Łopata wbita. Budowa wiaduktu rusza!

17522.nsmed

Symbolicznym wbiciem łopaty rozpoczęła się 20 czerwca 2023 r. budowa wiaduktu w Starachowicach, a wraz z nim szeregu innych zadań, poprawiających warunki obsługi i rozwoju Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice S.A. Inwestycja realizowana jest przez Powiat Starachowicki w ramach Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład", dedykowanej rozwojowi stref przemysłowych.

Wśród gości obecni byli posłowie na Sejm: Agata Wojtyszek i Krzysztof Lipiec, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, prezydent Starachowic Marek Materek, Robert Książka, reprezentujący Bank Gospodarstwa Krajowego, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Beata Stąpor, radni powiatu i miasta, a także młodzi mieszkańcy. Ze strony wykonawcy pierwsze łopaty wbili: Piotr Mechecki – członek Zarządu spółki TRAKCJA S.A. oraz Jakub Pierożak – dyrektor kontraktu, a ze strony inwestora – starosta Piotr Ambroszczyk wraz z wicestarostą Dariuszem Dąbrowskim oraz członkami Zarządu Powiatu: Jerzym Materkiem i Stanisławem Wojtanem. Rozpoczęcie inwestycji nadzorował z ramienia inspektora – firmy Projekt Prosta z Chmielnika - Paweł Liwiński.

- Bardzo się cieszę, że to mnie i kierowanemu przeze mnie Zarządowi Powiatu przyszło rozpocząć tę  inwestycję. Miejmy nadzieję, że w przeciągu 20 miesięcy zostanie ona zakończona, a mieszkańcy będą mogli korzystać z dobrodziejstwa tego wiaduktu – mówił podczas symbolicznego rozpoczęcia inwestycji starosta Piotr Ambroszczyk, raz jeszcze dziękując wszystkim zaangażowanym, począwszy od premiera RP, przez parlamentarzystów, a skończywszy na partnerach podpisanego rok temu trójporozumienia między Powiatem, Miastem, a Specjalną Strefą Ekonomiczną Starachowice

- Wspólnie mogliśmy sprężyć muskuły, pozyskać środki z Polskiego Ładu, a teraz rozpocząć tę inwestycję – przypomniał starosta.

A nastąpiło to blisko miesiąc po podpisaniu umowy z firmą Trakcja S.A na realizację zadania pn. „Poprawa warunków obsługi i rozwoju Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice S.A., m.in. poprzez budowę bezkolizyjnego przejazdu drogowego nad linią kolejową nr 25 w Starachowicach” Umowa opiewa na ponad 70 mln zł, z czego 98 proc. pokryje dofinansowanie z V edycji Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład", dedykowanej rozwojowi stref przemysłowych.

Inwestycja w szczegółach

Zakres inwestycji obejmuje budowę wiaduktu nad linią kolejową nr 25 wraz z dojazdami, ścieżką rowerową i chodnikiem dla pieszych; przebudowę ronda im. księdza Jerzego Popiełuszki, a także rozbudowę i przebudowę szeregu ulic, a nawet skrzyżowań na wlotach i wylotach do nowego wiaduktu.

RemondisReklama 

Kompleksowo przebudowane zostaną też sieci: gazowa, wodociągowa i kanalizacyjna w Starachowicach Zachodnich. Powstaną tutaj podziemne zbiorniki retencyjne, które będą mieć za zadanie przejmować nadmiar wód opadowych z tej części miasta, zapobiegając podtopieniom. Powstanie też ogólnodostępny parking na 57 miejsc postojowych wraz ze stacją ładowania samochodów elektrycznych na terenie SSE Starachowice.

Największą jednak częścią zadania będzie wiadukt, zaprojektowany w konstrukcji stalowo - łukowej z iluminacją świetlną. Jego rozpiętość będzie wynosić ok. 67 m, a długość -samej tylko części mostowej - 350 m (razem z drogami dojazdowymi będzie to 1800 m). Szerokość jezdni planowana jest na 7m, podczas gdy na dojazdach wahać się będzie od 4,5 m do 10,5 m. Budowa obiektu wymagać będzie wyburzenia kilku budynków, w tym dwóch mieszkalnych, wspomnianej przebudowy ronda Jerzego Popiełuszki, a także modernizacji ulic: Wielkopiecowej i Kanałowej. Powstanie też nowy przebieg ul. Hutniczej i droga dojazdowa do budynku dawnego Archiwum Państwowego wraz z placem do zwracania, miejscami postojowymi i drogą manewrową.

Rozbudowana w ten sposób droga powiatowa posiadać będzie parametry drogi klasy Z i kategorii ruchu KR 3. Przyjęte rozwiązania techniczne zapewnią także pełną obsługę pieszych i rowerzystów.

Co dalej?

Zgodnie z zaakceptowanym przez ZDP w Starachowicach harmonogramem rzeczowo-finansowym, roboty budowlane rozpoczną się od prac przygotowawczych tj. geodezyjnego wytyczenia terenu budowy, wycinki drzew kolidujących z obiektem przy ul. Kanałowej oraz przewidzianą rozbiórką budynku przy ul. Hutniczej 13 wraz garażami i budynkami gospodarczymi.

Na początku lipca br. rozpoczną się prace ziemne, polegające na usunięciu kolizji z sieciami uzbrojenia terenu oraz wykonaniu nowych odcinków sieci, a wraz z nimi prace polegające na wykonaniu nowego przebiegu ul. Hutniczej. O szczegółach będziemy informować.

Komunikat prasowy: Starostwo Powiatowe /Anna Ciesielska/

Dodane: 22.06.23 | Odsłony: 1709 | komentarze (16)
Tagi:

Komentarze użytkowników

Tip | 2023-06-22 07:10:20 napisał(a):

No to czeka nas 3 lata paraliżu komunikacyjnego w mieście.

Mieszkaniec | 2023-06-22 07:33:00 napisał(a):

Tele było tam pracowników obsługi ręcznej że juz kilka metrów wiaduktu powstało . Pajace

Jan | 2023-06-22 07:43:15 napisał(a):

A ja pytanie do poseł Wojtyszek Jak dba o sytuację ķobiet i nauczycieli? Bo widzę że dba tylko o siebie. No może jeszcze Rydzyka

do Jan | 2023-06-22 08:26:18 napisał(a):

Tragikomedia z udziałem PiS-u i Materka . Ten sam co 4 czerwca protestował w Warszawie przeciw polityce PiS-u teraz śle uśmiechy do tego samego towarzystwa. Co za hipokryzja. A swoją drogą to towarzystwo przy łopatach w żaden sposób nie gwarantuje wykonania tej inwestycji. Na dużo mniejszych się wykładali więc przygotujmy się na komunikacyjne piekło.. O poseł Wojtyszek nawet szkoda wspominać...

do Mieszkaniec | 2023-06-22 08:29:18 napisał(a):

Tak to urzędnicy z powiatu i pan prezydent w godzinach pracy zajmują się pierdołami typu wbicie łopaty aby tylko zaistnieć... Żenada !

Do do Jan | 2023-06-22 08:33:38 napisał(a):

4 czerwca to ja widziałam jak pan prezydent jeździł po Starachowicach. A osobną sprawą jest poseł Wojtyszek. Nigdy więcej takich osób w polityce. Wstyd że to kobieta

Do do Jan | 2023-06-22 09:38:51 napisał(a):

A jak baner 4 czerwca niósł koleś którego deklaracja leży w PiS to jest git? O drugim, co rozwalił struktury i związał się z PiS nie wspomnę .

Gość | 2023-06-22 10:24:17 napisał(a):

Za kilka miesięcy wszystkim ze zdjęcia pozostanie jedynie robota łopatą.Bo do tego się jedynie nadają.Ruszy budowa wiaduktu to do roboty będzie potrzeba sporo ludzi a ci już mają doświadczenie

do Gość | 2023-06-22 10:30:14 napisał(a):

Tak, szczególnie technik rolnik z powiatu , starosta i inni figuranci. Wszyscy chętni ale do koszenia kasy. Vide oświadczenia majątkowe...

ewa | 2023-06-22 11:25:30 napisał(a):

skoro juz te lopaty wzieli to zapraszam na dokonczenie innych inwestycji ktore stoja odlogiem.rozkopia cale miasto i tak to sie skonczy

Senior | 2023-06-22 11:43:06 napisał(a):

Starachowicki mupet schow. Kto jest żabą kermitem

arti | 2023-06-22 15:56:23 napisał(a):

nauczony doświadczeniem, zapytam? jak długie będzie opóźnienie i ile będzie trzeba dopłacić ponad kontrakt

Stachanow | 2023-06-22 18:08:18 napisał(a):

Sprzedam obraz olejny "Robotniki Majowe w akcji".
Chciałoby się powiedzieć: "Więcej was matka nie miała".
Zalecenie dla reporterów: Proszę stosować obiektywy szerokokątne, bo "działacze" nie mieszczą się już w kadrze.

Kurka | 2023-06-22 21:03:34 napisał(a):

W brico brakło łopat

tomasz | 2023-06-23 06:13:08 napisał(a):

Powiększyć obraz wydrukować i powiesić w domu żeby pamiętać na kogo nie głosować w wyborach.
Mieszkańcy Ciemna obudźcie się w końcu!!!!

mieszkaniec | 2023-06-26 12:47:22 napisał(a):

PRL-PIS BIS, kto pamieta ten się śmieje.
Miłościwie panujaca nam partia i jej przedstawiciel Lipiec, cofnęła nas do lat 90 tych.
Brawo wyborcy PIS tego chcieliście.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie