grupa inicjatywna. Dziękujemy wszystkim tym którzy dołączyli się i podjęli prace do rzuconego przez nas hasła Budżet Obywatelski w Starachowicach. Nie sposób wymienić wszystkich którzy brali udział w tworzeniu porojektu który został złożony u Prezydenta i Przewodniczącej Rady Miasta. Nie wymieniam nazwisk gdyż nie chce kogoś pominąć. Na pewno chcemy brać udział w pracach grupy która wypracuje ten główny regulamin , a regulaminem wyjściowym powinien być nasz ten obywatelskie.

Dariusz Grunt

@ | 2014-07-01 10:02:35 napisał(a):

Panie Dariuszu, musi pan zawsze takie epistoły wypisywać,wybory się skończyły, na razie. Po co komu takie masło maślane.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie