Wzrost opłat cmentarnych

3807.nsmed

Nowy cennik opłat cmentarnych obowiązuje już od poniedziałku 16 stycznia. Koszta związane z korzystaniem z cmentarzy komunalnych w Starachowicach będą od 10 do 20 % wyższe.

Opłaty wynikają z faktu zobowiązania gminy do przygotowania miejsca pochówku i pozwalają na pokrycie kosztów z tym związanych – poinformował Kierownik Referatu Obsługi Komunalnej Urzędu Miejskiego Robert Adamczyk.

Przykładowo koszt rezerwacji na 20 lat grobu murowanego, pojedynczego dwupiętrowego to 250zł netto +8% podatku VAT. Jeśli ktoś chciałby wcześniej zarezerwować taki grób to koszt jest trzy razy większy. Opłata za wykonanie i budowę grobu pojedynczego, dwupiętrowego to koszt 450zł netto.

Opłata administracyjna dla firm grabarskich, przygotowujących wcześniej grób pojedynczy, dwupiętrowy to 640zł.

Opłaty cmentarne pobierane są także np. za zezwolenie na wykonanie grobu, czynności administracyjne, pochowanie zwłok, wjazd na teren cmentarza, czy utwardzenie terenu.

Aktualny cennik można zobaczyć na Biuletynie Informacji Publicznej i tablicach informacyjnych na cmentarzach.

Wszystkich opłat należy dokonywać u Administratora cmentarzy komunalnych Jacka Rondudy, którego biuro znajduje się na cmentarzu Bugaj, przy ul. Radomskiej.

W Starachowicach znajdują się trzy cmentarze komunalne przy ulicach Radomskiej, Polnej i Zgodnej.

Robert Adamczyk zapytany o losy grobów, za które nie są wnoszone opłaty odpowiada że przy ul. Polnej, znajdowało się kilka grobów osób nieznanych, które można było udostępnić z powrotem do pochówku, a jeśli chodzi o groby zaniedbane to jeszcze nie podejmowano żadnych decyzji. Jak zaznaczył, do tematu podchodzi się z wielką ostrożnością./GM/

Fot. Archiwum 

Dodane: 20.01.12 | komentarze (18)

Komentarze użytkowników

Deczko | 2012-01-20 10:11:04 napisał(a):

Jakby księdzu nie oddali ziemi pod cmentarz za darmo, to by teraz opłat nie musieli podnosić.

drogo | 2012-01-20 10:27:58 napisał(a):

wszystko idzie w górę, prąd, ropa, gaz, ogrzewanie, ilość zatrudnionych urzędników w um, więc i cena za kwaterę wieczna tez.
teraz zapewne zdrożej koszt pogrzebu....

z tst | 2012-01-20 13:01:46 napisał(a):

księża niech płacą nie dość że ziemie za darmo to jeszcze mafia cie nie pochowa na skrawku ziemi bo do kościoła nie chodzisz japierd.

Exegi Monumentum | 2012-01-20 20:48:04 napisał(a):

A moje zwloki po smierci moga wyrzucic nawet do smietnika i Almax sie nimi zajmie... W koncu po smierci przecież czlowiek nic nie czuje... Wiec o co ta cała impreza sie rozbiega ?

obserwator | 2012-01-21 19:03:29 napisał(a):

Apel do administarcji cmentarza- zróbcie w końcu oznaczenia alejek i sektorów na cmentarzach komunalnych a szcególnie nowym. Mało ,ze jest ciasnota nogi mozna połamac to dodatkowo jest problem ze znalezienim grobów. Przybywa ich szybko i trudno trafic. Jaki to koszt tablice z nr alejek i sektorów. Są miasta gdzie prowadzi sie nawet komputerową ewidencje mozna ustalic gdzi jest czyj grób. Może w koncu jakies podwyzki cos zmienią.

Obserwator 2 | 2012-01-22 21:39:55 napisał(a):

@Obserwator. Bardzo dobra uwaga. Tak powinno Być.

Tomek | 2012-01-23 02:16:01 napisał(a):

Żadne podwyżki nic nie zmienią :/.
Czy nie rozumiecie, że koszt każdej głupoty i każdego dyrdymału i każdego stołka dla krewniaka lub partyjnego kolesia, a teraz jeszcze koszty cmentarzy, pogrzebów i usług pomocniczych przerzucaja tylko na mieszkańca i podatnika :/?
Czy długo jeszcze trzeba wszędzie
i wszystkim tłumaczyć, jakimi Ci
Prezydenci, Kierownicy,Radni
i inne ważne oraz wpływowe
osoby są w większości dwulicowymi, zakłamanymi, neudacznikami :/?

Panie Tomku | 2012-01-23 07:50:12 napisał(a):

Wszyscy są nieudacznikami? To jaka na to recepta? Jaki lek (cito)? Diagnoza postawiona, czas na leczenie i rehabilitację, jakieś propozycje na szybkie uzdrowienie miasta?

jarek | 2012-01-23 08:08:49 napisał(a):

recepta tylko jedna jak w czechach 20 lat temu,odsunac dotychczasowe dziadostwo od wladzy i zmniejszyc zatrudnienie w budzetowce o 50%,pieniadze podatnika rzecz swieta nie maoga isc na utrzymanie rzeszy darmozjadow

@Jarek | 2012-01-23 08:18:32 napisał(a):

Jak odsunąć, jakaś rewolucja miałby być, czy czekać do kolejnych wyborów?

jarek | 2012-01-23 09:42:14 napisał(a):

czekac to najgorsze co moze byc ,trzeba dzialac i zglaszac wszelkie uwagi gdzie sie da a najlepiej doprowadzic do wczesniejszych wuborow chociaz rewolucja by nie zaszkodzila ale potrzeba do tego charyzmatycznego przywodcy,pospolite ruszenie nie pomoze,zostalo na razie upominac sie o swoje bo kazda zlotowka wydana przez administracje to nasz zlotowka oni wydaja tylko nasze pieniadze bo po prostu swoich nie maja, a ze zle wydaja to chyba kazdy wie, a za marnotraswo jest tylko jedna kara ...

Tomek | 2012-01-23 10:31:20 napisał(a):

Jarku bądź charyzmatycznym przywódcą rewolucji i zmian:).
Jarku nie każdy wie, że źle te pieniądze wydają, bo potem w wyborach ludzie idą i często na tych samych fachowców głosują, a poza tym ja to często i w wielu miejscach tłumaczę, a nie każdy to czyta, przy czym parę osób mi ubliża i grozi, bo są to często tutaj także ci krytykowani i wysmiewani włodarze:/.

ja | 2012-01-23 13:14:06 napisał(a):

sorki ale nie nadaję się <ale chętnie poprę takiego i pomogę, oszczerstwami się nie przejmuj kazda wioska ma swojego glupka, jeszcze tego by brakowało aby nas zastraszali ci których ty utrzymujesz

aga | 2013-06-27 07:43:36 napisał(a):

pochowałam mame na cmentarzu komunalnym ,za to ,ze pracownik odświeżył wnetrze grobowca ,zdjął i przykrył płytę i zasypał ziemia trumnę (grób z przed 18 mlat)zapłaciłam 1000 zł ,-zgroza ,przecież moja mama jak stawiał grobowiec to też wnosiła opłaty.To prawda ,ze to jest chory kraj ,chorzy ,bez skrupułów ludzie ,a ty biedny człowieku *********** i nie próbuj sie odzywać ,i upominać o swoje.

@ | 2013-06-27 10:49:55 napisał(a):

A ja byłam przekonana , że cmentarzami komunalnymi od x lat nikt nie zarządza.
Jedynie co to jest kancelaria, wybudowana na terenie nowego cmentarza przy ul. Radomskiej, w której wg cennika uiszcza się obowiązkowe opłaty.

Aleje, alejki w ogóle nie zaplanowane.
Czy jest w ogóle w tym UM jakiś architekt od planowania takich terenów?
Przecież na cmentarzach TST nie ma ładu ani składu. Jedne alejki szersze , drugie takie , że w ogóle nie można przejść.
Tak jest na Polnej i to samo na nowym cmentarzu przy Radomskiej. Żadnej nawierzchni. Po wyjściu z cmentarza człowiek wygląda jakby brodził w błocie. Tak było i jest w XXI w.

wars | 2013-06-27 12:52:07 napisał(a):

do @ cmentarze to własność parafii więc to one raczej zarządzają tymi terenami

powiat | 2013-06-27 15:33:13 napisał(a):

do wars, są cmentarze parafialne i komunalne. Komunalny to np. ten mały na ul Iłżeckeij

do powiat | 2013-06-27 15:44:11 napisał(a):

Oj człowieku gdzie Ty mieszkasz.
Parafialny cmentarz to : na Bugaju tzw. nz. potoczna "Stary cmentarz" - kancelaria parafia "Wszystkich Świętych" oraz cmentarz obok sklepu - "Media Expert" - parafia " Św. Trójcy"
Komunalne: Iłżecka w sąsiedztwie przejście z jednego na drugą część przy ul. Polnej.
Bugaj- tzw. "Nowy cmentarz" na terenie właśnie tego cmentarza jest biuro cmentarne. Kancelaria do uiszczania opłat zgodnie z obowiązującym cennikiem.

Opłaty dot. cmentarzy parafialnych uiszczane są w kancelarii danej parafii.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie