Radni naciskają w sprawie budowy drugiego wiaduktu w Starachowicach

14900.nsmed

Do debaty nad raportem stanu powiatu starachowickiego za 2020 rok nie zgłosił się żaden mieszkaniec. Uwagi za to mieli radni, głównie z klubu Prawa i Sprawiedliwości. W ubiegłym tygodniu odbyła się sesja Rady Powiatu. Powtarzającym się tematem była budowa wiaduktu w zachodniej części miasta. 

- W Starachowicach nie troszczymy się o wybudowanie kładki czy drogi nad torami. Ludzie, którzy chcą jechać poza Starachowice, do domu po pracy, ich podróż w busach trwa dwie godziny. To jest nie do pomyślenia. Wiadukt jest w naszych marzeniach. Robi się wszystko, robi się maleńko, nie stara się o środki zewnętrzne na to, żeby tą komunikację w mieście i w powiecie poprawić. Ludzie są rozgoryczeni. Radzę władzom miasta i powiatu jechać o godzinie od 14.00 do 15.00 trasą od Radomskiej na drugą stronę Starachowic. Zwracam się do władz i do zarządu, żeby w końcu pomyśleli o wiadukcie. I o prawidłowej komunikacji - mówiła radna Joanna Główka. 

- Jedna rzecz, która z perspektywy 20-paru lat, kiedy patrzę na Starachowice, która narasta do problemu i ten problem nie jest rozwiązany, to jest problem wiaduktu. Szkoda, że oprócz tego, że dyskutujemy  kolejną kadencję, kolejny raz, kolejny rok, to się nic nie dzieje. Wziąć się do pracy. Jechać do pana premiera, zaprosić go tutaj, a nie dyskutować... I znowu stoimy. Zastanawiamy się czy ma być ścieżka rowerowa przez wiadukt czy ma nie być. Za chwilę będzie koniec kadencji i co? Zobaczcie, co od maja ubiegłego roku zrobiono koło Iłży. Oczywiście, duże pieniądze, ale trzeba działać, trzeba podjąć trud, a nie dyskutować. Miasto ma prężnego prezydenta, mamy prężnego starostę. Młodzi ludzie - aktywni. Niech podejmą działania, niech wyjdą z inicjatywą - mówił Mirosław Wojciechowski

- Początki uzgodnień w sprawie budowy obwodnicy Iłży, to rok 2005, czyli obwodnicę Iłży buduje się po 16 latach. Chciałbym, żebyśmy szybciej wybudowali wiadukt w Starachowicach - wtrącił wicestarosta Dariusz Dąbrowski. 

RemondisReklama 

- Nie mogę się zgodzić z tym, że nic się nie dzieje. Na jednej z ostatnich sesji opowiedziałem państwu szczegółowo o harmonogramie prac aktualnych i ten harmonogram się nie zmienia. Na ten moment wszystko idzie zgodnie z planem. Kluczowym elementem jest znalezienie źródeł zewnętrznych do realizacji tej inwestycji. Te źródła zewnętrzne - też nowe - się pojawiają, m.in. całkiem świeża sprawa, bo sprzed tygodnia. Szansa na pozyskanie środków z rządowego funduszu „Polski Ład”, czyli Programu Inwestycji Strategicznych, gdzie jest duża szansa na to, że wkład własny do takiej inwestycji, mógłby być wyłącznie na poziomie 5%. Nie ma jeszcze szczegółowego harmonogramu konkursowego tego przedsięwzięcia, ale z dużym prawdopodobieństwem do tego programu będziemy - w ramach tej inwestycji - aplikować. To co zrobimy w pierwszej kolejności i na 100%, to złożenie wniosku do rządowego funduszu rozwoju dróg, do pana wojewody. Ten konkurs zostanie ogłoszony na przełomie lipca i sierpnia tego roku. Będziemy gotowi do aplikowania, jeśli tylko ten konkurs na rok przyszły będzie dotyczył zadań wieloletnich - to jest kluczowa sprawa. Dopiero teraz zakończona zostanie dokumentacja projektowa i tutaj mamy zapewnienie wykonawcy dokumentacji, że zdąży i że ten etap będzie za nami już latem. W tej chwili jesteśmy na etapie dogrywania dokumentacji i tworzenia kosztorysów. Kosztorys z kolei, to jest bardzo konkretna szansa na to, aby kontynuować rozmowę z PKP, czyli z czwartym podmiotem. PKP ma taki program, który wspiera tego typu inwestycje w momencie, gdy likwidowane są przejazdy kolejowe pod wiaduktami czy obiektami mostowymi w ramach współpracy z inwestorami. Jeszcze łopata wbita nie jest, ale myślę, że w momencie w którym będziemy ją wbijali, to będziemy gotowi, żeby dalej prowadzić inwestycje. Wszystko idzie zgodnie z planem. Jest to ogromny wydatek, nie tylko dla samorządu powiatowego, ale i gminnego - wyjaśnił starosta Piotr Babicki. 

Fot. Archiwum 

Dodane: 28.06.21 | Odsłony: 3650 | komentarze (13)
Tagi:

Komentarze użytkowników

D | 2021-06-28 08:45:19 napisał(a):

Prężnie to tylko odbierają nagrody i pozują do zdjęć

Wezyr | 2021-06-28 08:57:41 napisał(a):

Nie będzie żadnego Wiaduktu. Materek cynicznie z Babickim oszukali mieszkańców a ci łyknęli kit i oddali mu pełnię władzy.
Tak więc nie będzie w tej kadencji nowego Wiaduktu, jest napis na starym w zamian.

Materek rozegrał też jak dziecko posła Lipca. Efekt będzie taki, że po następnych wyborach samorządowych PiS będzie miało mizerny wynik. A jeśli będzie tatusia wystawiał lub sam będzie kandydować do parlamentu np z komitetu bezpartyjnych samorządowców to i w tych wyborach PiS gorzko za ten,, Romans" Lipca z Materkiem zaplaci.

A po wybudowaniu marketu Mrówka koncepcję jego budowy trzeba chyba po raz kolejny zmienić.

@Wezyr | 2021-06-28 09:31:02 napisał(a):

Ma Pan całkowita rację żadnego wiaduktu nie wybudóją przed końcem swoich kadencji. Ten brak wiaduktu to ewidentna porażka rządów największych nieudaczników Materka i Babickiego. Starachowice upadają żadnych inwestycji z nowymi miejscami pracy co skutkuje zmniejszaniem mieszkańców (1500 osób rocznie) a spalarnia RDF to gwóżdż do trumny z 100 mln długiem.

lupa | 2021-06-28 09:42:00 napisał(a):

Wiadukt wyskoczy przed wyborami. Niestety niczego nie rozwiąże. Dopiero połączenie wiaduktu z nowym przebiegiem drogi 42, obwodnicą może być funkcjonalne. Istniejący wiadukt to już horror. Korki gonią korki. Dusimy się.

gość | 2021-06-28 09:43:50 napisał(a):

W powiecie należy się cieszyć, że projekt za pół miliona w ogóle będzie i wykonawca zdąży cyt. "Dopiero teraz zakończona zostanie dokumentacja projektowa i tutaj mamy zapewnienie wykonawcy dokumentacji, że zdąży i że ten etap będzie za nami już latem."
W mieście w którym nikt z niczym nie może zdążyć a inwestycje przeciągają się często miesiącami i latami, ktoś kto prawdopodobnie "zdąży" w powiecie jest chlubnym wyjątkiem... Czy to już aby nie drugi projekt tego wiaduktu? Pewnie projekt pozostanie przez lata "półkownikiem",ale ktoś zarobi.

Ewa | 2021-06-28 10:09:41 napisał(a):

Po co nam wiadukt? przecież mamy piękny napis STARACHOWICE na wiadukcie i wierzbę za kilkadziesiąt tysięcy złotych

gość | 2021-06-28 10:27:54 napisał(a):

Wiadukt wyskoczy jak kiedyś obwodnica przed wyborami tylko teraz nie wiadomo z kim, z Lipcem,Wojtyszkową,Biedroniem,Hołownią,Jarubasem,Thun,Trzaskowskim,Tuskiem ? Obwodnicę zapowiadał w 2014 roku z Jarubasem i Kosiniakiem...

viki | 2021-06-28 11:35:22 napisał(a):

O jakim wiadukcie mówicie? Starosta Babicki nie ma żadnego planu na rządzenie powiatem co widać słychać i czuć.Czytaliście może ostatnio jak traktują pacjentów w szpitalu jak schorowanego człowieka wyprosili z budynku i kazali mu czekać w upale na badanie ekg ?

Tst | 2021-06-28 11:45:55 napisał(a):

A od czego jest poseł? No fakt,nigdy go nie mieliśmy...

Mieszkanka | 2021-06-28 12:58:44 napisał(a):

Proszę tylko o wyprowadzenie Tirów z miasta. Kiedy będzie przetarg na budowę obwodnicy? Drzewa w ekspresowyn tęmpie wycięto i co dalej? Czy jest jeszcze w okolicy (poza Wąchockiem ) miasteczko przez , które centralnie głównymi ulicami z zawrotną prędkością śmigają wszelakie pojazdy dostawcze. To jest masakra dla mieszkańców!

Zenek | 2021-06-28 22:19:22 napisał(a):

Temat zastępczy fatalnej sytuacji szpitala i jego uruchomienia. Hucpa!!!

do Zenek | 2021-06-29 11:13:41 napisał(a):

Całkowita hucpa to zatrudnienie w powiecie tatusia Materka -to dopiero jest obciach.

gość | 2021-06-29 11:22:50 napisał(a):

Tatuś to dyskwalifikuje jako prezydenta i lidera , takie pomysły to na Kubie jeszcze przechodzą ale już nie bardzo i nie zawsze.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie