Na sesji Rady Powiatu: „Panie starosto, wiaduktu nie ma. I nie będzie?”

12171.nsmed

W trakcie ostatnich w 2019 roku obrad radnych Rady Powiatu [30.12.2019 r.], wiele słów poświęcono planom budowy przejścia nad torami w Starachowicach Zachodnich. 

Przypomnijmy, że decyzję o rozpoczęciu działań zmierzających do wybudowania wiaduktu podjęto w 2016r., kiedy stwierdzono, że natężenie ruchu przekracza 15 tys. pojazdów na dobę. Zlecono wtedy opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej. Na przetarg (wakacje 2018r.) w systemie „zaprojektuj-wybuduj” wpłynęła tylko jedna oferta. Konsorcjum dwóch firm: Mosty Łódź i Budromost Starachowice. Wykonawcy wycenili realizację zadania na 65 milionów 200 tysięcy zł. Za poprzedniego zarządu zrezygnowano finalnie z realizacji inwestycji w systemie zaprojektuj – zbuduj z uwagi na zbyt duże koszty zadania. Zaszła konieczność zlecenia wykonania nowej dokumentacji.

- To co jest najistotniejsze, o co od lat zabiegają mieszkańcy, o co pytają i czego potrzebują, to jest wiadukt. Co raz bardziej oddala się ta perspektywa  budowy przejścia nad torami, jako tej inwestycji kluczowej, która nie tylko poprawia bezpieczeństwo, która nie tylko ma wpływ na komunikację w Starachowicach, ale przede wszystkim ma ogromny wpływ na rozwój gospodarczy naszego miasta. W budżecie na 2020 rok nie ma środków na wiadukt. W Wieloletniej Prognozie Finansowej w 2022 roku pojawiają się jakieś niewielkie środki. Zaniechanie w tym zakresie, to jest ogromny błąd. Bez wiaduktu Starachowice tracą szansę na jakikolwiek rozwój. To jest inwestycja o charakterze strategicznym, która ma przede wszystkim wpływ na rozwój gospodarczy Starachowic, na rozwój miasta, ale też poprawi znacznie komunikację i bezpieczeństwo - mówiła na sesji Rady Powiatu była starosta, obecna radna PiS Danuta Krępa. 

- W przypadku wiaduktu, wykonawca, który przygotowywał dokumentację nie podołał temu zadaniu. Zarząd Dróg Powiatowych był zmuszony do podjęcia decyzji o odstąpieniu od umowy z winy wykonawcy. Na tym etapie przygotowywany jest raport we współpracy z wykonawcą, dotyczący kosztów jakie zostały poniesione i jaka praca została zrealizowana. W kontekście realizacji inwestycji, my absolutnie od tego nie odchodzimy. Będziemy robić wszystko, aby inwestycja mogła zostać zrealizowana. Mało tego. Poszukujemy i jesteśmy na dobrej drodze do tego, aby znaleźć dodatkowe środki finansowania tej inwestycji, a mianowicie rozmawiamy z PKP Polskie Linie Kolejowe SA, którzy zadeklarowali możliwość współpracy w realizacji tej inwestycji, ponoszenia jej kosztów. O szczegółach nie chciałbym jeszcze teraz mówić, bo jest to kolejny etap. Robimy wszystko, aby tych środków dodatkowych na każdym możliwym etapie poszukiwać - powiedział starosta Piotr Babicki.

- Nie odstępujemy od pomysłu, że wiadukt jest najważniejszy - powiedział nieetatowy członek Zarządu Powiatu Ryszard Nowak. 

- Panie starosto, jednym słowem, po prostu wiaduktu nie ma i nie będzie? - dopytywała radna Główka.

Z sali padła odpowiedź, że nie ma - to jest pewne, ale że nie będzie? 

Wizualizacja: Starostwo Powiatowe

Dodane: 01.01.20 | Odsłony: 1803 | komentarze (12)
Tagi:

Komentarze użytkowników

gość | 2020-01-01 19:15:26 napisał(a):

To,że nie będzie to chyba dla każdego jest jasne,w każdym razie za tego starosty.Jak ma być ,jeśli nikt go nawet nie planuje w dokumentach finansowych powiatu ?Ja tu widzę jeszcze inny problem.Zapłacić nauczycielom ZUS.I czy w sytuacji tylko administrowania powiatem w takiej sytuacji finansowej, zarząd musi być 5 osobowy ? No nie, to to zmieńcie.

Tomek | 2020-01-01 19:47:50 napisał(a):

Piszczałka się nie nadaje...żaden szlachcic nie nająby Go nawet na zarządce majątku.

Tony | 2020-01-01 20:38:57 napisał(a):

Precz z ekipa m. Precz

Dos | 2020-01-01 22:16:48 napisał(a):

Ważne że starosta do Iłży na pokaz fajerwerków razem z Materkiem się udali reszta się nie liczy

To | 2020-01-02 08:07:15 napisał(a):

Przykre jest, długów będzie coraz więcej,

Pawel | 2020-01-02 10:35:44 napisał(a):

Ten wiadukt, zwlaszcza w postaci tylko przejscia nad torami a juz nie nad rzeka- nie jest potrzebny, nie za takie pieniadze. Korki w godzinach szczytu i tak beda, lepiej dolozyc sie do wiaduktu w ciagu obwodnicy jak powstanie,zeby czesc ruchu calkiem wyniesc z miasta

Krzysztof | 2020-01-02 15:50:42 napisał(a):

W przypadku wiaduktu wykonawca nie podołał zadaniu,w przypadku przebudowy strzelnicy wykonawca nie podołał zadaniu....Osoby decydujące o powierzaniu "tych zadań" powinny według mnie zajmować się co najwyżej zlecaniu wymiany piachu w piaskownicach bo do innych spraw brakuje im po prostu kompetencji.Zgroza jacy ludzie decydują o ważnych sprawach dla miasta.Za to w PR i przedstawianiu wszelkich maści"wizualizacji"mistrzostwo świata.A jak braknie w kasie miejskiej środków na bieżące działanie?Komercyjny kredycik.Brawo!

gość 231 | 2020-01-02 17:05:38 napisał(a):

Co to znaczy nie podołał, rozumiem,że zapłacił kary umowne,czy się mylę ?

Starachowiczanin | 2020-01-02 19:26:55 napisał(a):

Wiadukt jest potrzebny ale nad drogą 42 z możliwością włączenia się do ruchu nad samymi torami to nie ma sensu , tak jak wirtualny peron na wschodnich i pierwsza liga w piłkę nożną a o dofinansowaniu nie pomnę panie lipiec !!! Jaki pan taki kram wstyd i kompromitacja!

Pluj | 2020-01-04 09:53:53 napisał(a):

Piniędzy ni ma i nie będzie!

gość | 2020-01-04 19:13:08 napisał(a):

Wstyd to będzie gdzie indziej.

Karaluch | 2020-01-05 08:24:09 napisał(a):

a tyki był piękny, prawie hamerykański na tych materkowych wizualizacjach ...

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie