Z sesji Rady Powiatu: kiedy wiadukt powstanie w Starachowicach?

15556.nsmed

Na ostatniej sesji Rady Powiatu radna z klubu Prawa i Sprawiedliwości Joanna Główka poruszyła temat budowy wiaduktu w Starachowicach Dolnych. Wiadukt ma przebiegać między dwoma budynkami widocznymi na zdjęciu.

- Przyrzekłam mieszkańcom Starachowic, że będę prosiła pana Starostę o dokładną informację, bo mieszkańcy mówią, że oni już 10 lat słyszą, że ma być wiadukt, że już był, że już kosztował 40 / 60 milionów, że przez ścieżkę rowerową nie został zrobiony... Szanowni państwo, bardzo proszę, żeby pan Starosta przybliżył mieszkańcom wizję, kiedy wiadukt powstanie w Starachowicach? Tylko nie tak hasłowo, nie tak ogólnikowo, tylko trochę dokładniej, bo mieszkańcy na to czekają. To jest priorytet - zadanie, które nie może czekać - mówiła radna z klubu PiS Joanna Główka.

- Dla ścisłości. Na pewno mieszkańcy od 10 lat o wiadukcie nie słyszeli, bo w 2015 roku rozpoczęto projektowanie wiaduktu, zlecono koncepcję. Przygotujemy bardzo szczegółową informację, po to by mieszkańcy się zapoznali. Na pewno w tej kadencji rozpocznie się - przynajmniej dołożymy wszelkich starań, żeby rozpoczęła się realizacja tego zadania. Kiedy ona zostanie zrealizowania? Przy karuzeli cenowej, przy szaleństwie cenowym, przy braku wykonawców, byłoby ryzykowne określanie jednoznacznie, kiedy skończymy inwestycję. Ja nie zaryzykuję powiedzieć państwu jednoznacznie, kiedy ta inwestycja będzie skończona. Na pewno będzie rozpoczęta w tej kadencji [2 lata - przypis red.] - odpowiedział starosta Piotr Ambroszczyk.

Informacja na temat inwestycji związanej z budową wiaduktu w Starachowicach, przygotowana przez dyrektora ZDP w Starachowicach Andrzeja Klimczaka. 

Rozbudowa drogi powiatowej nr 0617 T Starachowice – Lubienia, wykonanie przejścia drogowego nad linią kolejową w ciągu ulicy Radomskiej w Starachowicach.

Informacja o inwestycji:

Długość planowanego przedsięwzięcia wraz z drogami dojazdowymi wynosi około 1800 mb., natomiast długość części mostowej (wiadukt wraz dojazdami) wynosi około 350 mb. Szerokość jezdni waha od 4,5 m do 10,5 m na drogach dojazdowych do wiaduktu. Szerokość jezdni na wiadukcie planowana jest na 6 m. Rozbudowywana droga powiatowa nr 0617T posiadać będzie parametry drogi klasy Z i kategorii ruchu KR 3.

Zarząd Powiatu planując inwestycję złożył wnioski o dofinansowanie zadania m.in. w ramach ogłoszonego w sierpniu 2021r. naboru do Programu Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg.  Określona we wniosku szacunkowa wartość zadania to 55 mln zł.  Maksymalne możliwe w ramach programu dofinansowanie to 30 mln zł. Zgodnie z informacją uzyskaną od Wojewody Świętokrzyskiego, który przeprowadzał nabór wniosków, przedmiotowe zadanie znalazło się na liście zadań rekomendowanych do dofinansowania. Stosownie do zapisów ustawy o Funduszu Rozwoju Dróg przyznanie dofinansowania nastąpi po zatwierdzeniu listy zadań przez Prezesa Rady Ministrów i podpisaniu umowy z wojewodą na dofinansowanie. Pozostałe środki, stanowiące wkład własny, Zarząd Powiatu Starachowickiego planuje sfinansować ze środków własnych powiatu oraz środków pochodzących od partnerów strategicznych tj. Gminy Starachowice oraz PKP.

W roku 2021 Zarząd Powiatu składał również wniosek o dofinansowanie przedmiotowego zadania w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. W ramach przedmiotowego naboru wniosek nie uzyskał dofinansowania.

Stosownie do planowanego harmonogramu prac, w przypadku otrzymania dofinansowania zadania, co będzie możliwe najwcześniej pod koniec pierwszego kwartału 2022r. w II kwartale 2022r planowane jest wszczęcie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na realizację zadania.  Po wyłonieniu wykonawcy prac planowane roboty budowlane rozpoczęłyby się w 2022r. i zakończyły w 2024r. Ostateczna wartość robót budowlanych będzie znana po otwarciu ofert na realizację zadania.

Koszt na opracowanie dokumentacji projektowej, na którą została podpisana umowa z Biurem Projektowo Wykonawczym „Drogi i ulice” Zenon Kubicki, Zgórsko 5c/3, Nowiny wynosi: 587 017,50 zł.

RemondisReklama 

Dodane: 05.01.22 | Odsłony: 2911 | komentarze (12)
Tagi:

Komentarze użytkowników

Dla pamięci | 2022-01-05 07:56:45 napisał(a):

Historia budowy tego wiaduktu to o wiele więcej niż 10 lat.To był zawsze jeden z punktów przedwyborczych obietnic . Pan starosta może tego nie pamiętać ale sprawdzić można było a nie tworzyć historii od nowa..Prawdę mówiąc osobiście nie wierzę w te terminy bo było ich już wiele a władze zajęte są raczej roszadami personalnymi niż problemami mieszkańców..

STS | 2022-01-05 08:24:44 napisał(a):

Oczywiście o potrzebie wiaduktu mówi się od dziesięcioleci. Zamiast marnować pieniądze na nikomu niepotrzebny parking 2 poziomowy na 100 miejsc i wiele innych głupot wspólnie z powiatem wziąść się za pilne potrzeby rozkorkowania miasta. Nawet nie potrafią zrobić głupiego prawoskrętu poza rondem na Radomskiej czy ją poszerzyć od kościoła do bugaju. Obwodnica północna nie rozładuje korków osobówek w mieście wciska się kolejne niedorzeczne głupoty ludziom a miasto się wyludnia najszybciej w całym województwie.

przechodzen | 2022-01-05 08:47:56 napisał(a):

macie racje ten temat jest poruszny przy kazdej okazji ja juz z tst wyjechalem ale moze bedzie mi dane jeszcze nim pojehac

Mieszkanka | 2022-01-05 08:57:37 napisał(a):

Wiadukt temat zastępczy. Zawsze medialny. I nie od 10 lecz 20 albo i więcej. Podobnie jest z obwodnicami. Las wycięto w ekspresowym tempie. Jakichkolwiek prac drogowych zero . Tak jest od roku.

Wezyr | 2022-01-05 09:46:05 napisał(a):

To bardzo potrzebna inwestycja. Jednak opieszałość i błędy popełnione w tej kadencji rady powiatu spowodują,że koszt budowy tego wiaduktu będzie olbrzymi i być może nie do udźwignięcia przez lokalny samorząd.

Pamiętajmy,że mieliśmy już gotowy projekt i był przetarg na jego budowę. Po czym trafił do kosza.

Teraz Powiat wydaje na dokumentację kolejne 600 000zł. Powiat liczy na 30 milionów dofinansowania. Załóżmy,że się uda i jeszcze gmina Starachowice dołoży 25 mln złotych. To przy obecnych cenach materiałów budowlanych,inflacji,kosztach pracy będzie brakować z 30 milionów złotych. Jak Powiat to zamierza sfinansować? Gmina też więcej nie pomoże, bo tylko w tym roku Materek zadłuża nas na ponad 170 milionów złotych(z 102 milionami na spalarnię). No i czy czasem nowo wybudowany market Mrówka nie komplikuje przebiegu wiaduktu?

Gość | 2022-01-05 10:14:47 napisał(a):

Proponuje zrobic kładkę widokową z napisem Witamy. Bedzie taniej a na fb nie zauwazą roznicy hahahahaha

Pablo | 2022-01-05 10:25:46 napisał(a):

Za pieniadze na ten wiadukt (ktorych I tak nie ma) można zrobic wiele innych lepszych rzeczy, stop terrorowi samochodziarzy z okolicznych wiosek!

Andrzej L | 2022-01-05 10:38:32 napisał(a):

W 2018 był ogłoszony przetarg w systemie "Zaprojektuj i buduj", zatem projektu nie było.
Miał go sporządzić Wykonawca na bazie Programu Funkcjonalno - Użytkowego. Wymgania. szczególnie terminowe, były ta tyle wysokie, że byłą tylko jedna oferta na kwotę 65,2 mln zł. Powiat miał przygotowane 30 mln, dlatego przetarg unieważniono.
Teraz jest przygotowywana dokumentacja projektowa i na jej podstawie będzie ogłaszany przetarg w systemie "Buduj".
Mam wątpliwości czy 55 mln wystarczy. Budowa tej wielkości obiektu mostowego to sprawa dość skomplikowana. Na rynku budowalnym nie ma dużo firm mostowych i na konkurencję trudno liczyć. Do tego ceny materiałów od 2018 trochę wzrosły i raczej tanieć nie będą.

Wezyr | 2022-01-05 11:03:48 napisał(a):

@ Andrzej L
Czy koncepcja na podstawie której miał być opracowany przetarg była załącznikiem do przetargu? Kto ją opracował? Ile kosztowała? Co się z nią stało i dlaczego?

Powiat miał wówczas przygotowane 30 mln zł?
Gdzieś więc dziś są te pieniądze?
Ile ma dziś Powiat zabezpieczonych pieniędzy na Wiadukt? Jaką kwotę jest w stanie maksymalnie wygospodarować?
Czy tym będzie się martwić kto inny jak przyjdzie do rozliczeń tej inwestycji?

sułtan | 2022-01-05 11:33:16 napisał(a):

To co nam proponuje ekipa dyletantów to żaden wiadukt, to wiadukcik. Po wybudowaniu , jeśli kiedyś do tego dojdzie , co jest wątpliwe bardzo - przejazd kolejowy na Dolnych zostanie zamknięty. Lekkie absurdy się pojawiają.

tomasz | 2022-01-05 19:13:43 napisał(a):

Pierwsze pomysły wiaduktu były w czasach późnego Gomułki.
Ponieważ teraz rządzi neo-gomułka Kaczyński to może coś w końcu z tego będzie .

czy | 2022-01-05 20:10:19 napisał(a):

starostwo robi konkurencję materkowi, jego wizualizacja była super, a usmiech jeszcze piękniejszy.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie