Stanowisko stowarzyszenia Wrażliwi Społecznie dot. odpowiedzi Prezesa ZEC w Starachowicach w związku z konferencją prasową z dnia 23.09.2021r.

15233.nsmed

Redakcja portalu Starachowice-Net.pl otrzymała wiadomość od Stowarzyszenia Wrażliwi Społecznie (SWS) z prośbą o publikację ich stanowiska w dyskusji dotyczącej budowy Instalacji Odzysku Energii przy ul. Ostrowieckiej w Starachowicach potocznie zwaną „spalarnią śmieci”.

Treść stanowiska poniżej (pisownia oryginalna):

Stanowisko stowarzyszenia Wrażliwi Społecznie dot. odpowiedzi Prezesa ZEC w Starachowicach w związku z konferencją prasową z dnia 23.09.2021r.

Pan Prezes Zakładu Energetyki Cieplnej (ZEC) w Starachowicach pominął niewygodne pytania i zagadnienia, które wybrzmiały na konferencji prasowej, co nas nie zaskoczyło.

ZEC wyklucza ryzyko zmiany cen. Ale w formule „zaprojektuj i wybuduj” wykonawca dopiero po opracowaniu projektu budowlanego z kosztorysem uzyskując pozwolenie na budowę (ten etap wymaga czasu) przystępuje do realizacji zadania inwestycyjnego. Władze ZEC skupiając się na „zamawianiu infrastruktury technicznej” marginalizują jak widać dokumentację projektową. Czy to nie trąci jak w „Misiu” słomianą inwestycją? 

W zakresie upublicznienia dokumentu planistycznego dotyczącego zapotrzebowania na ciepło i kierunków rozwoju energetyki cieplnej dla miasta Starachowice do 2040r. Prezes ZEC poinformował, że stowarzyszenie trochę się spóźniło. Tylko na portalu https://zecstar.pl/zec/misja-i-cele/ jest napisane o strategii spółki obejmując horyzont czasowy na l. 2016-2020. Informujemy Pana Prezesa, że strategia rozwoju, nie jest dokumentem bieżącym ad hoc. Jest w oparciu o dobraną metodologię długofalowym i wielopłaszczyznowym przedstawieniem w wymiarze jakościowym - rozwoju danego przedmiotu działalności z celem głównym, celami operacyjnymi, kierunkami działań przy  założeniu określonych kalkulacji finansowych, przypisanymi efektami(wskaźniki) z doborem form monitoringu, sprawozdawczości i ewaluacji. Proponujemy zakup książki „Zarządzanie strategiczne w teorii i praktyce”  (PWN, Warszawa 2021).

Wyjawiona na konferencji „Aktualizacja Studium Wykonalności(SW) dla inwestycji Instalacji Odzysku Energii (IOE) była opracowana 30.08.2019r. Trudno jest uwierzyć, że tarnowska spółka - mogła nie otrzymać w terminie zapłaty za wykonaną usługę. Generalnie SW jest intrygującym dokumentem. W studium jest  napisane, że nie przewiduje się wystąpienia ryzyka społecznego (sprzeciw do realizacji projektu). Przeciwnie, akceptacja dla projektu wynika m.in. z serii pożarów prywatnych składowisk odpadów kalorycznych po przetworzeniu w RIPOK w Starachowicach i okolicy.( str. 131). Jeśli w dalszym ciągu Pan Prezes ZEC tak uważa, to czyż nie wzmacnia tym argumentacji wiceprezeski Stowarzyszenia o dobrowolnym poddaniu się karze?  W 2019r. przy szacowanej wartości inwestycji pow.66 mln zł, montaż finansowy zakładał dotację z UE-30 mln zł, pożyczkę z NFOŚiGW – 24 mln zł, resztę środki własne. Niezwykle ważna była konkluzja analizy finansowej SW mianowicie, że realizacja Projektu przy założeniu braku dodatkowego wzrostu ceny ciepła dla odbiorców ciepła w Starachowicach z tytułu realizacji Projektu wymaga wsparcia środkami pomocowymi z UE (...) Istotnym zabezpieczeniem trwałości Projektu jest sposób ustalania taryf za ciepło. (str. 124). Czyli, z unijną dotacją byłoby bez dodatkowego wzrostu cen ciepła dla odbiorców. A bez dotacji?

Działając w interesie społecznym chcieliśmy się dowiedzieć, jakie łączne wydatki pieniężne i efekty powstały w wyniku opracowania SW dla przedmiotowej inwestycji i czy po uruchomieniu IOE, nie będą grozić mieszkańcom Starachowic lawinowe wzrosty opłat za dostarczanie energii cieplnej? 

Z poważaniem dla Prezesa ZEC 

Zarząd Stowarzyszenia Wrażliwi Społecznie  

Kursywa za: SWS

Zainteresowanych odsyłamy do archiwalnych materiałów opublikowanych na łamach portalu Starachowice-Net.pl, który od początku śledzi kwestię budowy w Starachowicach IOE [kliknij].

RemondisReklama

Dodane: 04.10.21 | Odsłony: 1097

Komentarze użytkowników

Derwisz | 2021-10-04 08:41:21 napisał(a):

Mieszkam daleko od ulicy Ostrowieckiej, ale nie chce w moim mieście spalarni

Dżaga | 2021-10-04 08:46:47 napisał(a):

Dla mnie to jest młócenie ozorem i obrzucanie się kamykami. Dziecinada.

Pablo | 2021-10-04 08:59:13 napisał(a):

To trzeba było isc na referendum, zachecic innych do pojscia, teraz to nikogo to nie obchodzi. A co do kwestii finansowej spalarni to chyba potrzebny jest jakis audyt zewnetrzny, bo zaczynam watpic w oplacalnosc tej inwestycji przy tak zmiennym rynku energetyki i surowcow

Ewa | 2021-10-04 09:37:25 napisał(a):

Juz Constar( Animex) truje nas codziennie. Jak tylko wiatr zawieje w strone miasta to unosi sie smrod. A teraz ma dolaczyc spalarnia? Nie dzieki. Proponuje kupno ziemi w Suchedniowie i tam budowe starachowickiej spalarnii. najlepiej pod domem niejakiego Jerzego M.

gość | 2021-10-04 11:14:37 napisał(a):

Jestem przeciwko spalarni ale to takie akademickie dyskusje, konkretne działania podjęło to drugie stowarzyszenie SIDS i jak z artykułów wynika prezes Płusa z przyjaciółmi i mieszkańcami. Wrażliwi zrobili referendum ale, co było ważne ale na tamtym etapie.

gośćcd | 2021-10-04 11:15:50 napisał(a):

...Wrażliwi zrobili referendum, co było ważne ale na tamtym etapie.

Problem | 2021-10-04 18:06:03 napisał(a):

Problem polega na tym, że nie da się wszystkiego przewidzieć. Ciepłownia gazowa przy rosnących cenach gazu jest nieopłacalna. Tu jest sprawa obustronnego zaufania co do rzetelności założeń dla tej inwestycji. Zupełnie bez sensu podnoszona jest kwestia zanieczyszczenia powietrza, bo te będzie wielokrotnie mniejsze niż obecnie. Problem jest w opłacalności ale tego nie da się do końca wyliczyć. Sprawy zaszły już za daleko aby się wycofywać...

Wezyr | 2021-10-04 18:51:01 napisał(a):

Problemy to z tą instalacją to się dopiero zaczną. Zgadzam się natomiast, że sprawy zaszły za daleko. I jest duży problem a za chwilę będzie potężny. Ale to kolejna materkowa robota w naszym mieście. Tym razem to będzie jego gwóźdź do politycznej trumny w mieście, bo w skali kraju sam się wykoleił i nikt nigdy nie będzie go traktował jako poważnego polityka.

Gość | 2021-10-04 19:11:12 napisał(a):

Zanim powstanie ioe, można poprosić o włączenie oświetlenia na osiedlu południe,he he he

Samuraj | 2021-10-04 21:01:17 napisał(a):

Mam wrazenie ze to echo działań innego stowarzyszenia. Jazda na ogonie.

Czuwaj | 2021-10-04 21:18:19 napisał(a):

I Mareczek nie przykrywa tej marnej informacji tysiącem postów z miasta …

viki do problem | 2021-10-04 21:19:14 napisał(a):

Nie masz racji.Turbiny gazowe są 4-krotnie tańsze niż budowa spalarni.Nawet przy prognozowanym wzroście cen gazu są opłacalne gdyż podczas spalania produkowana jest energia elektryczna w systemie 50/50 którą można sprzedać na giełdzie pge lub stanąć do konkursu na dopłaty.Ale to są szczegóły , najważniejsze to że jest to rozwiązanie o wiele tańsze i bezpieczniejsze pod każdym względem.

gość | 2021-10-04 21:28:56 napisał(a):

Tajlandzka ścieżka to mega błąd, to się zle skończy. Po co to Marcin robisz i stawiasz na szali cały swój całkiem fajny dorobek życia ?Wiesz, że to nie wypali, oby tylko tak się to zakończyło...

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie