Szpital ruszył z pilotażem zdalnej opieki kardiologicznej

6197.nsmed

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach z myślą o pacjentach i rozwoju świadczonej opieki medycznej rozpoczął pilotaż w zakresie Zdalnej Opieki Kardiologicznej.

W dniach 3 i 4 września 2014 roku w starachowickim Szpitalu przeprowadzone zostały szkolenia dla lekarzy i pielęgniarek pracujących na Oddziale Kardiologicznym przez przedstawicieli krakowskiego Centrum Medycznego iMed24, którzy zaprezentują platformę telemedyczną Comarch e-Care, oraz wyposażą personel medyczny w wiedzę niezbędną do jego obsługi.

Kadra Oddziału Kardiologicznego będzie testować nowoczesne rozwiązanie diagnostyczne, które pozwala na przesyłanie w czasie rzeczywistym danych na temat parametrów życiowych pacjenta. W sali wzmożonego nadzoru kardiologicznego uruchomione zostanie specjalne stanowisko komputerowe oraz dodatkowa linia telefoniczna do obsługi tego systemu i 10 mobilnych aparatów pomiarowych. Niewielkie urządzenia będą udostępniane pacjentom po zakończeniu hospitalizacji bezpłatnie w celu monitorowania pracy serca w czasie rzeczywistym w warunkach domowych. Dzięki platformie telemedycznej dane z urządzeń mobilnych Comarch PMA, będą bezpośrednio przesyłane do systemu – a więc zarówno do Centrum Zdalnej Opieki Kardiologicznej e-Care w Krakowie, jak i do Oddziału Kardiologicznego starachowickiego Szpitala. 

Urządzenie mobilne z modułem EKG może działać w trybie Holter rejestrując parametry pacjenta lub w trybie telemedycznym, kiedy w czasie rze¬czywistym automatycznie wykrywa i przesyła do Centrum e-Care wykryte nieprawidłowości, takie jak: tachykardia, bradykardia, migotanie i trzepotanie komór lub przedsion¬ków, nieskuteczna stymulacja kardiostymulatora lub ustanie akcji oddechowej.

Urządzenie wyposażone jest w funkcje komunikacyjne (GPRS, wbudowana karta SIM) i lokalizacyjne (zintegrowany GPS), dzięki czemu może przesyłać dane oraz podawać bieżącą pozycję pacjenta, a dzięki wymiennemu modułowi zasilania może pracować praktycznie nieprzerwanie.

Należy podkreślić, że system pozwala na dwustronną komunikację pomię¬dzy placówką medyczną i pacjentem, w tym wysyłanie badań i ich analizy, prowadzenie zdalnego wywiadu medycznego, żądanie kontaktu ze strony pacjenta. Placówka medyczna współpracująca z systemem ma możliwość wideokon¬sultacji z pacjentem, przesyłania wskazówek i informacji medycznych, diagnozy, a nawet programów edukacyjnych i profilaktycznych. Stała zdalna opieka przez wykwalifikowa¬ny personel medyczny, 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, pozwala na podjęcie w razie potrzeby stosownych działań – od podniesienia psychicznego kom¬fortu pacjenta dzięki bezpośredniej komunikacji, poprzez nadzorowanie prawidłowości przebiegu leczenia, aż do podjęcia działań ratujących życie.

Jak mówi dyrektor Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach Sebastian Petrykowski, program pilotażowy zaplanowany został na trzy miesiące. 

W tym czasie testowane będą zarówno przenośne urządzenia pomiarowe, system powiadamiania, jak i współpraca z krakowskim centrum medycznym, które stanowi pierwsze ogniwo kontaktu z pacjentem. Nowoczesne rozwiązanie diagnostyczne pozwoli pacjentom na większe poczucie bezpieczeństwa, a nam na obserwowanie ich stanu zdrowia po opuszczeniu Szpitala, a tym samym sprawowanie lepszej opieki – mówi Dyrektor Sebastian Petrykowski.

Info: PZOZ

Dodane: 08.09.14 | Odsłony: 511

Komentarze użytkowników

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie