Poznać smak kolejnego złota

10612.nsmed

Jarosław Olech przygotowuje się do obrony tytułu mistrza świata. Już w przyszłym tygodniu zawodnik starachowickiego Wikinga powalczy o 17. tytuł dominatora globu.

W 2002 roku Jarosław Olech po raz pierwszy stanął na najwyższym stopniu podium Mistrzostw Świata. Podczas rozgrywanych w słowackim Trenczynie Mistrzostw Świata nasz zawodnik był najlepszy w kategorii do 67,5 kg. Olech pokonał wówczas Włocha Roberta Sacco oraz Sami Nieminena z Finlandii. Starachowiczanin zdobył wówczas swój pierwszy tytuł mistrzowski.

Przejście do 74 kg

Od 2002 roku Olech ani razu nie zszedł z najwyższego stopnia podium. Pierwsze pięć tytułów reprezentant Wikinga zdobywał w kategorii do 67,5 kg. W 2007 roku przeszedł do kategorii 75 kg i w austriackim Solden rozpoczął kolejny rozdział swojej „złotej ery”. Trzy tytuły mistrzowskie i kolejna zmiana kategorii wagowej.

Nową kategorią okazała się rywalizacja do 74 kg. W tej kategorii rywalizuje w światowym czempionacie do dziś.

Po raz pierwszy złoto w kategorii do 74 kg Olech zdobył w 2011 roku. Zawody odbywały się wówczas w czeskim Pilznie. Drugi był Bułgar Petkov, a brąz zdobył Kazach Ivkov. W ubiegłym roku Olech znów pojechał po swoją zdobycz do Pilzna i powrócił do Starachowic z kolejnym tytułem mistrzowskim. Złoto z 2017 roku było już 16. triumfem dominatora ze Starachowic.

Czas na sukces w Szwecji

44-letni Olech stoi przed szansą zdobycia kolejnego tytułu mistrzowskiego. Tym razem zawodnik Wikinga o złoty medal powalczy w szwedzkim Halmstad. To właśnie tutaj już w poniedziałek rozpoczynają się Mistrzostwa Świata w trójboju siłowym.

Olech wystartuje w kategorii wagowej do 74 kg i jest faworytem tej rywalizacji. Najtrudniejszym rywalem dla Polaka wydaje się być Rosjanin Siergiej Gaishinets.

Olech może pochwalić się rekordem życiowym - 908 kg. To nowy rekord świata ustanowiony przez zawodnika Wikinga podczas ubiegłorocznych Mistrzostw Świata.

W 2017 roku w Pilznie Olech był najlepszy. W przysiadzie Olech uzyskał wynik 360 kg. Na ławeczce starachowiczanin wycisnął 220 kg. W martwym ciągu poprawił rekord świata uzyskując 328 kg.

Drugie miejsce zajął Kazach Andriej Prokopenko (łączny wynik 882,5 kg), a trzeci był Rosjanin Siergiej Gaishinets (865 kg).

W Szwecji o medale w tej kategorii powalczy 15 zawodników. Na liście uczestników nie ma srebrnego medalisty sprzed roku Prokopenki. Jest za to brązowy sprzed roku Gaishinets, którego życiówka wynosi 881 kg. W walce o medale groźni wydają się być również reprezentanci Norwegii, Szwecji oraz Ukrainy.

Trzymamy kciuki za reprezentanta Wikinga Starachowice podczas zawodów rozgrywanych w Halmstad. Sukces w Szwecji może być kolejnym potwierdzeniem znakomitej jesieni dla Jarosława Olecha. Kilkanaście dni temu Olech odniósł sukces społeczny. Dzięki wsparciu mieszkańców miasta, ich głosami, wywalczył mandat radnego Rady Powiatu w Starachowicach. Teraz czas powrócić do rywalizacji trójboistów siłowych.

Wszystkie tytuły mistrzowskie Jarosława Olecha - droga po triumfy w Mistrzostwach Świata: