Dobra wiadomość dla starszych mieszkańców Starachowic. Centrum Usług Społecznych pozyskało rekordowe dofinansowanie w ramach rządowego programu „Opieka 75+”. Na realizację zadania trafi aż 661 861 zł, co jest najwyższą kwotą przyznaną w województwie świętokrzyskim.
Dzięki pozyskanym środkom zwiększy się dostępność usług opiekuńczych dla osób starszych, a część seniorów będzie mogła korzystać z pomocy całkowicie bezpłatnie.
– Pozyskaliśmy najwyższe dofinansowanie w województwie świętokrzyskim w ramach programu „Opieka 75+”. To aż 661 861 zł, które pozwolą nam znacząco rozszerzyć wsparcie dla seniorów i objąć pomocą większą liczbę mieszkańców potrzebujących codziennej opieki – informuje Centrum Usług Społecznych w Starachowicach.
Program skierowany jest do osób, które ukończyły 75. rok życia. Szczególnie istotne jest podwyższenie progu dochodowego uprawniającego do całkowitego zwolnienia z opłat za usługi opiekuńcze. Wynosi on 250 procent ustawowego kryterium dochodowego.
W praktyce oznacza to, że bezpłatne usługi opiekuńcze mogą otrzymać osoby, których dochód nie przekracza:
- 2 525 zł netto miesięcznie w przypadku osoby samotnie gospodarującej,
- 2 057,50 zł netto na osobę w rodzinie.
Jak informuje Urząd Wojewódzki w Kielcach, program „Opieka 75+” ma na celu zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych dla osób starszych, szczególnie samotnych lub samotnie gospodarujących. Jest adresowany do gmin liczących do 60 tysięcy mieszkańców.
W 2026 roku do programu w województwie świętokrzyskim przystąpiły 44 gminy, a łączna kwota dofinansowania wynosi 3,6 mln złotych. Największe wsparcie otrzymały Starachowice – ponad 660 tys. złotych. Wśród największych beneficjentów znalazły się również gminy Końskie, które otrzymały blisko 433 tys. złotych, oraz Stąporków z dofinansowaniem przekraczającym 240 tys. złotych.
Program „Opieka 75+” wspiera samorządy w organizacji i świadczeniu usług opiekuńczych dla seniorów, którzy ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają pomocy w codziennym funkcjonowaniu.
Pozyskane przez Starachowice środki pozwolą na objęcie wsparciem większej liczby mieszkańców oraz poprawę jakości życia osób starszych, które potrzebują pomocy w wykonywaniu codziennych czynności.
Dodane: 03.06.26 | Odsłony: 608 | komentarze (1)rozumiesz mam nadzieję, że to jest...
rozsądny gospodarz by zamknął. w powiecie,...
chcesz zamknac porodowke ?
zaklinanie rzeczywistości nic nie da. ten...
nie są. rozejrzyj się wokół: tak, wszystko...
Marzycielka | 2026-06-08 21:20:49 napisał(a):
Nie wiem kto pomoc otrzymuje, raczej nie ten co powinien. Mój tata 88 lat, bardzo schorowany po raz kolejny jest na liście rezerwowej. Nigdy nie udało mu się pomocy otrzymać. Natomiast sąsiadka 76 lat, samodzielna za każdym razem otrzymuje wszystkie możliwe formy pomocy. Sama się śmieje, że teraz to jest jak jaśnie pani. Kolejna fikcja i wszystko po znajomości mi