„Orzecznictwo” na piętrze. Starostwo Powiatowe odpowiada na konferencję

18715.nsmed

Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Starachowicach mieści się budynku po dawnym Liceum przy ul. Glinianej. W obiekcie nie ma windy, a część pomieszczeń PZON znajduje się na pierwszym piętrze. 

Sytuacją osób korzystających z tej instytucji zainteresowali się społecznicy. W wyniku własnych doświadczeń i obserwacji wystosowali skargę do Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, by ten zwrócił uwagę, nawet w skali kraju, z jakimi barierami architektonicznymi i nie tylko, muszą zmagać się osoby z niepełnosprawnościami.

Na konferencji prasowej zorganizowanej przed siedzibą Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności mówili o tym Małgorzata Derlecka, Karolina Bejm ze Stowarzyszenia Aktywny Michałów, Karol Kopeć – jeden z założycieli Związku Stowarzyszeń Gór Świętokrzyskich oraz Kamil Jurek – jeden z założycieli Stowarzyszenia Teraz Aktywni Razem ze Starachowic.

Do spotkania z dziennikarzami odniosło się Starostwo Powiatowe: 

Siedziba Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Starachowicach mieści się w budynku przy ul. Glinianej w Starachowicach.

Jako samorząd, którego misją jest zapewnienie równego dostępu osobom z niepełnosprawnościami do wsparcia oraz pomocy, poświęciliśmy dużo uwagi i środków na dostosowanie obiektu do potrzeb tych osób.

Do budynku można dostać się zarówno od strony ulicy Kopalnianej, jak i Glinianej – odpowiednio szerokim chodnikiem, przystosowanym do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Bezpośredni wjazd znajduje się strony od ulicy Kopalnianej, gdzie zlokalizowaliśmy duży parking dla pracowników i interesantów Powiatowego Zespołu. Dodatkowo, na osiedlu znajdują się 2 miejsca parkingowe przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

Osoby, które mają trudności z poruszaniem się mogą podjechać autem pod same drzwi budynku, do którego prowadzą obszerne schody oraz łagodny podjazd dla wózków inwalidzkich. Drzwi zewnętrzne są zawsze otwarte w czasie godzin pracy Zespołu, a drzwi wewnętrzne działają na fotokomórkę, otwierają się po wykryciu ruchu.

Bezpośrednia obsługa interesantów, podobnie jak posiedzenia komisji orzekających, odbywa się na parterze budynku. Wszystkie pomieszczenia są klimatyzowane, podobnie jak poczekalnia dla osób oczekujących. Dwie toalety znajdują się na parterze, jedna z nich posiada szerokie drzwi dostosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach.

Na piętrze Powiatowy Zespół posiada pięć pomieszczeń, dwa z nich to pomieszczenia służące jako archiwa a trzy pozostałe są wykorzystywane bezpośrednio przez pracowników.

W jednym z nich, dla usprawnienia pracy zespołu oraz rozładowania kolejek, uruchomiono dodatkowy pokój do obsługi interesantów, którzy nie mają problemów z poruszaniem się. Nie wszystkie osoby, które starają się o orzeczenie mają bowiem niepełnosprawność ruchową. Wydawanie orzeczeń odbywa się w obu pomieszczeniach, zarówno na parterze, jak i na piętrze. Wybór pokoju należy każdorazowo do interesanta. Ponadto, na wyposażeniu Zespołu znajduję się specjalistyczny wózek inwalidzki, służący do transportu osób mających problemy z poruszaniem się, gdyby zaszła taka potrzeba. Wsparciem w tym zakresie służą pracownicy Zespołu.

Obowiązujące dotychczas przerwy w pracy były wykorzystywane na dezynfekcję stanowisk dla interesantów, co miało swój początek w czasach covidu. Jednakże z uwagi na dużą liczbę interesantów były one i tak często wykorzystywane na bieżącą obsługę, dlatego zdecydowaliśmy o przeorganizowaniu pracy zespołu, tak aby nie były one konieczne. 

Dążymy do tego, aby budynek Powiatowego Zespołu ds. Orzekania i Niepełnosprawności, ale też inne w naszym powiecie, były przyjazne dla wszystkich użytkowników, bez względu na ich indywidualne potrzeby. Zapewniamy, że stale monitorujemy i doskonalimy nasze standardy dostępności, aby każdy odwiedzający czuł się komfortowo i miał możliwość swobodnego korzystania z naszych usług.

Dodane: 05.07.24 | Odsłony: 1169 | komentarze (3)

Komentarze użytkowników

Ale | 2024-07-05 16:26:22 napisał(a):

Sciema

Jaki był problem.. | 2024-07-05 19:04:42 napisał(a):

..aby wszystkie pokoje Zespołu były na parterze ???? Zdrowi emeryci mogą się bawić na piętrze ...

Do Jaki był problem | 2024-07-06 07:56:59 napisał(a):

Ten dół to jest pod UTW przygotowany. Dwie łazienki, w których jest największy ruch w zlewach i kranach - dystrybucja wody na kawę. Radosna twórczość starostwa faktów nie zmieni. A fakty są takie, że podczas konferencji pokazano twarde argumenty.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie