Po rewitalizacji otoczenia zalewu Lubianka miejsce stało się jednym z najpopularniejszych terenów rekreacyjnych w powiecie starachowickim i nie tylko. Wraz ze wzrostem liczby odwiedzających pojawiły się problemy z parkowaniem, które szczególnie w sezonie letnim utrudniały życie mieszkańcom ulic położonych w sąsiedztwie zbiornika. Samochody pozostawiane wzdłuż dróg, zastawione przejazdy i trudności z poruszaniem się były tematem licznych interwencji oraz dyskusji o konieczności uporządkowania ruchu wokół Lubianki.
Przed startem sezonu letniego 2026 miasto informuje o przygotowaniu infrastruktury parkingowej oraz dodatkowych działaniach związanych z bezpieczeństwem wypoczywających. Jak przekazał rzecznik Urzędu Miejskiego Leszek Kowalski, do dyspozycji kierowców będzie ponad 280 miejsc postojowych na dwóch głównych parkingach. Duży parking nad Lubianką również w tym sezonie pozostanie bezpłatny.
Gotowy do uruchomienia jest płatny parking przy ul. Strugowej. Obecnie trwa procedura związana z aktywacją parkometru oraz wprowadzeniem danych wynikających z obowiązującego cennika opłat. Zgodnie z regulaminem parking będzie działał całodobowo przez siedem dni w tygodniu. Korzystać z niego będą mogły samochody osobowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 2,5 tony oraz motocykle.
Opłata za postój wyniesie 3 złote za każdą rozpoczętą godzinę. W przypadku braku opłaty przewidziano dodatkową opłatę w wysokości 100 złotych. Płatności będzie można dokonać między innymi kartą płatniczą, zbliżeniowo lub systemem BLIK. Po opłaceniu postoju kierowca będzie zobowiązany do umieszczenia biletu w widocznym miejscu za szybą pojazdu.
Regulamin przewiduje również zwolnienia z opłat dla wybranych pojazdów, w tym służb ratunkowych, policji oraz osób z niepełnosprawnościami posiadających odpowiednią kartę parkingową.
Okazjonalnie, podczas większych wydarzeń organizowanych nad zalewem, udostępniane będą również dodatkowe miejsca postojowe oraz parkingi prywatne. Możliwość parkowania zapewniać ma także ul. Szydłowskiego.
Miasto zapowiada także dodatkowe działania związane z bezpieczeństwem nad zalewem. Prezydent Starachowic powołał specjalny Zespół Zadaniowy odpowiedzialny za analizę zagrożeń na terenach wodnych Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz innych obszarach wodnych miasta. W skład zespołu weszli przedstawiciele miejskich jednostek, WOPR, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej oraz Państwowej Straży Rybackiej. Koordynatorem zespołu został Sekretarz Miasta Maciej Myszka.
Dodatkowo w okresie letnim, od piątku do niedzieli w godzinach od 18.00 do 2.00, nad Lubianką mają funkcjonować patrole firmy ochroniarskiej.
Dodane: 27.05.26 | Odsłony: 1916 | komentarze (15)Wezyr | 2026-05-27 08:19:58 napisał(a):
Kolejny chory pomysł Materka. Przecież ludzie będą parkować na terenach zielonych, obsługa parkometru też będzie kosztować. Parking na Strugowej to parking wybudowany za publiczne pieniądze i do tego kosmicznie drogo. Pomysł z firmą ochtoniarska rownież głupi, bo kosztowny a ta firma ochroniarska nic nie może dopóki nie przyjedzie policja lub straż miejska (a ta w nocy nie pracuje). Tu dobrym rozwiązaniem powinno być zwiększenie częstotliwości funkcjonowania komunikacji publicznej.
Parking | 2026-05-27 09:45:35 napisał(a):
Na Orłowie wtopa,tu będzie jeszcze gorzej ,sezon raptem niecałe trzy miechy,ale przecież to nie ich pieniądze ,jeszcze firma ochroniarska.To już chyba nikogo nie dziwi,że trzeba wyprzedawać mienie.
władzo | 2026-05-27 10:36:48 napisał(a):
Główny parking nad Lubianką powinien być płatny, jest full wypas to się płaci. Na parkingu niemal same obce rejestracje. Dość tych prezentów od Starachowiczan. Płatny parking nad Lubianką i częstsze kursy komunikacji miejskiej.
do Parking | 2026-05-27 10:37:10 napisał(a):
Materek to najbardziej rozrzutny gospodarz jakiego mieliśmy. Wyprzedaje majątek gminy aby realizować chore pomysły
Bezradna Rada z przewodniczącym na czele tylko klaszcze....
Grzegorz | 2026-05-27 12:54:32 napisał(a):
Te parkometry to głupota , będę jeździł do Wąchocka lub na Brody
skubanie mieszkancow | 2026-05-27 13:16:40 napisał(a):
skubania mieszkancow ciag dalszy
Lawful | 2026-05-27 17:02:51 napisał(a):
Opłata dodatkowa w wysokości 100 zł za nieuiszczenie opłaty parkingowej jest niezgodna z prawem. Art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o gospodarce komunalnej nie daje podstaw do wprowadzenia opłaty dodatkowej o charakterze sankcyjnym za korzystanie z obiektu użyteczności publicznej (np. parkingu miejskiego) bez uiszczenia opłaty podstawowej określonej w cenniku. Takie stanowisko prezentują sądy administracyjne (zob.wyrok NSA z dnia 6 sierpnia 2025 r., sygn. akt II GSK 267/25, wyrok WSA w Krakowie z dnia 12 grudnia 2025 r., sygn. akt III SA/Kr 1174/25 oraz wyrok WSA w Szczecinie z dnia 19 lutego 2026 r., sygn. akt II SA/Sz 976/25).
Karolina | 2026-05-27 19:28:45 napisał(a):
Bardzo dobrze więcej przyjezdnych niż mieszkańców, niech płacą tylko szkoda że tak mało.
Yhhfgg | 2026-05-30 20:51:47 napisał(a):
Nigdy tam nie zaparkuje nad tą śmierdząca wodą.
Mieszkaniec | 2026-05-30 21:26:27 napisał(a):
A sinice kiedy będą kwitły w tym roku? Nigdy nie kwitły a teraz jak spartolono wymiane wody w zbiorniku, kwitną co roku.
Mieszkanka | 2026-05-31 10:21:04 napisał(a):
Co za pokolenie. Wszystkie okoliczne akweny poniszczyli. Na Piachach to w zeszłym roku, pomimo dosyć niskich temp. w nocy , to już w lipcu woda zmieniła kolor na żółto zielony. Gorzej niż pot. Żabianka. Lubianka podobnie. Pasternik na szczęście żyje swoją florą i fauną. Broni się pomimo milionowych nakładów na oczyszczanie dna zbiornika. Mam nadzieję , że południową część pozostawią działkowcom, pomimo głupich pomysłów. Niestety piachy i lubianka na długie lata chyba pozostały zniszczone.
iks | 2026-05-31 19:01:18 napisał(a):
I bardzo dobrze. Parkomaty powinny stanąć na wszystkich parkingach wokół Lubianki.
Natomiast Straż Miejska powinna monitorować parking leśny i miejsca do odpoczynku od strony południowej. Niektórzy z odpoczywających nie dorośli do takiego standardu zostawiając po sobie chlew ( nie ubliżając zwierzętom)
iks | 2026-05-31 19:06:18 napisał(a):
I jeszcze jedna przestroga, mianowicie już nie długo wakacje , wiec na tym małym parkingu leśnym na pewno na okres wakacji staną KAMPERY.
Mieszkanka | 2026-06-01 14:19:57 napisał(a):
Wczoraj zrobiłam rekonesans na Piachach. Masakra. Już jest bajoro. Nie ma jeszcze lata , a woda już swoim zabarwieniem nie zachęca nawet do zamoczenia nogi. Gdzie te nasze piachy z piaszczystym, czystym dnem i wodą. Cóż pozostały tylko wspomnienia. Niszczyciele pięknej natury pływajcie w Żabiance zielono żółtej z glonami.
rozsądny gospodarz by zamknął. w powiecie,...
chcesz zamknac porodowke ?
zaklinanie rzeczywistości nic nie da. ten...
nie są. rozejrzyj się wokół: tak, wszystko...
w starachowicach to zalatuje wschodnim stylem...
Ktoś się w Urzędzie.. | 2026-05-27 07:49:29 napisał(a):
..obudził, bo wcześniej miejsca parkingowe nie były potrzebne???