Pochodzący z Krynek Mateusz Borkowski - utytułowany lekkoatleta rozpoczyna dziś wielką sportową przygodę - Olimpiadę w Tokio

14988.nsmed

Pochodzący z Krynek, utytułowany lekkoatleta rozpoczyna dziś wielką sportową przygodę - Olimpiadę w Tokio. Z tej okazji Urząd Gminy w Brodach przygotował zdjęcia z początków jego biegania. Najstarsze jest z 2007 roku.

Przedstawia ono Mamę biegacza i jej trzech synów. Umieszczone zostało w gazetce "Z życia gminy Brody", w relacji z VII Biegu im. Stanisława Staszica. Znajduje się tam taka wypowiedź Beaty Borkowskiej "Startuje trzech moich synów: najmłodszy Mateusz, potem Albert oraz najstarszy Dawid. Chłopcy trenują od kilku lat. Jestem z nich bardzo dumna. Nie dość że biegają to jeszcze mocniej zabrali się za naukę. A najważniejsze, że mają cel w życiu. Jestem o nich spokojniejsza. Wiem gdzie są, co robią. Regularnie przechodzą badania lekarskie, bo bez nich nie mogliby trenować. Wszystkim polecam trenowanie biegania”. Jak wielu chłopców, Mateusz Borkowski próbował swoich sił w lokalnych zawodach. Dwa lata z rzędu, wygrał Bieg o Puchar Wójta Gminy Brody. Ćwiczył w Ludowym Klubie Biegacza „Rudnik” pod okiem trenera Sylwestra Dudka. 

Stos medali

Ważnym osiągnięciem było to, że jako trzynastolatek zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Polski w Biegach Górskich w Stylu Anglosaskim. Potem były złote medale Mistrzostwa Polsku w Kłodzku, Krynicy-Zdroju, Ustrzykach Dolnych i w innych imprezach biegowych. Był także złoty medal na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w 2013 r. Na początku uprawiał różne dziedziny biegowe ale ostatecznie jego koronną konkurencją stał się bieg na 800 m. Kamieniem milowym jego kariery było to, że w 2013 po raz pierwszy założył koszulkę z orzełkiem na piersi. Podobne osiągnięcia miała wtedy jego koleżanka klubowa – Agnieszka Filipowska z Młynka. Z wielu zawodów przywozili po złotym medalu. Mateusz, jako reprezentant Polski, na Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy w Utrechcie zdobył pierwsze miejsce w biegu na 3 km! W 2014 roku, na Halowym Mityngu Lekkoatletycznym w Łodzi, Mateusz Borkowski pobił rekord polski w biegu na 800 m. Nie zrobił tego nikt w jego kategorii od dwudziestu kilku lat! W tym samym roku zajął ósme miejsce na Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży w Chinach. Nie sposób wymienić wszystkich osiągnięć z czasów, gdy występował w barwach LKB „Rudnik".

Łodzianin

W 2017 roku do dziś, Mateusz Borkowski trenuje w Rudzkim Klubie Sportowym w Łodzi pod okiem Stanisław Jaszczaka. Jednym z ważniejszych jego osiągnięć w tym czasie było zdobycie złotego medalu na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Szweckim Gävle. W tym roku wywalczył srebrny medal na Halowych Mistrzostwach Europy w Toruniu oraz kwalifikację do Olimpiady w Tokio. 

Prywatnie, Mateusz Borkowski jest osobą życzliwą, szanującą rodzinę i z sentymentem do gminy Brody.  Mieszkańcy także go lubią i z pewnością razem będą mu kibicować na Olinpiadzie. 

Zobacz ZDJĘCIA [kliknij]

Z wyjątkiem kopii gazetki, zdjęcia pochodzą ze strony www.brody.info.pl.

Nasze pierwsze zdjęcie Mateusza Borkiwskiego pochodzi z VII Biegu im. Stanisława Staszica. Już dziś zapraszamy wszystkich na 1 sierpnia na stadion w Brodach. Będzie tam meta XXII Międzynarodowego Biegu im. Stanisława Staszica.

Komunikat prasowy: UG Brody

RemondisReklama

Dodane: 23.07.21 | Odsłony: 1129

Komentarze użytkowników

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie