Sukces Zespołu „Wiarusy” na Festiwalu w Hrubieszowie

15451.nsmed

Hrubieszów gościł uczestników Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego. W tym roku był on wyjątkowy. To jubileuszowa 25. edycja. Festiwal odbył się w listopadzie. Wydarzenie jest kontynuacją nieistniejącego już Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. 

Z chwilą, gdy zapadła decyzja o likwidacji festiwalu w Kołobrzegu,  władze wojskowe oraz ordynariat polowy postanowiły, że będzie on kontynuowany w Hrubieszowie, w najdalej wysuniętym  mieście na wschód, gdzie stacjonuje 2 Pułk Rozpoznawczy. Jest to największe wydarzenie artystyczne Wojska Polskiego. Każdego roku do Hrubieszowa na Festiwal  przyjeżdżają artyści amatorzy działający w klubach wojskowych na terenie całego kraju, organizacji współpracujących z wojskiem oraz innych placówek kulturalnych. Województwo Świętokrzyskie oraz miasto i powiat Starachowice po raz trzeci na festiwalu reprezentował zespół estradowy „Wiarusy” Powiatowej organizacji Ligi Obrony Kraju w Starachowicach  

Tegorocznym przesłaniem festiwalu były słowa Prymasa Wyszyńskiego „Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce”. Hrubieszowski festiwal istnieje już 25 lat. Buduje współpracę między środowiskiem wojskowym i cywilami. W tym roku jest realizowane jako zadanie publiczne zlecone przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Do Hrubieszowa przyjechali wykonawcy z 51 placówek, 63 solistów i 14  zespołów z całej Polski. Łącznie 150 uczestników. W skład jury wchodzili: Wanda Kwietniewska wokalistka, kompozytorka, założycielka zespołu „Banda i Wanda”. Mietek Jurecki wokalista, kompozytor współtwórca największych sukcesów „Budki Suflera”. Sławomir Wiercholski wokalista, autor tekstów, założyciel grupy „Nocna Zmiana Blusa”. Robert Zapora teatrolog, muzyk, kompozytor. Andrzej Sar muzyk, instrumentalista. Ksiądz prałat ppłk Andrzej Puzon pomysłodawca i założyciel festiwalu w Hrubieszowie.

Już po pierwszych przesłuchaniach koncertowych okazało się, że uczestnicy tegorocznego konkursu prezentują wysoki poziom - oceniła przewodnicząca jury Wanda Kwietniewska.    Zespół „Wiarusy” wykonał dwa utwory, piosenkę religijną „Duszo ma Pana chwal” oraz wojskową  „Piosenko ma”. Na koncercie galowym wśród 17 nagrodzonych solistów i zespołów znalazł się zespół „Wiarusy”. W gronie nagrodzonych wyróżnieniem 9 solistów i zespołów. To drugie wyróżnienie zespołu na tym festiwalu. Pierwsze otrzymał w 2019 r. Można stwierdzić, że zespół utrzymuje się w czołówce wykonawców. Pozostali laureaci zajęli miejsca od pierwszego do trzeciego, główna nagroda grand prix wynosiła 1000 euro. Na koncercie galowym „Wiarusy”  zaprezentowały piosenkę „Duszo ma Pana chwal”. Przed zespołem kolejny rok, aby przygotować się i wziąć udział w XXVI festiwalu. Ambicją zespołu jest zdobycie wyższych laurów. 

Zespół wystąpił w składzie Dariusz Dygas - kierownik zespołu, Elżbieta Tokarska –solistka, Krzysztof Sarzyński, Maciej Bachurski, Karol Cygan, Zbigniew Jędrzejczyk, Maciej Jagieło, Dariusz Grunt.  Wyjazd na festiwal, był możliwy dzięki pozyskanym środkom z dotacji Starostwa Powiatu Starachowickiego, Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiemu.  

RemondisReklama 

Komunikat prasowy nadesłany

Dodane: 05.12.21 | Odsłony: 2168

Komentarze użytkowników

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie