„Ścieżka STARa” i nowy pojazd. Tym razem w centrum miasta

17171.nsmed

Przy skrzyżowaniu ulic Kopalnianej i alei Armii Krajowej w Starachowicach ustawiony zostanie kolejny STAR. Edukacyjna „Ścieżka STARa” powstała w 2018 roku z okazji 70. rocznicy rozpoczęcia produkcji samochodów ciężarowych STAR w Starachowicach. Aktualnie prezentowanych jest osiem samochodów, jako witacze na rogatkach miasta.

Kolejna lokalizacja nie wszystkim przypadła do gustu. Głos w dyskusji zabrał także przewodniczący Rady Miejskiej, radny Michał Walendzik, który w interpelacji wystosowanej pod koniec grudnia 2022 roku do prezydenta miasta Marka Materka poprosił o zmianę umiejscowienia dla tego pojazdu.  

„W związku z planowanym posadowieniem samochodu „,Star” przy Rondzie „Solidarności” proszę o zmianę umiejscowienia tego pojazdu. Proponowana lokalizacja sąsiaduje bezpośrednio z pomnikiem „Solidarności”. Postawienie tam dużego pojazdu ciężarowego zdominuje krajobraz i zaburzy charakter tego miejsca. Co roku przy pomniku „Solidarności” odbywają się uroczystości w rocznicę porozumień sierpniowych 1980 r. jak również wspomnienie ofiar stanu wojennego 1981 r. Co więcej, z informacji przekazanej w piśmie pana Jana Seweryna Przewodniczącego Komisji Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” w MAN Bus Sp. z o.o. wynika, że egzemplarzem, który miałby stanąć przy pomniku „Solidarności”, byłby milicyjny „Star”, używany m.in. do rozpędzania manifestacji patriotycznych w okresie PRL oraz przewożenia zatrzymywanych opozycjonistów tamtych czasów, w tym również członków NSZZ „Solidarność”. Taka sytuacja stanowiłaby wyraz historycznej ignorancji i braku szacunku dla osób działających na rzecz wolnej ojczyzny. Pragnę zwrócić uwagę, że lokalizacja samochodu „Star” miała być przedmiotem konsultacji. Czy takowe się odbyły i kto brał w nich udział? Czy zaproszono do nich środowisko „Solidarności”? Raz jeszcze proszę, aby zmienić planowaną lokalizacją dla samochodu „Star”, ponieważ miejsce przy Rondzie „Solidarności" nie przysłuży się zarówno promocji miasta poprzez „ścieżkę Stara”, jak i pamięci historycznej o NSZZ „Solidarność” i innych organizacjach opozycji demokratycznej w PRL” - napisał radny Michał Walendzik w piśmie do włodarza miasta.

28 lutego 2023 roku odpowiedzi udzieliła zastępczyni prezydenta miasta ds. gospodarczych Elżbieta Gralec: 

„W odpowiedzi na interpelację w sprawie umiejscowienia makiety ciężarówki Star tzw. „witacza” w pobliżu ronda „Solidarności”, u zbiegu ulicy Kopalnianej i Al. Armii Krajowej informuję, że ulokowanie „Witacza” w ww. miejscu jest zasadne i nie pomniejszy znaczenia „Kamienia Solidarności”, który stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na terenie miasta Starachowice.

Jednocześnie informuję, że kategorycznie sprzeciwiam się z rozpowszechnianymi przez Przewodniczącego Komisji Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność" w MAN Bus Sp. z o. o. informacjami, jakoby Gmina Starachowice planowała umiejscowienie w tym miejscu repliki „milicyjnej budy”. Dokumentacja projektowa zakłada, że Star zostanie umiejscowiony w odległości 15 metrów od tzw. „Kamienia Solidarności”. Dodatkowo informuję, że w powyższej sprawie w dniu 30.12.2022 r. odbyło się spotkanie w Urzędzie Miejskim, na którym zostały wyjaśnione wszystkie kwestie co do lokalizacji oraz konkretnego modelu Stara.  Ponadto uważam, że ulokowanie w pobliżu „Kamienia Solidarności” makiety ciężarówki Star tzw. „Witacza”, podniesie rangę tego miejsca i jeszcze bardziej uatrakcyjni centrum naszego miasta.

Starachowicka ścieżka Stara cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców naszego miasta oraz osób odwiedzających Starachowice. Obowiązkiem każdego włodarza jest dbanie o historię, wizytówki i symbole miasta, którymi w przypadku Starachowic są ciężarówki STAR. Rozbudowa ścieżki Stara w miejscach najczęściej odwiedzanych przez społeczność lokalną, jak i gości odwiedzających miasto, będzie kontynuowana w najbliższym czasie w celu propagowania historii XX wieku Starachowic. Stoję na stanowisku, że lokalizacja „Witacza” na terenie przyległym do „Kamienia Solidarności" nie umniejszy znaczenia i symboliki tego miejsca” - brzmi treść odpowiedzi na pismo radnego. 

RemondisReklama

Dodane: 13.03.23 | Odsłony: 1893
Tagi:

Komentarze użytkowników

Pomysł | 2023-03-13 08:44:01 napisał(a):

Idiotyczny pomysł. Były już w tej sprawie protesty ale niewiele włodarz z tego zrozumiał..

Pablo | 2023-03-13 09:00:12 napisał(a):

Fajny pomysł, dla mnie star i solidarnosc ktora wywodzi sie z fsc raczej wspolgra ze soba, nie wiem z czym maja problem

olo | 2023-03-13 12:00:56 napisał(a):

Pomysł przedni. Należy nim zainspirować włodarzy innych miast. W Stąporkowie mają już pomnik kaloryfera, ale tylko jeden. Przydało by się więcej. W Kielcach mogą stanąć pralki Franie(SHL). W Skarżysku mają lokomotywę ale tylko jedną. To skandal! A może MM wpisze taką ideę do programu swojej ogólnopolskiej partii?

do Pablo | 2023-03-13 12:41:23 napisał(a):

Solidarność wywodzi się z FSC ? Czy ty się dobrze czujesz?

stary | 2023-03-13 13:11:07 napisał(a):

No tak, zrobić z miasta rupieciarnię to bardzo dobry pomysł. Materek zamiast prezydentem powinien nazywać się kierownikiem szrotu. Sprzedać to dziadostwo na złom, gdzie już dano powinno trafić !!!

Tytuł | 2023-03-13 13:24:00 napisał(a):

Najlepiej obecną politykę MM opisuje artykuł na pierwszej stronie TS dotyczący nacisków na dyrektorkę szpitala . Kobieta rezygnuje , bo nie chce być w ruchu Materka i musiała odejść.. Powiedzieć ,ze miasto i powiat zostały ubezwłasnowolnione ta jakby nic nie powiedzieć..

Pablo | 2023-03-13 13:38:37 napisał(a):

No a skad sie lokalna solidarnosc wywodzi? Przeciez ze glownie z fsc

Maniek SPPD | 2023-03-13 20:40:54 napisał(a):

A ja sie pytam czemu nie pamięta się o drugim największym i najstarszym zakładzie SPPD czyli zakładach drzewnych ? Proponowałbym ścieżkę z krzesłami albo fotelami które były produkowane latami w ww zakładach i też sprzedawane za granicą.

Pablo | 2023-03-13 20:59:24 napisał(a):

Gdzie Rzym gdzie Krym.. Poza tym symbol tego miasta jest jeden, ten w jego nazwie

Marian z SPPD | 2023-03-13 21:22:48 napisał(a):

A ja sie pytam czemu nie pamięta się o drugim największym i najstarszym zakładzie SPPD czyli zakładach drzewnych ? Proponowałbym ścieżkę z krzesłami albo fotelami które były produkowane latami w ww zakładach i też sprzedawane za granicą.

Bezpartyiny | 2023-03-13 21:28:58 napisał(a):

Marian dobrze mówisz.
A na krzesłach kiełbasa z constaru na misce z bazaltu !!!

do bezpartyjny | 2023-03-14 11:18:09 napisał(a):

Dobry kierunek myślenia , ale ja myślę, że zamiast starów i kiełbasy witaczami powinny być świńskie ryje i ewentualnie tylne części ciała tych zwierzątek. To by dopiero było nowatorskie i postępowe.

Mieszkanka | 2023-03-14 11:41:44 napisał(a):

Ludzie nie znający historii miasta, przejeżdżając pytają czy to uszkodzone, że stoją z boku. Taki średni witacz , skoro fabryka bardzo dawno temu upadła. Lepiej zapomnieć i nie przywoływać tamtych wspomnień. Młode pokolenie interesuje tyle co nic , a starsze pokolenie patrząc jakie ubogie wiodą życie z tych ubogich emerytur wypracowanych w Felku pewnie wolą nie pamiętać.

marcinek | 2023-03-14 11:45:47 napisał(a):

Pisze Pani Prezydent o mieszkańcach naszego miasta, a chyba nie mieszka w Starachowicach. Proponuję , żeby zabrała ten złom do swojego "miasta" i postawiła go najlepiej przed swoją chałupą.

Mieszkanka | 2023-03-14 11:50:05 napisał(a):

Jakby tak w każdym mieście zaczęto ustawiać witacze upadłych fabryk, to przejeżdżając przez Polskę jawił by się jeden wielki obraz złomowiska.

słoneczko | 2023-03-14 12:58:03 napisał(a):

A ja myślę , że w Suchedniowie z którego wywodzą się nasze "Słoneczka" jako witacze powinny stać wózki widłowe które tam kiedyś produkowali. No chyba że miejsca już zajęte na pomniki. Wiadomo kogo ...

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie