Polski ambasador w Rosji Włodzimierz Marciniak wezwany. W tle pomnik w Starachowicach

9684.nsmed

„Polski ambasador w Rosji Włodzimierz Marciniak został wezwany do tamtejszego resortu spraw zagranicznych. Rosjanie wyrazili sprzeciw wobec ekshumacji czerwonoarmistów pogrzebanych w Starachowicach. Ws. Starachowic i przeniesienia zwłok czerwonoarmistów na cmentarz wojenny rosyjski MSZ pisze o cynizmie i wzywa Polskę do powrotu do "cywilizowanych zasad” – informuje portal rmf24.pl

Przypomnijmy, że zgodnie z informacjami z Biura Informacji i Poszukiwań Polskiego Czerwonego Krzyża oraz dokumentami znajdującymi się w Urzędzie Miejskim w mogile wojennej (taki posiada status) znajdującej się przy ul. Marszałka Piłsudskiego mają spoczywać: Bobir Piotr, Kochman Leon, Kiernac Józef, Kostucho Konstanty, Osino Iwan, Kaczan Władimir Andriejewicz oraz Griciszin Grigorij Nikołajewicz. W roku 1946 na grobie tym wybudowany został obelisk z tablicą pisaną cyrylicą.

W styczniu 2015 roku Prezydent Miasta Marek Materek wystąpił do ówczesnego Wojewody Świętokrzyskiego Bożentyny Pałki - Koruby z prośbą o zarządzenie ekshumacji zwłok wymienionych wyżej żołnierzy i przeniesienie ich do innego grobu na dowolnym cmentarzu wojennym zlokalizowanym na terenie Województwa Świętokrzyskiego. Argumenty przemawiające za takim rozwiązaniem to fakt, że zarówno w okresie PRL-u, jak i po odzyskaniu niezawisłości obiekt ten uważany jest za symbol dominacji sowieckiej nad państwowością polską. Wielokrotnie doszło i nadal dochodzi do bezczeszczenia mogiły. Ponadto do Urzędu Miejskiego wpłynęły pisma od mieszkańców oraz przedstawicieli związków i organizacji działających na terenie miasta w sprawie przeniesienia mogiły - informowaliśmy w 2015 roku.

W 2016 roku informowaliśmy, że Gmina Starachowice otrzymała odpowiedź z Urzędu Wojewódzkiego w sprawie ewentualnej ekshumacji. Z przesłanego pisma wynikało, że Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w wymienionej sprawie  skonsultowała się wtedy z Sergeyem Andreavą Ambasadorem Federacji Rosyjskiej, który wyraził zdecydowany sprzeciw wobec zamiaru przeniesienia szczątków siedmiu  żołnierzy Armii Czerwonej. Zdaniem Ambasadora stan obiektu jest dobry, a zapewnienie mu opieki należy do miejscowych władz [czytaj więcej]. - Od tamtego czasu nic się nie zmieniło – informuje rzecznik magistratu Iwona Ogrodowska. 

Podsumowując, Starachowice od kilkunastu lat mierzą się z problemem dewastacji tego pomnika, ale na tą chwilę Urząd Miejski cały czas nie ma wiążących decyzji w tej sprawie. 

Dodane: 16.03.18 | Odsłony: 448 | komentarze (12)

Komentarze użytkowników

Gosc | 2018-03-17 07:26:08 napisał(a):

Mareczek nawet w Rosji potrafi sobie wrogów narobić.

artur | 2018-03-17 07:51:06 napisał(a):

i pomyśleć że Rosjanie mają czelność mówić o cywilizowanych zasadach ech dziwny świat obozy polski albo nazistowskie zamiast po prostu niemieckie obozy, Rosjanie mawiają o cywilizacji -mając pewnie na uwadze sybirską cywilizację a kczogród nie jest w stanie dogadać się poza Węgrami i Rumunami słowem to Polska właśnie

do Gość | 2018-03-17 09:31:45 napisał(a):

A gdzie ta katolickie uszanowanie dla zmarłych?

Gość | 2018-03-17 09:36:54 napisał(a):

Najważniejsze że jest ulica kaczynskiej. Katolicyzm? To jest właśnie pojęcie katolicyzmu u niektórych. Nawet zmarli przeszkadzają. A co tam? Wykopać. Obecna władza musi się przypodobać górze i takie są efekty. Już nam materek i rada miejska takie jaja na całą Polskę załatwili.

Szacunek | 2018-03-17 09:41:43 napisał(a):

Szacunek dla zmarłych jesteście w stanie zagwarantować ale na cmentarzu a nie w miejscu gdzie grób jest niszczony raz na miesiąc. Pomysł dobry. Reakcja dziwna.

Tomasz | 2018-03-17 12:30:47 napisał(a):

Groby Te są ważnym elementem historii Starachowic, więc powinny pozostać. Bohaterowie spoczywający tam wyzwolili nasze miasto i należy im się chwała i szacunek.

forever Young- RIP | 2018-03-17 19:12:35 napisał(a):

Dajcie im spokój. W normalnym kraju zrobiliby teledysk o młodych chłopakach, którzy zostawili żony, dzieci, rodziców i polegli na starachowickiej ziemi. Ciekaw jestem czy bylibyście w stanie zmierzyć się z ich prawnukami, gdyby na grób przybyli.

ps. uszanowanie obcych - "wrogich" grobów jest cnotą.

gość | 2018-03-17 19:42:13 napisał(a):

Pamiętam jeszcze w szkole średniej opiekowaliśmy się tym grobem.On mieszkańcom miasta raczej nie przeszkadzał/no może nielicznym, dla których kolejne ulice i ronda nazwać członkami rodziny pierwszego polaka nowej historii jest najistotniejsze/. Szacunek dla zmarłych, to powinno nam przyświecać, a nie chęć zaimponowania głupcom.Groby Polaków też są rozsiane po całym świecie, choć niektórzy z nich woleliby spocząć w swojej ojczyźnie. To samo dotyczy tych którzy spoczywają pod pomnikiem w naszym mieście.Pokój ich duszom.

Ze Starachowic | 2018-03-17 20:58:34 napisał(a):

A co to komu przeszkadza?
To już historia przecież
Po co prezydent w ogóle ten temat ruszał?
Nie lepiej mówić o historii prawdę?
O tym co się wydarzyło?
Czy lepiej udawać że tego nie było?
Zmieni się władza i co wtedy?

gość | 2018-03-18 09:52:49 napisał(a):

W Kaczogrodzie zmieni się nazwa ronda i jednej ulicy.

do Szacunek | 2018-03-18 15:22:19 napisał(a):

Zarządzanie nad cmentarzami Materek przekazał Starachowiczance .Prezesem tej spółdzielni został oczywiście w transparentnym konkursie kolega i działacz Materka -Jarosław Warszawa.Za chwilę zobaczycie jakie będą tego efekty.

Fajnie | 2018-03-18 15:50:49 napisał(a):

To dobrze. Ostatnio wreszcie zadbali zeby ten pomnik wyglądał jak należy. Po dewastacji przez ta spółdzielnie został naprawiony i wyglada zdecydowanie lepiej bo tej farby nie dało sie już zmyć.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie