Narodowy Dzień Pamięci o Powstaniu Warszawskim. Obchody w Starachowicach

6953.nsmed

1 sierpnia przypada 71. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Tradycyjnie, w tym dniu przez jedną minutę zawyją w Starachowicach syreny, żeby przypomnieć o tragedii ludności Warszawy. Prezydent Miasta apeluje do mieszkańców Starachowic o zatrzymanie się wówczas i chwilę zadumy. O godzinie 18.00 zaś zostanie w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy na osiedlu Wierzbnik odprawiona Msza Święta w intencji ofiar Powstania Warszawskiego, miasta i Ojczyzny.

Władze miasta w imieniu mieszkańców Gminy zapalą również znicze na grobie Stasia Janczyka, niemowlęcia, które zmarło w trakcie transportu wypędzonych warszawiaków do Starachowic. Chłopczyk jest pochowany na cmentarzu parafialnym przy ulicy Zgodnej. Przypomnijmy, że w październiku 1944 roku na stacji kolejowej w Wierzbniku okupacyjne władze niemieckie wyładowały ok. 1000 starców, kobiet i dzieci, wypędzonych po upadku powstania z Warszawy. Troskliwie zaopiekowały się nimi miejscowe organizacje społeczne, takie jak Rada Główna Opiekuńcza i Polski Czerwony Krzyż.

Reklama

Natomiast wieczorem, o godzinie 21.00, w kinie plenerowym pod Skałkami przy Alei Armii Krajowej (koło fontanny) zostanie wyświetlony polski dramat wojenny z 2013 roku pod tytułem „Był sobie dzieciak. Sceny z Powstania Warszawskiego” w reżyserii Leszka Wosiewicza. Akcja filmu toczy się w roku 1944. Płonie niszczona przez Niemców powstańcza Warszawa. Bohaterami są zwykli ludzie, usiłujący odnaleźć się w mieście skazanym na zagładę. Zwyczajni – pełni sprzecznych uczuć, zdolni zarówno do strachu, jak i do niebywałej odwagi, szlachetni ale i podli w pewnych okolicznościach. Marek, młodociany marzyciel i poeta, przebija się do centrum miasta, gdzie pozostał jego ojciec. Z kolei Irena, kolaborująca z Niemcami folksdojczka, próbuje w zawierusze powstańczej odnaleźć syna – harcerza walczącego w Powstaniu. Główne role zagrali Magdalena Cielecka i Rafał Fudalej. W filmie zobaczymy też Sonię Bohosiewicz, Stanisławę Celińską, Eryka Lubosa, Piotra Głowackiego, Mirosława Zbrojewicza i innych. Muzykę napisał Wojciech Waglewski. Film jest dozwolony od lat 16. Wstęp wolny. Ilość miejsc siedzących jest ograniczona. W przypadku bardzo niekorzystnych warunków pogodowych, film zostanie wyświetlony w Kinie „Kultura” w Starachowickim Centrum Kultury.

Info: UM Starachowice

Dodane: 28.07.15 | Odsłony: 531

Komentarze użytkowników

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie