„Wszystkie drogi…” – historie Żydów ocalonych z Zagłady. Zaproszenie

10592.nsmed

W 76 rocznicę likwidacji żydowskiego getta w Wierzbniku, w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach od dzisiaj do niedzieli gości projekt objazdowego przeglądu filmów o tematyce żydowskiej „Przestrzeń Obrazu: Lokalnie”. Projekt realizowany jest przez Żydowskie Muzeum Galicja.

Jutro i w niedzielę będzie można obejrzeć w Kinie Kotłownia starachowickiego muzeum dwa filmy. Ponadto w Hali Lejniczej zorganizowana została wystawa „Wszystkie drogi…” – historie Żydów ocalonych z Zagłady.

Historia Zagłady to nie tylko historia tych, którzy zginęli, ale również tych którzy przetrwali. Na wystawie „Wszystkie drogi…” na przykładzie losów siedemnastu osób pochodzących z terenów dawnej Galicji, które ocalały z Zagłady staramy się zaprezentować różne drogi przetrwania, opisać dramatyczne decyzje i niebezpieczeństwa, z którymi każda z nich musiała się zmierzyć. Zarówno ci, którzy zginęli jak i ci, którzy ocaleli, są ofiarami niewyobrażalnej zbrodni, jaką był Holokaust.

Wystawa jest próbą przypomnienia losów obu tych grup, poprzez wspomnienia ostatnich świadków tamtych wydarzeń. Składa się z pięciu części. Wstęp do niej stanowi grafika będąca wizualizacją losów siedemnastu osób, które zdecydowały się ją współtworzyć. Kolejne sekcje, tworzone na podstawie relacji poszczególnych bohaterów, ukazują różne drogi przetrwania oraz związane z nimi zagrożenia i uzyskaną pomoc.

Muzealnicy zapraszają na filmy: 

27.10.2018, godz. 18.00: Fokstrot

Nietypowy i zaskakujący dramat izraelskiej rodziny w obliczu śmierci syna. Pewnego dnia zwyczajne izraelskie małżeństwo, Michael i Daphna Feldmannowie, zostaje zdruzgotane niespodziewaną wiadomością. U progu ich domu pojawiają się żandarmi i informują o śmierci ich syna Jonathana podczas służby na niemal opustoszałym posterunku wojskowym. Z biegiem czasu Michael staje się coraz bardziej sfrustrowany niekończącymi się wizytami całej armii krewnych i biurokratów. Podczas gdy jego żona przeżywa żałobę w ciszy i spokoju, Michael wpada w spiralę gniewu, który przybiera coraz bardziej absurdalne rozmiary – analogicznie do surrealistycznych doświadczeń wojennych jego syna… W głównej roli występuje znakomity aktor izraelski Lior Aszkenazi, gwiazda doskonale znanej również w Polsce czarnej komedii „Duże złe wilki”, jednego z ulubionych filmów Quentina Tarantino.

28.10.2018, godz. 18.00: Moos

W wieczór Chanuki w domu młodej nieśmiałej Żydówki z Amsterdamu niespodziewanie pojawia się przyjaciel z dzieciństwa. Jego powrót z Izraela wywraca świat dziewczyny do góry nogami. Moos uświadamia sobie, że musi w końcu zacząć podążać za swoimi marzeniami. Postanawia rozpocząć naukę w szkole artystycznej. Na przekór przeciwnościom losu i opiniom nieprzyjaznych ludzi dziewczyna stara się ze wszystkich sił rozwijać swój talent i ambicje. Urocza telewizyjna komedia, który opowiada o sile ludzkich pragnień.

ZDJĘCIA [kliknij]

Dodane: 26.10.18 | Odsłony: 615

Komentarze użytkowników

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie