W „dwójce” powstaje wyjątkowa klasa – ruszył nabór

15060.nsmed

Klasa dedykowana dzieciom ze spektrum autyzmu powstaje w Szkole Podstawowej nr 2 w Starachowicach. Ruszył nabór uczniów. - Zachęcam rodziców do zapisywania dzieci, ta oferta wychodzi naprzeciw oczekiwaniom, zgłaszanym do urzędu, przez rodziców dzieci ze spektrum autyzmu – mówi prezydent Marek Materek.

Liczba dzieci ze spektrum autyzmu w starachowickich szkołach i przedszkolach stale rośnie. Dostrzegając potrzebę właściwej organizacji edukacji tych uczniów Gmina zaplanowała kształcenie tej grupy w Szkole Podstawowej nr 2.

- Edukacja dzieci ze spektrum autyzmu jest bardzo dużym wyzwaniem, odpowiednia terapia będzie miała duży wpływ na późniejsze życie wychowanków. Dlatego też grupa nauczycieli przechodzi kursy doszkalające w tym zakresie, prowadzone przez ekspertów z Fundacji – Instytut Wspierania Rozwoju Dziecka w Gdańsku – informuje Prezydent Miasta Marek Materek - Dodatkowo pracujemy nad tym, aby Szkoła Podstawowa nr 2 otrzymała status placówki rekomendowanej przez IWRD, który w swojej działalności terapeutycznej wykorzystuje najnowsze metody naukowe. Liczymy, że w Szkole Podstawowej nr 2 stworzymy fantastyczną ofertę dla dzieci, które tego wsparcia potrzebują. Zachęcam rodziców, aby zainteresowali się tym naborem i aby wzięli w nim udział.

Fundacja – Instytut Wspierania Rozwoju Dziecka w Gdańsku, z którą miasto nawiązało współpracę, od 15 lat stara się szerzyć ideę skutecznej terapii w Polsce i na świecie. Grupa nauczycieli z SP nr 2 przeszła profesjonalne szkolenia prowadzone przez pracowników Instytutu. Część z tych szkoleń została zakończona, jednak nauczyciele, którzy będą pracować z grupą dzieci ze spektrum autyzmu, wezmą także udział w warsztatach organizowanych pod koniec sierpnia w siedzibie IWRD.

- Chcemy w praktyce zobaczyć jak przebiegają zajęcia terapeutyczne i spotkać się ze swoimi opiekunami, superwizorami – informuje dyrektor szkoły Agnieszka Samsonowska - Podczas dalszej pracy wszyscy nauczyciele, w tym również ja, będziemy objęci ewaluacją, nasza praca będzie monitorowana po to, aby uzyskiwać jak najlepsze wyniki w pracy z dziećmi.

Szkoła postawiła nie tylko na doskonałe przygotowanie kadry pedagogicznej ale również zainwestowane w bazę i sprzęt. Dyrektor placówki, z dumą prezentuje odnowione wnętrza szkoły zachęcając rodziców i przyszłych pierwszoklasistów do skorzystania z oferty Szkoły Podstawowej nr 2.

- Na stronie internetowej szkoły zamieściliśmy wstępną deklarację dla rodziców, którzy byliby zainteresowani naszą ofertą. Można tę deklarację pobrać, wypełnić i przesłać pocztą elektroniczną. Można też przywieźć osobiście a przy okazji obejrzeć szkołę i samemu zobaczyć jakie oferujemy warunki nauczania. Zapraszamy – zachęca dyrektor - Nasza placówka jest niewielka, kameralna mamy doskonałe warunki. Obecnie jesteśmy na etapie doposażania sali, w której będą odbywały się zajęcia z dziećmi ze spektrum autyzmu. Warunkiem przyjęcia jest posiadanie przez dziecko orzeczenia o niepełnosprawności w zakresie spektrum autyzmu. Tworzony odział będzie przygotowany tylko dla tej grupy dzieci, zgodnie z przepisami taki oddział może liczyć maksymalnie czworo dzieci i dwóch nauczycieli. Stworzymy bardzo dobre warunki do nauki, zależy nam także aby uzyskać wspomnianą rekomendację Instytutu Wspierania Rozwoju Dziecka.

W ostatnich latach niewielka szkoła zlokalizowana na osiedlu Michałów przeszła metamorfozę. W ramach projektu pn. „Budowa boiska wielofunkcyjnego i poprawa infrastruktury edukacyjnej w Szkole Podstawowej nr 2” przy szkole powstała nowoczesna baza sportowa oraz wyposażono w nowoczesny sprzęt dwie pracowanie: językową i przyrodniczą.

Dyrektor placówki z dumą prezentuje także inne sale lekcyjne, odnowione i wyposażone w nowe meble. Wyjątkowy klimat tworzą ustawione na korytarzach sofy pełne miękkich poduszek, stolik, jest też niewielka scena. Dla mniejszych dzieci na korytarzu ustawiono jasnozielone pufki i małe kanapy. Takie nietypowe zagospodarowanie szkolnego korytarza zostało przygotowane w konkretnym celu.

- Zapraszamy też rodziców i dzieci do naszej szkoły, klas ogólnodostępnych. Zapraszamy osoby, które cenią sobie kameralność i rodzinną atmosferę w szkole. Od września planujemy wdrożyć nowatorskie metody pracy i zaczynamy inny sposób pracy z dziećmi – informuje dyrektor Agnieszka Samsonowska - Sami też staramy się uczyć od najlepszych i rozpoczynamy pracę z dziećmi już nie taką typowo klasową czyli według oddziałów klasowych i wiekowych ale mieszanych metodami projektowymi. Interdyscyplinarnie stawiamy na rozwój kompetencji kluczowych, chcemy zaktywizować nasze dzieci. Im mniejsze dziecko tym bardziej jest ono aktywne i śmiałe. Niestety wraz z wiekiem zabijamy w nim tą kreatywność. U nas w szkole chcemy to zmienić. Przed nami nowe wyzwania, nowe możliwości ale jesteśmy do tego w pełni przygotowani. Zapraszamy do naszej szkoły.

Baner UM

Komunikat prasowy płatny: UM Starachowice

Dodane: 18.08.21 | Odsłony: 1390
Tagi:

Komentarze użytkownikówOstatnie komentarze w serwisie