Na terenie Nadleśnictwa Starachowice znaleźli artefakty liczące 2000 lat [ZDJĘCIA]

11402.nsmed

Członkowie Stowarzyszenia „Grupa Ochrony Zabytków Fort” za zgodą Nadleśnictwa oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na początku czerwca br. udali się na poszukiwania przedmiotów z września 1939r. Poszukiwania były prowadzone na terenie lasów Nadleśnictwa Starachowice.  

„Podczas poszukiwań nasz kolega Piotr Krogulec natrafił na żelazny grot od włóczni dł. 26 cm. Teren natychmiast został zabezpieczony , a grot pozostał w ziemi do czasu konsultacji z WKZ. 3 czerwca nasze Stowarzyszenie dostało pozwolenie od konserwatora na podjęcie grotu z ziemi. Grot zalegał na 15 cm i został wyjęty a następnie zabezpieczony do czasu przekazania do konserwatora.” – Możemy przeczytać w mediach społecznościowych stowarzyszenia. 

Kolejny dzień przyniósł kolejną informację: „Właśnie jesteśmy po wizycie w Wydziale Zabytków Archeologicznych ,Techniki i Rejestru Zabytków Archeologicznych , celem przekazania grotu. Po wstępnej ocenie Konserwatora Zabytków grot został datowany na max 2000 lat i pochodzi z kultury przeworskiej.”  

Wyjście w teren w niedzielę 9 czerwca br. zaowocowało pięknym artefaktem. W niewielkiej odległości od miejsca, gdzie nasz kolega Piotr tydzień temu natrafił na grot kultury przeworskiej, dziś wykopał zapinkę do spinania szat, tzw. fibulę. Fibula najprawdopodobniej również pochodzi z kultury przeworskiej i ma około 2000 lat. To już drugi taki traf naszego kolegi ze Stowarzyszenia. Brawo Piotr Krogulec! Fibula, tak jak poprzednio grot, trafi do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. 

Dla zainteresowanych link do profilu stowarzyszenia na FB [kliknij]. 

Fot. Stowarzyszenie „Grupa Ochrony Zabytków Fort / FB

Dodane: 10.06.19 | Odsłony: 16

Komentarze użytkowników

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie