Będą badania archeologiczne w pasie drogowym pod obwodnicę Wąchocka

14828.nsmed

Kielecki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił przetarg na przeprowadzenie badań archeologicznych w pasie drogowym pod obwodnicę Wąchocka. To pierwsza świętokrzyska inwestycja realizowana w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. 

W ramach postępowania wpłynęły cztery oferty.

Konsorcjum: Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (lider konsorcjum) plus APB THOR Sp. z o.o., Gniezno, z ofertą na: 1 784 490,70

 

Pracownia Archeologiczno-Konserwatorska Archeoplan, Kraków, z ofertą na: 1 495 287,53

ASINUS Igor Maciszewski, Warszawa, z ofertą na: 1 395 673,09

Konsorcjum: Galty Usługi Ziemno – Inżynieryjne Paweł Micyk, Miechów (lider konsorcjum) plus Archgeo Piotr Janczewski, Wrocław, z ofertą na: 2 887 747,25. 

Obwodnica Wąchocka będzie dwujezdniową drogą klasy GP (główną ruchu przyspieszonego) o długości około 11,7 km. Inwestycja w ciągu drogi krajowej nr 42 realizowana jest od grudnia w systemie Projektuj i buduj. Aktualnie wykonawca opracowuje optymalizacje dla wykonanej wcześniej dokumentacji. Równolegle przygotowywany jest teren pod inwestycję. Przeprowadzone zostały wycinki pozostałych drzew i krzewów, inwentaryzacja i saperskie rozpoznanie terenu. Na podstawie badań sondażowych wyznaczonych zostało 7 stanowisk, do archeologicznych badań wykopaliskowych, które zakończą się w tym roku. Również w tym roku wykonawca planuje przygotowanie terenu pod zaplanowane na rok przyszły zasadnicze roboty budowlane. Wykonywane będą m.in. przełożenia mediów. 

Obwodnica Wąchocka będzie przebiegać nowym śladem od granicy Skarżyska-Kamiennej do granicy Starachowic, omijając miejscowość Parszów po stronie północnej i Wąchock po stronie południowej.  Dzięki inwestycji ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony z miasta, przez co poprawi się bezpieczeństwo kierowców i pieszych oraz komfort życia mieszkańców Wąchocka. Łatwiejsza będzie również obsługa ruchu turystycznego na słynącym z zabytków i atrakcji terenie. Równocześnie znacznie skróci się czas podróżowania drogą krajową nr 42, komunikującą między innymi węzeł drogi ekspresowej S7 w Skarżysku-Kamiennej ze starachowicką strefą przemysłową i dalej z drogą krajową nr 9 w kierunku Ostrowca Świętokrzyskiego i Opatowa.

Zgodnie z umową wykonawca ma maksymalnie 43 miesiące na zrealizowanie inwestycji z wyłączeniem 3-miesięcznych okresów zimowych w trakcie robót budowlanych. Koszt inwestycji to około 283,7 mln zł. 

RemondisReklama

Dodane: 11.06.21 | Odsłony: 2472
Tagi:

Komentarze użytkowników

Znowu | 2021-06-11 10:42:54 napisał(a):

Zrujnowane zostaną kolejne hektary lasu pod inwestycję, która niewiele da w rozładowaniu ruchu. Mieszkańcy okolicznych domów są "zachwyceni" ...

VW | 2021-06-11 20:19:43 napisał(a):

A jak

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie