Powiat chce rewitalizować Starachowicką Kolej Wąskotorową

18494.nsmed

Powiat rozpoczął przygotowania do sięgnięcia po duże środki na rewitalizację Starachowickiej Kolei Wąskotorowej. Na najbliższej sesji Rady Powiatu zabezpieczone zostaną fundusze na przygotowanie Programu Funkcjonalno – Użytkowego, który będzie niezbędny by aplikować do szwajcarskiego mechanizmu finansowego. 

O tym, jak dużą atrakcją jest podróż Starachowicką Koleją Wąskotorową, nie trzeba nikogo dziś przekonywać. Linia została oddana do użytku w roku 1950. Była wykorzystywana przez PKP do przewozów towarowych i pasażerskich aż do 1997 kiedy to ostatecznie ją zawieszono. Dwa lata wcześniej została wpisana do rejestru zabytków. W 2003 r. Powiat Starachowicki zawarł umowę użyczenia z PKP i przywrócił ruch turystyczny, najpierw na odcinku Starachowice Wschodnie Wąskotorowe – Lipie, a później na odcinku Iłża – Marcule. W działaniach tych bierze udział także Gmina Iłża. Przez cały czas pozyskiwany był tabor i wyposażenie niezbędne do prowadzenia ruchu, w czym pomagali wolontariusze m.in. ze Stowarzyszenia Miłośników Kolei Wąskotorowych. Aby zrewitalizować wąskotorówkę w całości potrzeba jednak kilkudziesięciu milionów złotych i o te fundusze Powiat będzie zabiegał, jak zapowiedział już wcześniej. Niespełna 1,5 roku temu podpisana została deklaracja współpracy w tej sprawie między Powiatem, a Gminą Starachowice, Gminą Brody, Gminą Iłża, Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A., Stowarzyszeniem Miłośników Kolei Wąskotorowych, Nadleśnictwem Starachowice, Nadleśnictwem Marcule, operatorem SKW, PTTK Oddziałem Międzyszkolnym w Starachowicach, Muzeum Przyrody i Techniki oraz Zarządem Dróg Powiatowych w Starachowicach.

Teraz czas na kolejne działania. 15 kwietnia br. odbyła się wizyta studyjna w Starostwie Powiatowym w Przeworsku z udziałem Członka Zarządu Powiatu Jerzego Materka, a także przedstawicieli gmin: Starachowice i Brody, Muzeum Przyrody i Techniki, Stowarzyszenia Miłośników Kolei Wąskotorowych, jak i spółdzielni socjalnych: Integracja i Starachowiczanka. Miała ona na celu zapoznanie się z doświadczeniami Powiatu Przeworskiego w zakresie rewitalizacji Przeworskiej Kolejki Wąskotorowej POGÓRZANIN, ale także rozwoju infrastruktury turystycznej i innych skupionych wokół niej branż.

Wnioski z wizyty zostały zaprezentowane przez uczestników podczas spotkania z Zarządem Powiatu w Starachowicach, które odbyło się 17 kwietnia br. Na najbliższej sesji Rady Powiatu, zaplanowanej na 25 kwietnia br. wprowadzona zostanie uchwała, która zagwarantuje zabezpieczenie środków na przygotowanie Programu Funkcjonalno – Użytkowego dla Starachowickiej Kolei Wąskotorowej. Dokument ten będzie niezbędny by aplikować o środki zewnętrzne. Aktualnie brane są pod uwagę różne źródła finansowania, m.in. program Feniks, środki z Urzędu Marszałkowskiego, w ramach tzw. MOF-ó czyli Miejskich Obszarów Funkcjonalnych, a przede wszystkim środki ze szwajcarskiego mechanizmu finansowego, który stwarza możliwości na pozyskanie największego dofinansowania. W tym celu Powiat planuje zawrzeć partnerstwo ze wspomnianymi gminami, instytucjami i stowarzyszeniami, a niewykluczone że również z przedsiębiorcami. Za tego rodzaju działania przyznawana jest bowiem dodatkowa punktacja. To jednak odbędzie się już w nowej kadencji samorządu powiatowego.  

Na zdjęciu uczestnicy wizyty studyjnej w Przeworsku, fot. Jerzy Materek

Dodane: 20.04.24 | Odsłony: 1192
Tagi:

Komentarze użytkownikówOstatnie komentarze w serwisie