Pokolenie „Minecrafta” na VIII Festynie Historycznym „Mnisi i Hutnicy” w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa [VIDEO, ZDJĘCIA]

15165.nsmed

Mnisi i Hutnicy wraz ze swoimi gośćmi zafundowali dzieciom z terenu gminy Wąchock prawdziwą ucztę. Nie tylko dla duszy, ale także dla ciała, a wszystko w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Motyw Przewodni VIII Festynu Historycznego „Mnisi i Hutnicy”, to „Dziedzictwo Smaków”. 

Mnisi z Opactwa Cystersów Wąchocku otworzyli dzisiaj 17 września br. swoje podwoje dla uczniów z wąchockich szkół i nie tylko, a na dodatek uchylili rąbka tajemnicy pokazując jeden z obrzędów czyli obłóczyny.

Hutników reprezentowali dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki w Starachiwicach Paweł Kołodziejski oraz jego zastępczyni Wioletta Sobieraj.

Na krużgankach opactwa na najmłodszych czekało kilka stoisk, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Dzieci z ciekawością przyglądały się reprezentantom dawnych profesji. Zapach świeżo smażonych racuchów zwabił je jednak do stoiska Koła Gospodyń Wiejskich z Mirca. Pokolenie „Minecrafta” zajadało się na słodko, natomiast ich opiekunowie chlebem ze smalcem i ogórkiem. Dla wytrwałych Wioletta Sobieraj przygotowała najprawdziwszą „świętokrzyską zalewajkę” wedle starodawnego przepisu, a która rozeszła się do ostatniej kropli. Było pysznie, było gwarnie i wesoło. Jednak, co najważniejsze, uczestnicy festynu wyszli z niego wzbogaceni o wiedzę, jak cenne jest dziedzictwo, nawet w zakresie kulinarnym. 

Ogólnie celem tego wydarzenia jest przybliżenie elementów duchowości i kultury materialnej wąchockich cystersów, wskazanie roli opactwa w Wąchocku w gospodarczym obszarze doliny rzeki Kamiennej, a w szczególności tworzeniu podstaw nowożytnego hutnictwa. Festyn historyczny „Mnisi i Hutnicy” stanowi integralną część projektu pod tą samą nazwą realizowanego od 2013 roku wspólnie przez Opactwo Ojców Cystersów w Wąchocku oraz Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Każdy ze współorganizatorów zaprezentował podczas wydarzenia elementy sacrum i profanum życia codziennego w przeszłości. Ojcowie Cystersi przybliżyli niektóre elementy życia klauzurowego, jak na przykład obłóczyny, czyli przyjęcie nowicjusza do wspólnoty. Muzealnicy ze Starachowic zaprezentowali dziedzictwo materialne związane z życiem codziennym i zajęciami ludności zamieszkującej dolinę rzeki Kamiennej od średniowiecza po XIX w.

Zobacz NAGRANIE [kliknij]

Zobacz ZDJĘCIA [kliknij] 

RemondisReklama

Dodane: 17.09.21 | Odsłony: 584

Komentarze użytkowników

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie