Po tym jak Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzki wybudował północno-zachodnią obwodnicę gmina Starachowice przejęła zarządzanie drogą wojewódzką nr 744 przechodzącą przez miasto. Są to ulice: Radomska, Kaczyńskiej, Bankowa, aleja Armii Krajowej i Wyszyńskiego.
Idą za tym także koszty. W lutym na sesji Rady Miejskiej radni zdecydowali o przeznaczeniu 110 tysięcy złotych na zakup usług remontowych z przeznaczeniem na cząstkowe bieżące remonty dróg gminnych w 2025 roku, w tym przejętego starodroża drogi 744 oraz 50 tysięcy złotych z przeznaczeniem na usługę utrzymania sygnalizacji świetlnej przy skrzyżowaniu alei Armii Krajowej z ul. Kościelną.
Przypomnijmy, że gmina Starachowice zleciła także opracowanie dokumentacji technicznej dla remontu m.in. ulicy Radomskiej i alei Armii Krajowej dzieląc koszty realizacji z Urzędem Marszałkowskim.
- W roku 2021 został wybrany wykonawca dokumentacji dla ulicy Jadwigi Kaczyńskiej i ulicy Bankowej, który wykonał projekt. Natomiast we wrześniu 2023 roku po powtórnym postępowaniu przetargowym podpisana została umowa na wykonanie dokumentacji dla ul. Radomskiej od granicy miasta do ronda Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Następnie po przeprowadzonym postępowaniu przetargowym w maju 2024 roku została podpisana umowa dla wykonania dokumentacji przebudowy alei Armii Krajowej od ronda Antoniego Hedy „Szarego" do ul. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego – informuje rzecznik Urzędu Miejskiego Leszek Kowalski.
Odcinek pierwszy: Radomska – rondo Kaczyńskiego
W założeniach stoi, że miasto chciałoby w przyszłości rozbudować ulicę i dobudować pasy dla lewoskrętów. Po obu stronach drogi miałyby pojawić się ścieżki dla rowerów. Wykonawca projektu ma się także zastanowić nad przekształceniem skrzyżowania ul. Radomskiej z ul. Bugaj na rondo, zaś skrzyżowania z ulicą Szkolną na rondo typu klepsydra. W planach jest budowa ronda u zbiegu ulic Konstytucji 3 Maja i Radomskiej, z wlotem na strefę przemysłową (ul. Czesława Klarnera). Projektant będzie musiał zaprojektować również parkingi, zatoki autobusowe, pętlę autobusową przy cmentarzu, zjazdy oraz doświetlenie przejść dla pieszych.
Odcinek drugi: Kaczyńskiej – Wyszyńskiego
Główne założenia dla całego odcinka drogi, to: rozbudowa drogi wraz z dostosowaniem istniejącej infrastruktury i budową nowej w zakresie potrzebnym do funkcjonowania drogi, usunięcie kolizji, regulacja pasa drogowego wraz z niezbędnymi wykupami, realizacja drogi rowerowej w pasie drogowym z połączeniami z istniejącymi drogami rowerowymi, doświetlenie przejść dla pieszych, szerokość głównego ciągu chodników minimum 3 m (z wyjątkami wynikłymi z istniejących przeszkód terenowych np. drzew).
Ponadto założona została budowa skrzyżowań typu rondo u zbiegu alei Armii Krajowej:
a. z ul. Oświatową,
b. z ul. Na Szlakowisku
c. z ul. Wojska Polskiego,
d. z ul. J. Kilińskiego
e. z ul. Kościelną,
f. z ul. Iłżecką,
g. z ul. Kard. S. Wyszyńskiego (z uwzględnieniem możliwości budowy czwartego wlotu na skrzyżowanie).
Do tego dochodzi reorganizacja przystanków komunikacji zbiorowej, a przy skrzyżowaniu przed Galerią Skałka (przedłużenie ul. Złotej) budowa sygnalizacji świetlnej. W założeniach do projektu jest zaprojektowanie zbiornika retencyjnego na kanalizacji deszczowej z możliwością skierowania odwodnienia w kierunku kolektora ul. Na Szlakowisku. Natomiast projektantom zalecono do przeanalizowania, z możliwością włączenia do projektu: reorganizację i rozbudowę parkingu przed budynkiem Policji z możliwością wjazdu lub wyjazdu z projektowanego ronda przy ul. Oświatowej ewentualnie kontynuacją przejazdu w kierunku pawilonów usługowych (Armii Krajowej 25).
Demontaż ogrodzenia
W ostatnim czasie zdemontowana została część ogrodzenia terenu strefy ekonomicznej od ulicy Radomskiej. Wyżej zlokalizowane budynki mają zostać wywłaszczone, bowiem w tym miejscu planowany jest nowy wjazd na teren strefy, a skrzyżowanie ulicy Radomskiej z ulicą Konstytucji 3 Maja będzie rondem.
Jak informuje rzecznik Urzędu Miejskiego Leszek Kowalski prezydent miasta zlecił Zakładowi Energetyki Cieplej prace rozbiórkowe ogrodzenia stanowiącego własność Gminy Starachowice, znajdującego się na działce nr 729/55, położonej przy ul. Radomskiej. Na dzień dzisiejszy nie jest planowane wykonanie innego ogrodzenia w tej lokalizacji.
Dodane: 02.04.25 | Odsłony: 4809 | komentarze (11)kierowca | 2025-04-02 09:57:48 napisał(a):
No cóż. Zostaną zniszczone pozostałe główne ulice Starachowic. Uzdrowiskiem to miasto nie będzie. A jak wyglądają główne ulice sąsiednich miast wystarczy pojechać i zobaczyć.
Zwężacz-wycinacz | 2025-04-02 10:41:28 napisał(a):
Ciekawi mnie ilu kierowców ma problem z włączeniem się do ruchu z ul. Na Szlakowisku, Kilińskiego, Wojska Polskiego. Naprawdę się zastanawiam, ale może za mało jeżdżę. Uświadomcie mnie.
Ciekawi mnie też ile samochodów zmieści się w sznureczku między rondem a rondem. Na głównej alei mającej dotąd pierwszeństwo.
mirek | 2025-04-02 16:24:21 napisał(a):
no coż, kto bogatemu zabroni
Zwezenia ulic | 2025-04-02 18:28:03 napisał(a):
Mam nadzieje, ze ulice wymienione w artykule, nie zostana zwezone... A szerokosc ul. Radomskiej pozostanie taka jak teraz, a nie np. tylko 6m...
Baska | 2025-04-02 22:00:26 napisał(a):
Zobaczcie wykonywanie ulicy Diamentowej! To zgroza! Co za geniusz i wysokich lotów ekspert to projektował. Ręce po prostu opadają. Jedna strona z chodnikiem i pasem na rabaty o różnych szerokościach, a po drugiej stronie prawie wjechali ulicą w ogrodzenia posesji. Ręce po prostu opadają.
mieszkaniec | 2025-04-03 07:12:48 napisał(a):
Nie znam się i w tej kwestii nie będę się wypowiadał.Mam tylko jedno pytanie .Dla czego Starachowice są tak zasmieconym miastem Pomijając fakt że jesteśmy flejtuchami to mamy firmę która powinna się tym zajmować.Jak się nie mylę jej nazwa brzmi STARACHOWICZANKA .Utrzymujemy coś co nie wywiązuje się z zadań.Od lat nic się nie zmienia.Nawet podczas koszenia trawników ci ludzie nie umieją pozbierać papierów żeby było czysto o zbieraniu na mieście nawet nie wspominam bo nikt tego nie robi.Pozdrawiam .
przyrodnik | 2025-04-03 08:10:25 napisał(a):
Ładniej tam bez ogrodzenia, można dosadzić drzew. Koło pałacyku sadzono drzewka, akcja ze szczytnym celem tylko czy przetrwają koszenie trawy? Starachowiczanka tak załatwiła niektóre łąki kwietne w pierwszym roku i teraz rosną chwasty zamiast kwiatów.
drzewa | 2025-04-03 10:26:24 napisał(a):
Jestem zdania, że nie robi się nasadzeń, gdy nie ma kompetentnych osób, które by się znały na pielęgnacji tych roślin i które rozplanowałyby dalsze działania. Druga sprawa, że nie ma ludzi z odpowiednimi umiejętnościami i wrażliwością do fizycznego wykonania tych prac. Serce się kraja patrząc na to, co wyrabia się na Wanacji. Cięte konary zdrowych pięknych drzew, które nie zasłaniały wcześniej okien. Chorujące latami kikuty zmasakrowanych drzew. Jest subtelna różnica między przycięciem paznokci, a ucięciem palców albo od razu całej ręki i nie wszyscy ją czują.
Do drzewa | 2025-04-03 11:19:56 napisał(a):
Dobrze, że istnieją jeszcze ludzie z normalną wrażliwością. W temacie płotu, jestem zdania że lepszy byłby żywopłot lub krzewy niż metalowy przemysłowy płot.
iks | 2025-04-03 18:06:54 napisał(a):
Gdzie można kupić to ogrodzenie z demontażu???
a co z concentusem,kiedy koncert
a co z pasternakiem?
zgadzam się z przedmówcę. to co...
..sprzedaje nieruchomości gminne i remontuje...
może to koszty równe zyskowi ze sprzedaży...
Teraz.. | 2025-04-02 08:04:29 napisał(a):
..należy się spodziewać systematycznego zwężania jezdni , bo to ponoć gwarantuje bezpieczeństwo i ogromne korki ..Po co gmina przejęła te drogi wie tylko Materek ..