Nowe zasady usuwania drzew i krzewów

7032.nsmed

28 sierpnia 2015 r. weszły w życie duże zmiany ustawy o ochronie przyrody dotyczące usuwania drzew i krzewów, które wprowadza art. 29 ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw.

W wyniku nowelizacji ustawy o ochronie przyrody zostały określone wielkości obwodów pnia drzew (a nie jak dotychczas ich wiek), które nie podlegają obowiązkowi uzyskiwania zezwolenia i są to drzewa, których obwód pnia na wysokości 5 cm od powierzchni ziemi nie przekracza:

35 cm - w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu   jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego.

25 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew.

W ten sposób każda osoba będzie mogła w prosty sposób sprawdzić, czy konieczne jest zezwolenie na wycinkę drzewa.

W celu uproszczenia systemu ochrony zadrzewień zniesiono także obowiązek uzyskiwania zezwolenia na usuwanie krzewów z ogrodów przydomowych.

Powalone lub złamane przez wiatr drzewa w ustawie nazwane jako złomy (drzewo, którego pień uległ złamaniu, lub krzew, którego pędy uległy złamaniu w wyniku działania czynników naturalnych, wypadku lub katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, lub katastrofy budowlanej) lub wywroty (drzewa lub krzewy wywrócone w wyniku działania czynników naturalnych, wypadku lub katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, lub katastrofy budowlanej), będą mogły być usunięte przez właściwe służby lub po oględzinach pracownika urzędu gminy. 

Ponadto wprowadzono zwolnienie z opłat (ale nie zezwoleń) w przypadku usuwania tzw. samosiewu z nieużytkowanych gruntów.

Reklama

Rozwiązana została również sprawa niewłaściwie prowadzonej pielęgnacji koron drzew, tzw. ogławiania, które niszczy drzewa. Zgodnie z nowymi przepisami usunięcie powyżej 30% korony będzie podlegało karze za uszkodzenie drzewa w wysokości 60% opłaty za usunięcie drzewa, a powyżej 50% korony będzie uznawane jako zniszczenie drzewa, za co kara wyniesie 2-krotność opłaty. Ogławianie drzew tylko w wyjątkowych sytuacjach nie powoduje ich znacznego osłabienia - przykładem może być obcinanie gałęzi tradycyjnie ogłowionych wierzb czy ozdobne kształtowanie młodych drzew.

Zniesiony został również obowiązek uzyskania zgody na usunięcie drzew i krzewów przez wszystkich właścicieli lokali, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe będą miały obowiązek poinformowania mieszkańców o planowanej wycince drzew i krzewów, przynajmniej 30 dni przed złożeniem do urzędu wniosku w tej sprawie. W ten sposób społeczeństwo zyska nowy instrument w zarządzaniu zielenią na terenie zamieszkiwanych przez nie osiedli.

Nowe przepisy to nie tylko ułatwienia w uzyskiwaniu zezwoleń na usuwanie drzew, lecz także zwiększona ich ochrona. Ustawa zapewnia ochronę zadrzewień przed niepotrzebną wycinką w sytuacji, gdy inwestycja nie jest realizowana, np. ze względów finansowych.

Z tego powodu drzewa i krzewy będą mogły być usunięte tylko na dalszym etapie przedsięwzięcia, tj. gdy inwestor uzyska już pozwolenie na budowę.

Zmiana regulacji prawnych w zakresie ochrony oraz usuwania drzew i krzewów oznacza zdecydowanie sprawniejszą i bardziej prostą drogę do uzyskania zezwolenia. To uproszczenie systemu ochrony jest z drugiej strony sposobem na jego uszczelnienie i poprawę funkcjonowania. Transparentne przepisy to kluczowe narzędzie w zarządzaniu ochroną środowiska naturalnego.

Info: UM Starachowice

Dodane: 01.09.15 | Odsłony: 445

Komentarze użytkowników

wrona | 2015-09-01 10:02:34 napisał(a):

PANIE PREZYDENCIE JAK TO JEST Z TYMI GODZINAMI NA BASENIE.PODOBNO GODZINY USTALA PAN STANECKI Z PANEM SADZĄ NA OGRODZIE U PANA STANECKIEGO PRZY PIWKU W OBECNOSCI RADNEGO BABICKIEGO I PANA MYSZKI. A MIAŁO BYC TAK PRZEJRZYŚCIE I TRANSPARĘTNIE.

ala | 2015-09-01 10:12:12 napisał(a):

Są wymogi i przepisy dotyczące drzew a gdzie ochrona środowiska w związku ze smrodem padliny z animexu. Urząd tą sprawą by się zainteresowal a nie udawał że tego nie czuje bo oddychać się nie da w polowie miasta.

@ala | 2015-09-01 10:41:26 napisał(a):

A na dzień Dziecka pod - oooo- basenem , to sponsorem kiełbas na imprezie p i jego stowarzyszenia nie był przypadkiem nomen omen - Animex ? Takie motto starachowickie - nikt kiełbasy za darmo nie daje .

Cierń | 2015-09-01 10:48:29 napisał(a):

Mareczku kiedy obiecana obniżka cen za wodę? Mieszkańcy pamiętają i kłamców rozliczają.

Gosc | 2015-09-01 11:03:48 napisał(a):

A ja dopytam o transparentne konkursy bo jeszcze chyba nie było? A w mops i zecu to już parodia do kwadratu.

G | 2015-09-01 11:25:45 napisał(a):

Jedli materek i babicki zarządzają to już po mieście...

swój | 2015-09-01 11:25:47 napisał(a):

coś wiem na temat konkursu w ZEC,nawet nie można nazwać tego konkursem bo kandydatów było wielu umówionych na jedna godzinę. Znam osobę, która była na kilku rozmowach ale takiej jeszcze nie przeżyła

Marek Wójcik | 2015-09-01 11:54:57 napisał(a):

Dobrze, że wprowadzili zmiany w przepisach wcześniejsze nie do końca były jasne i zrozumiałem. A dla wszystkich Państwa którzy coś wiedzą o łamaniu przepisów dotyczących wycinki lub jakichkolwiek innych zapraszam na ulicę Leśną w celu złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, a nie wypisywanie na forum bo to nic nie zmieni.

@Marek W | 2015-09-01 12:00:35 napisał(a):

Pan Prezes Stowarzyszenia pana M gdzie vice jest pan S ? Dobrze zrozumiałem koneksje ? Pan od usług reklamowych i banerów wyborczych ?

Marek Wójcik | 2015-09-01 12:13:01 napisał(a):

Proszę Państwa było wyżej pytanie dotyczące ochrony środowiska co prawda nie związane z wycinką drzew, ale ze smrodem z zakładów Animex. Każdy obywatel może zgłosić powyższy stan rzeczy do Służb Sanitarnych co każdemu gorąco polecam.

Owszem Prezes Stowarzyszenia którego właścicielem są jego członkowie, a nie jakiś pan M. Pan S? O kogo chodzi? Koneksje? Jakie koneksje, może coś więcej na ten temat?

@M | 2015-09-01 12:28:51 napisał(a):

No jak pan nie wie kto założył , kto był ,a kogo żeście wywalili bo wam przeszkadzał , to polecam grafikę w google , panie właścicielu .

ala | 2015-09-01 13:21:26 napisał(a):

W sprawie smrodu z constaru
Starachowickie służby sanitarne odpowiedziały mam że to nie ich sprawa i kazali dzwonić do um ochrony środowiska a tam usłuszałam że znają sprawę i tyle.Jedynie kielecki sanepid chciał rozmawiać i przyjął w bardzo miły sposób zgłoszenie.

cudeńka | 2015-09-01 14:04:09 napisał(a):

Aż tak śmierdzi?
Przecież miało nie śmierdzieć.
Zamontowano przecież najnowocześniejsze urządzenia zgodnie z obowiązującymi przepisami UE.

Kolejny smród już się realizuje.
Tylko patrzeć jak nas uszczęśliwią budując biogazownie.
Ma oczywiście nie śmierdzieć. Wszystko ma być wykonane w najnowocześniejszej technologii.
Składowana w silosach gnojowica ( mega szczelnych) ma ponoć nie śmierdzieć.
Ma być super kolorowo, bogato i co najważniejsze pachnąco.
Pewnie już komuś zapachniało.

@wrona | 2015-09-02 07:49:57 napisał(a):

No i jest transparentnie , a że mieszkańcy na wzajem się informują o tych fenomenalnych zmianach - takie tam drobne niedomówienie w kampanii.I proszę , mamy Nową Polskę , Nową Władzę , Młodzi - sól naszej ziemi .....Zastanawiam się tylko , czy takie wartości wynosi się z domu , czy to cecha nabyta ,zgodnie z powiedzeniem - "jeśli wejdziesz między ......." - wrono znasz ?

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie