Słoneczny Półmaraton Starachowicki

9764.nsmed

Autor: Leszek Kowalski, UM Starachowice

Dawid Kubiec wygrał bieg główny podczas drugiej edycji imprezy Hotel Senator Bricomarche Półmaraton Starachowice. Impreza organizowana przez Stowarzyszenie Zabiegane Starachowice zakończyła się organizacyjnym i sportowym sukcesem.

392 osoby z całej Polski zgłosiło swój akces do udziału w drugiej edycji starachowickiej imprezy. Swoje zgłoszenie do udziału w jednym z trzech biegów wypełniło prawie 400 biegaczy. W tym gronie znaleźli się nie tylko mieszkańcy naszego miasta czy powiatu, ale również zawodnicy i amatorzy biegania z całej Polski.

Po szczegółowej analizie list startowych i rezultatów końcowych wynika, iż niedzielna impreza miała wymiar międzynarodowy. W biegu na dystansie ponad 21 km zobaczyliśmy w stawce reprezentanta Ukrainy Wiktora Starodubcewa, a w rywalizacji na 10 km w stawce uczestników nie zabrakło Białorusinki Tatiany Krukowskiej.

Dawid wygrywa półmaraton

Bieg główny na dystansie półmaratońskim (21,0975 km) to znakomita postawa starachowiczanina Dawida Kubca. Lekkoatleta i prezes KLKS Juventa Kobex do swojej bogatej kolekcji trofeów dołożył w niedzielę kolejny. Tym razem było to zwycięstwo w półmaratonie.

Kubiec uzyskał na mecie czas 1 godzina 10 minut i 20 sekund. Drugie miejsce na tym dystansie zajął wspomniany wcześniej Wiktor Starodubcew. Ukrainiec przegrał z popularnym „Chemikiem” o prawie półtorej minuty. Po kolejnym pięciu minutach linię mety przekroczył Rafał Czarnecki z STS Skarżysko Kamienna. Czarnecki był najlepszy na tym dystansie przed rokiem.

>>>WYNIKI BIEGU<<<

Wynik uzyskany przez Dawida Kubca w tym roku jest lepszy od ubiegłorocznego czasu Czarneckiego o 17 sekund. Tegoroczna trasa była jednak inna niż w 2017 roku.

W biegu półmaratońskim wystartowało 147 zawodników. W tym gronie znalazło się aż 24 kobiety. Najlepsza z nich – Lidia Czarnecka ze Skarżyska – zajęła 25. miejsce, tracąc do zwycięzcy ponad 26 minut.

Najwięcej swoich reprezentantów mieli gospodarze. W gronie uczestników najdłuższego biegu znalazło się aż 25 starachowiczan. Poza miejscowymi w stawce biegaczy dominowali jeszcze mieszkańcy Radomia (20) oraz Kielc (18). Po jednym zawodniku miało kilka miast, między innymi Szczecin oraz Wrocław.

Lepiarz najlepszy na „dychę”

Bieg na dystansie 10 km zakończył się zwycięstwem Sylwestra Lepiarza. Reprezentant LKB Rudnik wyprzedził na mecie swojego klubowego kolegę Tomasza Biskupskiego o trzy sekundy. Czas zwycięzcy to 32 minuty i 4 sekundy.

Na podium w tej rywalizacji stanął jeszcze Przemysław Szymanowski. Starachowicki triathlonista zajął trzecie miejsce.

Rywalizację 10-kilometrowców ukończyła grupa 124 zawodników. W tej rywalizacji walka płci była prawie parytetowa. W gronie 124 biegaczy znalazło się 70 mężczyzn oraz 54 kobiety.

Najlepszą z pań okazała się Kinga Kacuga. Pół minuty później bieg ukończyła Maria Pytel. Małżonka Szymanowskiego mogła po przekroczeniu mety osobiście odebrać gratulacje od swojego męża Przemka i wspólnie fetować rodzinny sukces.

Łyczak wygrywa „dwójkę”

Osiem minut i 41 sekund to z kolei najlepszy czas w rywalizacji biegaczy na dystansie tzw. „Dwójki bez barier”. Rezultat ten uzyskał Patryk Łyczak, który na finiszu o 4 sekundy wyprzedził swojego kolegę ze starachowickiego OHP Michała Kiełka.

Ten bieg ukończyło 49 zawodników, a najlepszą z kobiet była Samanta Bujnowska.