Powiatowe Obchody Dnia Strażaka odbyły się dziś, 14 maja 2026 roku, na placu przed siedzibą Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach. Uroczystość była okazją do wręczenia awansów na wyższe stopnie służbowe, odznaczeń oraz medali dla funkcjonariuszy i osób zasłużonych dla ochrony przeciwpożarowej.
Podczas obchodów Świętokrzyski Komendant Wojewódzki PSP wręczył również decyzję o włączeniu jednostki OSP Marcinków do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
Na wyższe stopnie służbowe awansowani zostali:
Kapitanem – mł. kpt. Michał Polański.
Starszym aspirantem – asp. Jacek Saramak.
Aspiranem – mł. asp. Kamil Derlaga.
Starszym ogniomistrzem zostali:
ogn. Marcin Furtowicz,
ogn. Łukasz Gromiec,
ogn. Piotr Kozera,
ogn. Piotr Miernikiewicz,
ogn. Adrian Ziewiec,
ogn. Hubert Żak.
Stopień ogniomistrza otrzymał mł. ogn. Tomasz Wilczak.
Wręczono także odznaczenia i medale.
Brązową Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” odznaczeni zostali:
st. asp. Adrian Cieślik,
ogn. Krzysztof Chudak,
ogn. Mateusz Filipczak.
Odznakę Świętego Floriana „Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej” otrzymali druh Zygmunt Sołtykiewicz oraz druh Tadeusz Sobczyk.
Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” uhonorowani zostali:
st. ogn. Sylwester Majchrzyk,
druh Piotr Biedny,
druh Mateusz Szczygieł,
druh Jarosław Szwed.
Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” otrzymali:
ogn. Maciej Grzela,
Michał Farys,
druh Cezary Jurek.
Włączenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Marcinkowie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
Na podstawie przepisów dotyczących szczegółowych warunków i trybu włączania jednostek ochrony przeciwpożarowej do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku – Kodeks postępowania administracyjnego, po rozpatrzeniu wniosku Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, jednostka OSP Marcinków została oficjalnie włączona do systemu.
Decyzją Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadiera Wojciecha Kruczka jednostka została włączona do KSRG z dniem 1 maja 2026 roku.
W uroczystości udział wzięli m.in. wojewoda świętokrzyski Józef Bryk, wicestarosta Małgorzata Galas-Bąba, przewodnicząca Rady Powiatu Bożena Wrona, zastępca prezydenta miasta Elżbieta Gralec, wójt gminy Brody Ernest Kumek, wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn oraz burmistrz miasta i gminy Wąchock Robert Janus. Obecni byli także samorządowcy, przedstawiciele zaprzyjaźnionych służb.
Dodane: 14.05.26 | Odsłony: 633 | komentarze (3)gdzie fota materka | 2026-05-15 07:24:27 napisał(a):
gdzie fota materka
Brawo | 2026-05-15 08:11:25 napisał(a):
Jako instytucja jesteście niezawodni. Gratuluję awansowania.
chcesz zamknac porodowke ?
zaklinanie rzeczywistości nic nie da. ten...
nie są. rozejrzyj się wokół: tak, wszystko...
w starachowicach to zalatuje wschodnim stylem...
skoro teraz potrzebują parasole, to czemu nie...
arti | 2026-05-14 16:40:06 napisał(a):
to już 40 lat od mojego awansu :-( gratuluję