Na budowie wiaduktu utrudnienia

18151.nsmed

Na budowie wiaduktu w Starachowicach Zachodnich na głębokości około 30 metrów wykonawca – firma TRAKCJA SA - stwierdził, że zastał niestabilność gruntów, a co odbiega od założonego w dokumentach stanu i trzeba wymienić podłoże. Chodzi o teren budowy w pobliżu marketów budowlanych, po jednej i drugiej stronie linii kolejowej. 

- W trakcie dodatkowych badań realizowanych na etapie wykonawczym przez firmę TRAKCJA SA na budowie wiaduktu, na około 30 metrach głębokości ujawniły się grunty z niestabilnością. Jest to na granicy dopuszczalności, jednak nie chcemy podejmować tego ryzyka, że w przyszłości pojawiłby się problem z osiadaniem konstrukcji. W chwili obecnej projektant wiaduktu prowadzi dodatkową analizę dokumentacji i negocjujemy z wykonawcą wymianę gruntu. W naszym przekonaniu zaproponowana przez firmę TRAKCJA SA kwota 9 milionów złotych jest zbyt wysoka – mówi w rozmowie z portalem Starachowice-NET.pl starosta starachowicki Piotr Ambroszczyk i przypomina, że teren, gdzie powstaje wiadukt jeszcze w czasach Centralnego Okręgu Przemysłowego był mocno eksploatowany przez hutników, inny przebieg miała także rzeka Kamienna i nie wszystkie zdarzenia z przeszłości mają odwzorowanie w mapach. 

Przypomnijmy, że wiadukt powstanie nad linią kolejową nr 25, przy wjeździe do Starachowic od strony zachodniej. Będzie w konstrukcji stalowo - łukowej z iluminacją świetlną. Jego rozpiętość zaplanowano na ok. 67 m, a długość - samej tylko części mostowej szacuje się na 350 m (razem z drogami dojazdowymi będzie to 1800 m). Szerokość jezdni planowana jest na 7m, podczas gdy na dojazdach wahać się będzie od 4,5 m do 10,5 m. Na całej długości powstaną chodniki i ścieżki rowerowe. Zbudowane zostaną także zbiorniki retencyjne na wody deszczowe, łącznie osiem, które mają rozwiązać, problem zalewania tej części miasta. Budowa obiektu wymagała wyburzenia kilku budynków, co wykonano w pierwszej kolejności wraz z wycinką drzew kolidujących z tą inwestycją. Potem rozpoczęły się dalsze prace, m.in. przy przebudowie sieci, co wymagało wprowadzenia tymczasowej organizacji ruchu na ul Hutniczej oraz Wielkopiecowej. 

Wartość robót wynikająca z umowy to ponad 70 mln zł. Inwestycja realizowana jest w ramach w ramach Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”, dedykowanej rozwojowi stref przemysłowych. W ramach trójstronnego porozumienia: powiat starachowicki, gmina Starachowice oraz SSE Starachowice otrzymały 100 milionów złotych finansowania dla tej inwestycji w ramach piątej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. 

Dodane: 27.12.23 | Odsłony: 2503 | komentarze (7)
Tagi:

Komentarze użytkowników

norma | 2023-12-27 08:40:08 napisał(a):

Skąd my to znamy . Na budowie bloku przy Kościelnej okazało się, że badania gruntu były lipne i potrzebna była
nowa dokumentacja i duża kasa. Teraz problem jest chyba na szerszą skalę więc będzie pretekst do wpompowania dodatkowych pieniędzy oraz przedłużanie terminu zakończenia robót..A było tyle lat na przygot6owanie tej inwestycji...

Olaaa | 2023-12-27 08:46:47 napisał(a):

W starostwie to ludzie materka za co im płacić. Taka sama historia jak na kościelnej przy budowie bloku

Ha ha ha | 2023-12-27 12:31:23 napisał(a):

Ale starosta dokonał odkrycia. Kazdy kto zna historie Starachowic wie że terny wzdłuż rzeki to meandry rzeczne. Że teren obok Brico to nasypany sztucznie z różnego rodzaju gruntu. Co za dupnego projektanta wzieli. Nie robił odwiertów. Ile tych wpadek blok Kościelna Lubianka woda spuszczona dalej poniżej poziomu bo zalewa restauracje

Aa | 2023-12-27 13:11:52 napisał(a):

Pani Beata Stapor dyrektor Zarzadu Dróg Powiatowych może się wypowie haha

Wezyr | 2023-12-27 15:26:03 napisał(a):

Do jakiej głębokości firma robiaca dokumentację techniczna( projekt wiaduktu)wykonała odwierty badając grunt?
Do jakich badań była zobligowana warunkami przetargu ? Odpowiadając na te pytania znajdziemy winnych!

Katia | 2023-12-27 15:41:31 napisał(a):

@wezyr - Szerlok

OHM | 2023-12-28 07:42:56 napisał(a):

Mnie dziwi że ludzie nie łączą zarobków administracji z jakością wykonywanych przez nią pracy. Przecież ktoś kto taką inwestycję po stronie administracji organizuje powinien mieć wiedzę na jej temat, a umówmy się, fachowiec za 3500 do roboty nie pójdzie.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie