Promocja „Zabytkowej zagrody w Marcinkowie”

10718.nsmed

„Zabytkowa zagroda w Marcinkowie” – to tytuł publikacji poświęconej swoistemu skansenowi  wsi polskiej, stworzonemu przez  Pana Stanisława Jaruszewicza, mieszkańca Marcinkowa. Jej publikacja została sfinansowana ze środków Miasta i Gminy Wąchock, natomiast promocja odbyła się 27 listopada br. w Wiejskim Domu Kultury w Marcinkowie. Uczestniczył w niej wicestarosta Dariusz Dąbrowski.

Marcinków nr 78, to właśnie tam, w oryginalnej wiejskiej chacie z 1895r., osiem lat temu Pan Stanisław Jaruszewicz stworzył swoiste muzeum, ratując od zapomnienia przedmioty wpisane w życie polskiej wsi i małych prowincjonalnych miasteczek. Można tutaj podziwiać m.in. warsztat krawiecki, szewski, tkacki czy imponującą ekspozycję dotyczącą prania i prasowania . W zabudowaniach gospodarczych eksponowane są natomiast maszyny i urządzenia rolnicze. Znajduje tutaj się niemal wszystko, co można było znaleźć  w oryginalnej chacie z początku XX wieku, począwszy od bardzo bogatej kolekcji dzbanów i naczyń, przez zabytkową kolekcję sztućców i galanterii, bardzo bogatej kolekcji lokówek oraz prostownic do włosów, a także brzytew oraz maszynek do strzeżenia z unikatowymi ostrzałkami do żyletek, a skończywszy na meblach.  Niewątpliwą atrakcją jest również zbiór żelazek, pamiętających czasy XIX w. To wszystko i znacznie więcej znajduje się małym domku, położonym pod lasem, gdzie coraz częściej można zobaczyć wycieczki. O zabytkowej zagrodzie w Marcinkowie można już też przeczytać w publikacji o takim właśnie tytule, która została finansowana ze środków Gminy Wąchock w ramach konkursu na realizację zadań publicznych w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego w 2018 r. (tekst do niej napisała Wioletta Sobieraj, a zdjęcia wykonała Natalia Głowacka).

Jej oficjalna promocja odbyła się 27 listopada br. w Wiejskim Domu Kultury w Marcinkowie z udziałem władz oraz mieszkańców.

Wicestarosta Dariusz Dąbrowski podkreślał w swym wystąpieniu, że jest to ciekawa kolekcja, tak jak ciekawy jest jej twórca. 

- Prawdziwa perełka z rzadko występującymi zbiorami - mówił o niej wicestarosta, dodając że nie podobnej kolekcji w Polsce.

- Zdarzyło mi się raz zagranicą oglądać podobne muzeum na Węgrzech,  gdzie pośród maszyn oraz ciągników rolniczych znaleźć można przedmioty użytkowe, podobne do tych, zgromadzonych przez Pana Stanisława. W Polsce próżno szukać takich perełek, Marcinków jest wyjątkowy – podkreślał wicestarosta Dariusz Dąbrowski.

Promocja połączona była z występem zespołu "Marcinkowianie".

Towarzyszyła jej również wystawa czasowa "Dawne przedmioty higieny osobistej" .

Goście mogli zwiedzić zabytkową zagrodę, wirtualnie (podczas promocji) lub osobiście (tuż przed promocją). Na uczestników czekał też poczęstunek przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich.

Źródło: powiat.starachowice.pl

Dodane: 28.11.18 | Odsłony: 1069

Komentarze użytkowników

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie