Niefrasobliwość, brak racjonalności, mała efektywność. O kim te słowa?

10838.nsmed

O niefrasobliwości w zarządzaniu powiatem, o braku racjonalności w wydatkach, o małej efektywności wydatkowania pieniędzy przez poprzedni Zarząd Powiatu na czele z byłą starostą Danutą Krępą mówi dziś nowa ekipa – od miesiąca zarządzająca powiatem starachowickim. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w piątek 4 stycznia 2019r. został przedstawiony tzw. bilans otwarcia. Na prezentacji pokazano, jak na przestrzeni lat zarządzano powiatowymi pieniędzmi. 

Zbyt mały udział środków zewnętrznych przy realizacji inwestycji, jak np. budowa przez powiat ronda przy ulicach Szkolnej i Iglastej bez dofinansowania z zewnątrz, naprawa ogrzewania w I Liceum Ogólnokształcącym bez udziału zewnętrznych środków. Wzrost etatów w Starostwie Powiatowym przy takiej samej ilości zadań jakie powiat realizuje – to niektóre przykłady, jakie nowy Zarząd Powiatu wymienił na potwierdzenie tezy, że Prawo i Sprawiedliwość miało rządzić powiatem niefrasobliwie. 

- Przy uchwalaniu budżetu, wtedy gdy planuje się inwestycje, środki stanowiące udział powiatu, pokazywane były w budżecie na rok 2017 czy 2018, jako środki własne. Ponieważ nie było dochodów, w między czasie pozyskiwano środki z kredytu. Zastępowano środki bieżące - środkami z kredytu. (…) Następowała taka naturalna wymiana, środków własnych na środki z kredytu, bo z kredytu nie można finansować zadań bieżących, tylko inwestycyjne – powiedział wicestarosta Dariusz Dąbrowski.

W kuluarach krążyła od wyborów samorządowych 2018 informacja, iż była starosta starachowicki Danuta Krępa, na odchodne, pewnym osobom zatrudnionym w Starostwie Powiatowym zmieniła umowy z czasu określonego na nieokreślony, a ponadto podniosła wynagrodzenia. Te informacje potwierdził podczas wczorajszej konferencji starosta Babicki.

Na wczorajszym spotkaniu z dziennikarzami była też mowa o optymalizacji kosztów. Czy kryją się za tym zmiany w schemacie organizacyjnym starostwa i ewentualne cięcie etatów? 

- Nie przybyło na tyle zakresu obowiązków w starostwie, żeby można było powiedzieć, że opcjonalnie tyle osób winno być zatrudnionych. Sfera rządowa zawsze obciąża samorządy gminne, samorządy powiatowe co raz większymi obowiązkami. Natomiast nie możemy dzisiaj wprost stwierdzić jednoznacznie po analizie, że aż taki zakres osób winien być w starostwie zatrudniony. Z każdym z kierowników będą przeprowadzone rozmowy o zasadności tych osób, żeby jak najbardziej prawidłowo wykonywać wszystkie obowiązki, które spoczywają na powiecie. Jeżeli okaże się, że określona grupa osób mimo wszystko nie musi być aż taka, będziemy musieli podjąć działania restrukturyzacyjne, być może z niektórymi osobami trzeba będzie się rozstać – powiedział nieetatowy członek zarządu Ryszard Nowak i dodał, że skala wzrostu etatów w ciągu ostatnich dwóch lat w starostwie powiatowym jest porażająca ze skutkami finansowymi i lokalowymi. 

- Niestety skutki finansowych decyzji podjętych przez odchodzący Zarząd Powiatu praktycznie w ostatnich miesiącach urzędowania odczuwać będziemy jeszcze w roku 2019 – dodał starosta Piotr Babicki.

VIDEO Z KONFERENCJI [KLIKNIJ] 


Dodane: 05.01.19 | komentarze (29)

Komentarze użytkowników

Jamajo | 2019-01-05 10:40:16 napisał(a):

No ok ale proponuje jednak te słupki od zera rysować bo na ostatnim to wygląda tak jakby 6,6mln było o dwukrotnie większe niż 5,7mln. Argumentami a nie śmieszna grafika która już wielokrotnie była tak ujmowana czy to przez ZEC czy PWiK.

do Jamajo | 2019-01-05 12:01:17 napisał(a):

słuszna uwaga! No i zaczyna się, socjotechnika zamiast rzetelności.Oby uczeń nie przewyższył mistrza.

Wilk | 2019-01-05 12:10:39 napisał(a):

Nie wiem kto te grafiki robił ale strasznie słabo to wygląda. Różnica miliona a słupek wyższy 2krotnie. A zatrudnienie to proste jak zmniejszyć niech emeryci wreszcie zwolnią miejsce młodym i bardziej dynamicznym. A pierwszy niech będzie Pan Materek bo nawet głosu nie zabiera tylko siedzi i widać gołym okiem, że źle się tam czuje.

xyz | 2019-01-05 12:56:20 napisał(a):

Śmieszy tam obecność Dąbrowskiego który sam hojnie rozdawał pieniądze powiatu m.inna pensje dyrektora szpitala który później był jednym z tych który "zarżnął" PAKS

Samorządowiec | 2019-01-05 16:04:22 napisał(a):

Panie Dąbrowski już lepiej było się skumać z PiS-em niż z tymi oszołomami. Jeszce się najecie wstydu, a może i czegoś gorszego przez działania tego "cudownego dziecka" prowincjonalnej polityki rodem z Suchedniowa. Odwalcie się od szkół, bo taczki już naoliwione, a i kupa gnoju się znajdzie !

Kuku | 2019-01-05 17:12:18 napisał(a):

Dąbrowski a jaki kontrakt zawarłeś z Fitasem jako dyrektorem szpitala? Czyż nie 27 tys miesięcznie?!! Restrukturyzator z Mirca się znalazl. Szczodry Marcinek z cudzego worka.

gość | 2019-01-05 18:19:09 napisał(a):

Trzy ostatnie posty mają za zadanie odwrócić uwagę od rzeczywistych wyników rządów PiS w powiecie. Nie da się jednak oszukać, ze podczas 2 lat rządów Dąbrowskiego powiat zwiększył zadłużenie jedynie o 1 mln zł a podczas niecałych 2 lat rządów Krępy o ponad 10 mln zł. Natomiast Fitas jako dyrektor szpitala zarabiał mniej niż jako lekarz w tym szpitalu. A PAKS zlikwidował PiS wprowadzając ustawę na podstawie której powstała sieć szpitali, w której nie znalazł się PAKS. Ustawę przegłosowano w Sejmie w marcu 2017r. a wtedy starostą była D.Krępa.

Picerzy na start | 2019-01-05 19:18:08 napisał(a):

Tymczasem, jak słyszymy w nieoficjalnych rozmowach z ważnymi postaciami PSL, a także członkami... Prawa i Sprawiedliwości, poseł Krzysztof Lipiec prze do tego, by szpital podpisał z Klinikami umowę na podwykonawstwo i kardiologii, i „naczyniówki”. W tym celu prowadzi ponoć rozmowy z władzami prywatnego szpitala. Stąd też, jak sugerują nasi rozmówcy, inspirowany przez Krzysztofa Lipca wniosek o odwołanie starosty Dariusza Dąbrowskiego, który blokuje plany parlamentarzysty.

Czytaj więcej: https://echodnia.eu/swietokrzyskie/potezna-awantura-miedzy-psl-a-pis-w-starachowicach-lobbysci-prywatnych-interesow-i-klamstwo/ar/11731826

Kłamstwo ma krótkie nóżki. Dobralo się to towarzystwo w powiecie, oj dobrało.

xxxx | 2019-01-05 20:57:47 napisał(a):

tu trzeba się zgodzić że udział Dąbrowskiego to pewna hipokryzja. Nie mniej nie można przyznać racji nowemu staroście który zaprezentował zestawienia. Szczególnie te dot pozyskiwania środków zewnętrznych no i wzrostowi zatrudnienia. To że zatrudniono ludzi z nadania PIS jest powszechnie znane. Zobaczymy czy nowy starosta posprząta ta stajnie Augiasza

Anna | 2019-01-06 06:51:12 napisał(a):

A kto zlikwidował reumatologię! 13 specjslistów wypowiedziało umowy o pracę i ile ludzi pracuje dziś w szpitalu ? administracja itd. Kiedy zrobicie audyt ? Jaki tam jest bilans ?No i kiedy będzie zmiana pielęgniarki na dyrektora? Ratujcie szpital !!!

Jolka | 2019-01-06 09:09:04 napisał(a):

Przerost zatrudnienia w administracji to dzieło sprzed dobrych kilku lat. Wtedy oko „restrukturyzatora” było ślepe. Kiedy sciągał do szpitala peeselowych działaczy z różnych stron kraju.

starachowiczanin | 2019-01-06 10:28:41 napisał(a):

Trole próbują odwrócić uwagę od problemów poruszonych na konferencji. Nie dajmy się manipulować. Zadłużenie powiatu wzrosło przez ostatnie 2 lata o ponad 10 mln zł a wtedy Starostą była D.Krępa z PiS. Także ona zwiększyła w tym czasie zatrudnienie w starostwie o 15 osób.

@starachowiczanin | 2019-01-06 10:42:08 napisał(a):

te cwaniaczku, zadłużenie wzrosło? a kolega marek nie zadluzyl miasta? a do starostwa to kto tera wlazł? zakładaj nauszniki bo wiatr przedmuchy w główce robi, myślisz że każdy taki głupi jak ty? gwarantuje co ze ostatni raz zrobiliście miasto w ****.

gość | 2019-01-06 10:42:57 napisał(a):

Skandal jak można tak trwonić publiczne pieniądze jak to robił były zarząd powiatu.
Do tych opinii o byłej staroście przypomnieć trzeba jak jesienią podpisywała umowę z wojewodą na remont drogi.
Dla przypomnienia: https://echodnia.eu/swietokrzyskie/afera-w-starostwie-w-starachowicach-wojewoda-opuscila-budynek/ar/13567548

Zalezni od koryta, byle do zlobu | 2019-01-06 10:49:00 napisał(a):

https://gratka.pl/m/regiopraca/portal/rynek-pracy/miejsca-pracy/coraz-wieksza-armia-urzednikow-w-starostwie-powiatowym-i-urzedzie-miejskim sądzę że u nas nie ma przerostu zatrudnienia, stwierdzil wicestarosta Dariusz Dabrowski.

Czy Tygodnik Starachowicki napisał o zatrudnieniu J. Materka?

Do gosc | 2019-01-06 10:51:16 napisał(a):

Bardzo dobrze!Nalezalo się jej, z
A to co zrobiła z paksem. Kolegówna Marunia i Darka http://kielce.wyborcza.pl/kielce/7,47262,22379319,urzad-zamkniety-obstawiony-policja-wojewoda-przestraszyla.html

Mirko | 2019-01-06 12:50:11 napisał(a):

Zrobic niezalezny audit, kontrola NIK tez by sie przydal, wyniki przedstawic, jeszcze kilka ekspertyz i zawiadomic organy o niegospodarnosci w tych latach rzadow, prokurator zrobi swoje a sad wyda wyrok. Przyd***sy w Starostwie dostaly umowy na czas nieokreslony, ale przeciez to oni byli z poparcia najswietszej partyji i im sie nalezalo. PIS u Nas tylu ludziom dokuczyl, zniszczyl i oplul, ze teraz karma wraca. Nie popieram nikogo, ale ludzie siwego i on sam to wiecej szkody robia niz pozytku dlatego niech Was dosiegnie kara od spoleczenstwa za niszczenie innych, chocbyscie nawet kleczeli przed oltarzem i prosili o wybaczenie, to kazdy wie, ze to farsa obludliwi faryzeusze i panie ze swietlicy..

do Zaleznego od koryta | 2019-01-06 13:00:13 napisał(a):

Cytowany artykuł pochodzi ze stycznia 2014r. (starostą był A.Matynia) a gigantyczny wzrost zatrudnienia w starostwie o 15 osób (czyli ponad 10%) nastąpił w latach 2017-2018 za czasów D.Krępy. Proszę nie wprowadzać opinii publicznej w błąd. Brak argumentów na obronę wobec ewidentnych danych pokazujących błędy poprzedniej władzy powoduje, że sięga się do archiwalnych publikacji. Manipulatorzy pracują.

Smog | 2019-01-06 13:15:02 napisał(a):

Jednych zwolnią, drugich przyjmą. To nie ma żadnego znaczenia, kto, kogo, jak? Nie warto strzępić języka. Dla każdej władzy ludzie to pionki.

Do do Zaleznego od koryta | 2019-01-06 13:30:12 napisał(a):

Za czasów którego starosty Dyr. Fitas zatrudnił w szpitalu radnego Kepę? Dlaczego Kepa startował teraz z PSL? Czy kolega starosty z JES został już zatrudniony w starostwie? Jeżeli tak to na jakim stanowisku?

@do Do | 2019-01-06 13:43:32 napisał(a):

Manipulatorzy? Niech się gruby pochwali kto pracował wcześniej na jego stanowisku w ZEC? Przepraszam, a było takie stanowisko? Kolesiostwo za m kwitnie jak nigdy, nawet gazety z wiadomych powodów nic nie piszą.

Krótka pamięć cwaniaczkow | 2019-01-06 14:39:43 napisał(a):

Ciepłe posadki ma także żona radnego Roberta Sowuli - Izabela, która jest zatrudniona w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Starachowicach. Ostatnio pracę w podlegającym miastu Zakładzie Energetyki Cieplnej straciła Donata Pocheć, małżonka innego radnego - Marcina Pochecia

Czytaj więcej: https://echodnia.eu/swietokrzyskie/tropimy-nepotyzm-sld-czyli-starachowicki-sojusz-rodzin/ar/8502626

Lopez | 2019-01-06 15:23:21 napisał(a):

A kto zatrudnił w UM tego swiatlego informatyka ;-)?

Gargamel | 2019-01-06 16:30:20 napisał(a):

Ten tekst to jedna wielka manipulacja. Nikt tej kasy nie przejadł ani nie ukradł - poszła na inwestycje. Wykresy robione ręka słynnego specjalisty grubego Benka. Skala jak przy pomrocznosci jasnej. Zamiast biadolić wykazać się co się potrafi. Nabrać dotacji jeśli wiecie jak. Wujka Jarubasa już nie ma? O jaka szkoda. Pozostała jednak chórzystka od Pindery. Trza do niej uderzać.

mieszkaniec | 2019-01-08 15:56:58 napisał(a):

le Danka wyrządziła, milion więcej na wynagrodzenia, to zarznięcie powiatu

gość | 2019-01-08 16:48:12 napisał(a):

Wieś tańczy i śpiewa.

Yuro | 2019-01-08 17:37:04 napisał(a):

Le cabaret, psy szczekaja, karawana jedzie dalej, kupa śmiechu. Oby ktoś się zajął wreszcie sytuacją w mieście i powiecie. Dlaczego prezydent na siłę chce sprzedać budynek po Gimnazjum nr 1 w prywatne ręce? Czemu miasto nie zrobi tam mieszkań?

Do yuro | 2019-01-08 18:08:16 napisał(a):

Proponuję gazety! Prima aprilis:) Pozdro dla klanu Babickich.

nico | 2019-01-10 17:26:57 napisał(a):

nie ta fotka jak wyżej - cudo!
a te Wasze wpisy jak niżej fotki prze cudne polaczki!

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie