Zapraszamy na wyjątkowy weekend z Parkiem Kultury!

19048.nsmed

W najbliższy piątek 25 października o godzinie 18.00 zapraszamy na widowisko filmowe pt. „Co by było gdyby". To finałowe wydarzenie w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2024.

Widowisko poprzedziły warsztaty artystyczne, które odbywały się w sierpniu w peryferyjnych dzielnicach naszego miasta, a udział w nich wzięli mieszkańcy Starachowic w różnym wieku. Ich pokłosiem jest widowisko, którego tematem będzie alternatywna historia miasta Starachowice, stworzona w roku obchodów 400-lecia lokacji Wierzbnika – Starachowic. Widzimy się w Parku Kultury – sala kinowo - widowiskowa, ul. Radomska 21, wstęp wolny.

Sobota 26 października - Park Kultury oraz Chór Mieszany Kamerton zapraszają mieszkańców Starachowic oraz wszystkich miłośników muzyki na koncert "Kamertonowe dźwięki i piosenki" w ramach obchodów jubileuszu 10-lecia Chóru pod dyrekcją dr Bożeny Magdaleny Mrózek. Koncert odbędzie się 26 października 2024 r. (sobota) o godz. 17.00 w Parku Kultury, ul. Radomska 21.

Wstęp wolny - serdecznie zapraszamy!

A w niedzielę zapraszamy na ostatni już koncert w ramach XXXV Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. S. Ratusińskiego w Starachowicach.

O godz. 19.00 w Kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy (Aleja Świętego Jana Pawła II 21) wystąpi profesor sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog - Maria Pomianowska z zespołem z koncertem pt. "Moniuszko i źródła". Wstęp wolny!

Projekt Fundacji Niezależny Fundusz Kultury Polcanart i Marii Pomianowskiej stanowi próbę spotkania międzykulturowego, którego główną osią są wybrane dzieła wielkiego polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki.

Stanisław Moniuszko - jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiego romantyzmu, jest nazywany ojcem polskiej opery narodowej.Kompozytor, dyrygent, pedagog, organista, wielki patriota; autor ponad 300 pieśni, a także wielu oper, operetek, baletów i muzyki kościelnej. Tworzył muzykę nacechowaną narodowo, w swoje kompozycje niejednokrotnie wplatał wyraziste elementy polskiego folkloru, wykorzystywał w nich też utwory polskich i światowych poetów: Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Wolfganga Goethego, Victora Hugo, Georga Byrona. Jego najsłynniejsze dzieła to opery: „Halka”, „Straszny dwór”, „Paria”, „Hrabina”. Twórca „Śpiewników Domowych”, w których zapisał wiele znanych pieśni, takich jak: „Prząśniczka”, „Pieśń wieczorna”, „Kozak”, „Dziad i Baba”.

Utwory zaproponowane na płycie to unikatowe, twórcze opracowania Marii Pomianowskiej zarówno znanych, jak i nowo odkrytych, dzieł Moniuszki z wykorzystaniem instrumentarium etnicznego z różnych stron świata, muzyki klasycznej i muzyki ludowej. To wyjątkowe połączenie tradycji muzycznej sześciu kontynentów z wybranymi utworami Moniuszki.

„Pomysł „Moniuszko z 1000 i jednej nocy” to próba przeniesienia muzyki wybitnego polskiego kompozytora w świat dźwiękowej fantastyki. To podróż wyobraźni, której osią są wybrane dzieła Stanisława Moniuszki. 

Odwiedzamy miejsca spotkania niezwykłych brzmień, gdzie afrykański balafon brzmi doskonale z polską suką spod Biłgoraja, doprawiony rytmem indyjskiej tabli. Kryterium doboru instrumentarium, na które opracowałam utwory Moniuszki, była chęć stworzenia nowych barw i emocji w muzyce. 

Materiał na płycie to pieśni bez słów, gdzie całe historie rozgrywają się na płaszczyźnie li tylko dźwięku.

Ludzie starożytnego Wschodu mawiali, że baśnie, i ci co je opowiadają, tworzą nasz świat, a miejsce, do którego nas zabierają istnieje. Gdy baśń się kończy, historia powraca do źródła, z którego wypłynęła, jak fala oceanu, aby czekać na kolejne opowiedzenie i odsłonę.

W dalekich krajach mędrcy mawiają, iż nasz rzeczywisty świat ma w istocie baśniową naturę, a my śnimy na jawie. Nasze życie to malowidło złożone z kolorów, będących odbiciem zasad, na których wspiera się funkcjonowanie tego świata.

Do dziś, na każdym kontynencie, opowiadacze baśni uważani są za posłańców ze świata duchowego, łączników między tym co widzimy a tym co niewidzialne. Baśnie traktowane są jak lekarstwo, a ich słuchanie wzbogaca duszę. Materiał na płycie zabiera nas do samego serca polskiej muzyki, którym jest twórczość Moniuszki, ale poprzez swe bajkowe odsłony, bogatymi wzorami dźwięków pustyni, stepu czy oceanu, wprowadza słuchacza w świat muzycznej fantazji. Wiele pieśni Moniuszki, które opracowałam, łączy się z echem melodii Dalekiego Wschodu, Indii czy Afryki. Jest nawet kompilacja pieśni Swaty i bułgarskiego tańca ludowego Novozagorskij horo z repertuaru legendarnego gadulkarza M. Niedialkova oraz koreańska melodia Arirang wpleciona w moniuszkowski Triolet. 

Wszystkie utwory doprawione zostały bogatą improwizacją. Na płycie znajdziecie państwo również niespodzianki – ¬¬jeden utwór skomponowany przeze mnie pt. Pari Banu oraz arię Skołuby ze Strasznego dworu zinterpretowaną przez Aleksandra Ładysza w iście bajkowy sposób.

Ta niezwykła wyprawa ukazuje piękno wybranych dzieł kompozytora w nowym świetle. Wydobywa walory, które być może po raz pierwszy zauważymy wpisując je w barwy instrumentów etnicznych. W każdej bajce pragnęłam zostawić słuchaczowi przestrzeń dla tworzenia jego własnych, niepowtarzalnych opowieści. Mam nadzieję, że takie interpretacje dzieł Stanisława Moniuszki ukażą odbiorcom płyty wspólny, kulturowy alfabet, coś co jak baśń łączy, wywołując poczucie identyfikacji z innymi ludźmi bez względu na kontynent, z którego pochodzą. Zamiłowanie do niecodziennych opowieści niechaj zachęci osoby dotychczas niesłuchające muzyki Moniuszki do odkrycia tych dźwięków, a wielbicieli twórczości kompozytora do odczytania jej artystycznego przekazu na nowo. Pokochajmy Moniuszkę z bajki.” - dr hab. Maria Pomianowska

Pomysłodawca Festiwalu - Tomasz Ceglarski Kierownictwo Artystyczne - Piotr Kędziora

Zadanie współfinansowane z budżetu Powiatu Starachowickiego

Patronat nad wydarzeniem sprawują Prezydent Miasta Marek Materek oraz Starosta Powiatu Starachowickiego Piotr Babicki

Komunikat prasowy: Park Kultury 

Dodane: 23.10.24 | Odsłony: 1011

Komentarze użytkowników

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie