Wiadukt, parking, odwodnienie, remonty ulic. Co powiat starachowicki zrobi za 100 milionów złotych?

17356.nsmed

W ciągu najbliższych dni powiat starachowicki podpisze umowę z wykonawcą budowy wiaduktu w Dolnych Starachowicach. Od tego momentu firma TRAKCJA S.A. z Warszawy, która wygrała przetarg będzie miała 21 miesięcy na wywiązanie się z umowy. W ramach inwestycji powstanie także parking na terenie SSE i układ odwodnienia deszczowego w Starachowicach Zachodnich. 

Inwestycja będzie finansowana w ramach V edycji Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”, ze środków dedykowanych rozwojowi stref przemysłowych.

Powiat pozyskał na nią rekordowo duże dofinansowanie, w wysokości 100 mln zł.

Poseł Krzysztof Lipiec na jednej z wcześniejszych konferencji mówił, że intencją rządu jest, by samorządy nie zwracały pieniędzy zaoszczędzonych przy realizacji inwestycji w tym naborze, a zrealizowały kolejne zadania. 

- Intencją rządu pana premiera Mateusza Morawickiego jest to, aby zaoszczędzone środki finansowe przy realizacji inwestycji, zostały nadal w samorządzie, żeby ich nie zwracać. Więc być może uda się jeszcze zrealizować w ramach tych środków i inne zadania, a wiem, że o takowe było wnioskowanie - powiedział pod dwa miesiące temu poseł Krzysztof Lipiec.

Starosta starachowicki Piotr Ambroszczyk zapytany przez dziennikarzy, czy powiat ma sprecyzowane cele, co do wydania ewentualnie zaoszczędzonych pieniędzy, odpowiedział: 

- Na chwilę obecną zakładamy, że co najmniej 10% będzie musieli do kwoty podstawowej dołożyć, chociażby z tytułu przysługujących waloryzacji dla wykonawcy. W świetle przepisów wykonawca co pół roku może się zwrócić o maksymalnie 5% waloryzacji wynagrodzenia. Czyli do 70 milionów złotych liczymy, że trzeba będzie dołożyć około 10-11 milionów złotych. Ponadto mimo, że sytuacja stabilizuje się, nie przewidzimy inflacji. Kolejno, na tym terenie, gdzie ma powstać wiadukt nie było prowadzonych inwestycji, nie było tam od dawna  inwestowane. Nie było większych badań geologicznych. My nie wiemy co znajdziemy pod ziemią i to też jest zawsze jakaś „niespodzianka”. Ale zakładamy wariant optymistyczny, że jakieś oszczędności z tej inwestycji zostaną. Mamy kilka wariantów na ich wydanie. Chociażby zagospodarowanie całego obszaru ulicy Hutniczej. Pilniejsze i ważniejsze społecznie wydaje się przygotowanie kanalizacji burzowej w ciągu ulicy Piłsudskiego z odprowadzeniem wód opadowych z ulic: Na Szlakowisku, Pileckiego, Borkowskiego, ponieważ przy deszczach nawalnych zalewany jest teren Muzeum i pobliskie posesje podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Na pewno trzeba by było zrobić odwodnienie i plus parking przed Muzeum z retencją wód opadowych. Jeśli będzie to możliwe, przedłużymy oś inwestycyjną w ciągu ulicy Piłsudskiego trochę dalej niż pierwotnie zakładaliśmy - mówił starosta starachowicki Piotr Ambroszczyk, po czym przypomniał o trójstronnym porozumieniu.

- Powiat był wnioskodawcą. To powiat pozyskał środki na te inwestycje. Jednak trzeba pamiętać, że pozyskanie dofinansowania było możliwe dzięki porozumieniu, jakie powiat zawarł ze Specjalną Strefą Ekonomiczną „Starachowice” oraz miastem Starachowice. To był trójstronny układ i będziemy prowadzili rozmowy z partnerami nad podziałem tych środków. Być może będzie potrzeba wyremontowania którejś z dróg przez strefę. Na chwilę obecną nie powiemy jednoznacznie na co przeznaczymy środki, ale ten zakres o którym mówiłem jest realny do tego, że którąś z tych inwestycji w miarę wielkości środków, jakie pozostaną do dyspozycji będziemy chcieli w ten sposób zagospodarować - wyjaśnił starosta Ambroszczyk. 

Przypomnijmy, że do realizacji wybrano firmę - TRAKCJA S.A. z Warszawy, która zaproponowała kwotę 70 045 086,31 zł, a do nadzoru - Specjalistyczne Biuro Inwestycyjno – Inżynierskie PROSTA – PROJEKT z Chmielnika, które złożyło ofertę na kwotę 936 030,00 zł.

RemondisReklama

Dodane: 08.05.23 | Odsłony: 1747 | komentarze (10)
Tagi:

Komentarze użytkowników

Wezyr | 2023-05-08 07:39:56 napisał(a):

Powiat świetnie się przygotował do tej inwestycji :)
Nie przeprowadził badań geologicznych inwestycji którą szacował na ponad 100 milionów złotych? Jak to nazwać?

Resztówkę z tych pieniędzy należy wydać z głową. Proponowałem kiedyś remont wszystkich dróg, chodników i oświetlania na SSE i puszczenie tam komunikacji miejskiej.

Dziś takie wypowiedzi Starosty jak w dzisiejszym materiale bardzo źle świadczą o pracy samego Zarządu Powiatu jak i całej Rady Powiatu!

arti | 2023-05-08 07:51:34 napisał(a):

co zrobi za te 100 mln, to proste piękny napis Starachowice i by było trochę światowo dopisze by night a na brakująca kwotę do wykonania tego napisu weźmie kredyt

gość | 2023-05-08 08:31:43 napisał(a):

O jakich zaoszczędzonych pieniądzach wy mówicie ? Dzisiaj mogę się założyć że za kilka miesięcy okaże się że konieczne są roboty dodatkowe bo czegoś nie uwzględniono w projekcie . Czyżby poseł Lipiec był dla was autorytetem w sprawach drogownictwa ? Dajcie spokój !

do Wezyr | 2023-05-08 08:41:32 napisał(a):

Wezyr, to że nie zrobiono badań geologicznych to norma. W Wawie przy budowie tramwaju na Wilanów nie mieli dokumentacji technicznej rur, kanalizacji itp. i w efekcie okazało się, że inwestycja się przedłuży o kilka miesięcy, bo trzeba przebudować ciepłociąg na kilku ulicach, którego nikt nie zauwazył. Jak widać przykład idzie z gory xd. Wiec co sie dziwisz, jak to działa w Starachowicach. Lepiej niech powiedzą, jak będą poprowadzone objazdy w tym czasie i czy kolejowy przejazd ostatecznie zostanie. Nie chce, a pewnie tak będzie, że miasto zostanie zakorkowane na 2-3 lata.

nn | 2023-05-08 11:15:14 napisał(a):

pisać i mówić można wszystko, zwłaszcza manipulując informacją, Dla informacji i zachęcenia zgłębienia wiedzy, autor projektu wykonał odwierty zgodnie z dokumentacją geologiczną w charakterystycznych miejscach dla inwestycji. Odwierty pokazują przekrój warstw gruntu- nie pokazują co na całym obszarze może sie znaleźć typu sieci niezinwentaryzowane, PKP, muzeum, zwloki, artefakty archeologiczne i takie elementy mogą być robotami dodatkowymi, które wychodza przy robieniu wykopów pod inwestycją a nie na etapie projektu!

Suzi | 2023-05-08 16:26:59 napisał(a):

Więc na spokojnie zbudujcie i rozliczcie ten wiadukt a nie latajcie jak kot z pęcherzem udając że macie pełen worek pieniędzy.... na niewidomo jakie inwestycje.

Piotr | 2023-05-08 20:27:13 napisał(a):

Szacując, że budowa potrwa ok 3 lat wartość inwestycji może wzrosnąć z tytułu waloryzacji o 30% + roboty dodatkowe, których nikt nie przewidzi. No taki nie stabilny grunt doliny rzeki Kamienna, kanałów spustowych elektrowni, czy kanału staszicowskiego? Nikt nie jest w stanie przewidziec.

obywatel | 2023-05-09 09:51:44 napisał(a):

Dlatego podgrzewanie tematu przez dziennikarzy o jakiś wirtualnych oszczędnościach, gdy prace nawet się jeszcze nie rozpoczęły jest bezsensu i brakiem innych tematów ?!

Wezyr | 2023-05-09 10:00:53 napisał(a):

Powiat powinien mieć przynajmniej założenia na co chce wydać resztówkę z budowy Wiaduktu a wiele wskazuje, że będą to grube miliony.
Żeby się nie okazało finalnie, że trzeba będzie te pieniądze zwrócić do budżetu państwa.

To ile miasto Starachowice dokłada do tej inwestycji i co konkretnie stanowi ten wkład?
Co Powiat zrobi z pieniędzmi zabezpieczonymi jako wkład własny? Czy tez jeszcze nie wie ?

Kierowca | 2023-05-09 13:31:25 napisał(a):

Czy Radomska na odcinku poniżej ulicy 1 Maja będzie wyłączona z ruchu?

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie