Poseł Krzysztof Lipiec: „intencją rządu jest, by nie zwracać pieniędzy zaoszczędzonych przy realizacji inwestycji, a zrealizować kolejne zadania”

17142.nsmed

Powiat starachowicki, gmina Starachowice oraz Specjalna Strefa Ekonomiczna zawarły porozumienie, w ramach którego został złożony wniosek do rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład” na budowę wiaduktu i zbiorników retencyjnych w Starachowicach Zachodnich oraz parkingu przy wjeździe od ulicy Radomskiej (obok przychodni) na teren Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 

Piąta edycja programu była poświęcona rozwojowi stref przemysłowych. Mogły z niej skorzystać gminy, które posiadają minimum 80 ha oznaczonych miejscowym planem zagospodarowania oznaczonych, jako teren produkcji.

100 milionów złotych zostało przyznane, przetarg rozpisany. W ramach postępowania wpłynęło pięć ofert, które obecnie są na etapie analizy. Każda z propozycji mieści się w założonym budżecie. Najtaniej realizację wyceniła firma z Warszawy na nieco ponad 70 milionów złotych. Oferta firmy z Opola opiewa na 78,5 miliona złotych. Firma z Pruszkowa zaproponowała cenę 81,5 miliona złotych, z Będzina 85 milionów złotych. Najdroższą wycenę przedstawiło konsorcjum firm z Dąbrowy Górniczej wyceniając realizację na 97 milionów złotych.

W trakcie konferencji prasowej dotyczącej otwarcia ofert, poseł Krzysztof Lipiec przekazał informację dotyczącą wykorzystania przyznanej puli pieniędzy: 

„To jest bardzo dobra informacja, że wystarczy środków przyznanych przez rząd. Ja życzyłbym tego, aby wybrać ofertę, która pozwoli dobrze to zadanie zrealizować, a żeby była w miarę jak najtańsza, ponieważ intencją rządu pana premiera Mateusza Morawickiego jest to, aby zaoszczędzone środki finansowe przy realizacji inwestycji, zostały nadal w samorządzie, żeby ich nie zwracać. Więc być może uda się jeszcze zrealizować w ramach tych środków i inne zadania, a wiem, że o takowe było wnioskowanie” - powiedział wtedy poseł Krzysztof Lipiec. 

Wniosek o dofinansowanie składał powiat starachowicki, ale w ramach trójporozumienia. Jeśli faktycznie na zadaniu powstałyby oszczędności, to któremu sygnatariuszowi przypadnie scheda? 

Poniżej odpowiedź rzeczniczki Starostwa Powiatowego Anny Ciesielskiej: 

Na razie za wcześnie, by mówić o oszczędnościach. Należy zaczekać do wyboru oferty i podpisania umów. Trzeba bowiem pamiętać, że całe zadanie podzielone zostało na dwie części - realizację i nadzór na realizacją.

Na pewno musimy uwzględnić, iż w trakcie prac mogą pojawić się dodatkowe roboty np. związane z odkryciem niezainwentaryzowanych sieci w gruncie, lub innych elementów, które będą wymagać dodatkowych środków. Wykonawcy prac mają również prawo, przy umowie powyżej 6 miesięcy, zwrócić się do zamawiającego o waloryzację cen. Dlatego też dzisiaj nie można jeszcze mówić o oszczędnościach tym bardziej o ich wielkości.

Niezależnie od tego, zgodnie z zasadami określonymi w Rządowym Funduszu Polski Ład, zakres wniosku można zmienić najpóźniej przed ostatnią płatnością przewidzianą w harmonogramie, a zmiana ta jest możliwa po zaakceptowaniu przez Prezesa Rady Ministrów, z uwzględnieniem, że beneficjentem funduszu jest Powiat Starachowicki. Przy ewentualnym wykorzystaniu środków brane będą pod uwagę m.in. takie czynniki jak: powiązanie z głównym celem przedsięwzięcia, przygotowanie dokumentacyjne i stan techniczny.

W tym momencie, możemy jedynie powiedzieć, że przy planowaniu rozszerzenia zakresu przedsięwzięcia, rozmowy i analizy będą przeprowadzane przy udziale wszystkich partnerów projektu.

Fot. Minidroneshot

RemondisReklama

Dodane: 06.03.23 | Odsłony: 1925 | komentarze (11)
Tagi:

Komentarze użytkowników

Oszczędności | 2023-03-06 07:55:09 napisał(a):

Pan poseł coś bredzi o oszczędnościach jakby nie wiedział, że to właśnie PiS generuje koszty i inflację. Tych pieniędzy nie wystarczy i jeszcze zabraknie. Ogólnie czarno to widzę przy obecnych władzach samorządowych w mieście i powiecie. Tam proste roboty trwają w nieskończoność a co dopiero budowa wiaduktu. Czeka nas drogowy koszmar... Z drugiej strony ciekawe, czy wszystkie sprawy własności terenu inwestycji zostały załatwione czy dopiero teraz ktoś sobie o tym przypomni.

Czykita | 2023-03-06 08:06:43 napisał(a):

* się naszymi pieniędzmi (nie rządowymi i nie pisowskimi) jest śmieszne. Jestescie śmieszni.

Wezyr | 2023-03-06 09:02:12 napisał(a):

Tą intencję rządu trzeba na papier przelać!

Senior | 2023-03-06 09:32:39 napisał(a):

odpowiedź powiatu wymijająca cos sie widzi ,że to 100 mln to będzie mało.

M | 2023-03-06 09:55:12 napisał(a):

Pewnie że 100mln będzie mało.
A tak nawiasem może dołożą z tego co na ruskiej ropie zarobili .

tomasz | 2023-03-06 11:02:19 napisał(a):

Widać już że pisowi grunt pali się pod nogami i nie pomoże międlenie posła Lipca , TVP na jedynce w pilocie i oplatanie kłamliwych bzdur przez Morawieckiego.
Pisowi po prostu dziękujemy serdecznie , mam nadzieję że na zawsze.

Do tomasz | 2023-03-06 18:26:10 napisał(a):

Pali się, pali i zapalić nie może. A tak ogólnie, to ciekawe dlaczego PiS w Starachowicach ma Radnych w mieście i powiecie, a ta wyszczekana na anonimowych forach opozycja, ani jednego?

Do Do Tomasz | 2023-03-06 19:08:45 napisał(a):

PiS nie ma radnych w mieście. Niedawno było kilku, ale przeszli do Komitetu Materka.
Podobno ze względów ideowych, a nie z powodu utrzymania posadek gminnych i powiatowych.
Liczą się tylko Wysokie Wartości i zasady.

arti | 2023-03-07 15:43:43 napisał(a):

intencją rządu jest pokraść nas i wmówić że to dla naszego dobra, w czym mu pomagać będzie rydzykowa mafia

Rodowity mieszkaniec nie przybłęda | 2023-03-07 16:20:42 napisał(a):

Starachowiczanie pamiętają szpital jednoimienny twoje „wyróżnienie” Krzysiu . Kompromitacja dla PiS że ma jeszcze takiego osobnika w szeregach!

do powyżej | 2023-03-08 06:47:29 napisał(a):

8 lat rządów i tylko zegarek mogli udowodnić. O skali złodziejstwa obecnie to już nie wiadomo o czym mówić tyle tego jest. No i jeszcze poseł Wojtyszek chciala procedować wniosek Kai Godek wczoraj. Pamiętajcie o tym kobiety. To religijna fundamentalistka.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie