Które inwestycje drogowe są niezbędne dla funkcjonowania Starachowic?

11430.nsmed

Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś w marcu tego roku informował o tworzonej Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego na lata 2021-2027.

- Samorząd województwa musi opracować i przyjąć bardzo ważny dokument, a jest nim Strategia Rozwoju Województwa na lata 2021-2027, czyli na kolejną perspektywę finansową. Nam zależy na tym, żebyśmy wspólnie w całym województwie w porozumieniu z radnymi powiatów i gmin taki dokument opracowywali – mówił kilka miesięcy temu Pruś. Przewodniczący wyjaśniał, że Zarząd Województwa chce odpowiedzialnie prowadzić rozmowy z Ministerstwem Rozwoju i z Komisją Europejską, że chce dobrze negocjować kolejną perspektywę finansową, żeby znalazły się w niej pieniądze na to, czego świętokrzyskie gminy i powiaty potrzebują. 

Rada Miejska w Starachowicach przyjęła stanowisko w sprawie uwzględnienia w Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+ inwestycji drogowych, niezbędnych dla funkcjonowania miasta Starachowice.

Radni wnieśli o umieszczenie w Strategii następujących zadań:

1. Budowa drogi krajowej nr 42 na odcinku Skarżysko-Kamienna – Starachowice (tzw. „obwodnica Wąchocka”) – zadanie zakłada wybudowanie odcinka o dł. 11,7 km dwujezdniowej obwodnicy Wąchocka i Parszowa. Obwodnica ma być drogą dwujezdniową, o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku, o parametrach technicznych klasy GP i szerokości jezdni 2 x 7m wraz ze skrzyżowaniami, dowiązaniami do skrzyżowań, obiektami inżynierskimi oraz drogami dojazdowymi umożliwiającymi połączenie z istniejącą siecią drogową oraz pozostałą infrastrukturą towarzyszącą. Inwestycja stanowi część planowanej od wielu lat przebudowy drogi krajowej nr 42 na odcinku Skarżysko-Kamienna – Rudnik.

2. Budowa północno-zachodniej obwodnicy Starachowic. Zadanie ma być realizowane w ramach inwestycji „Rozbudowa i budowa drogi wojewódzkiej nr 744 na odc. Tychów Stary - Starachowice wraz budową obwodnicy m. Starachowice”. Zakłada wybudowanie nowej drogi o długości 4 km, łączącej drogę krajową nr 42 (połączenie na terenie Gminy Wąchock, docelowo z „obwodnicą Wąchocka”) z obecną drogą wojewódzką nr 744 (w okolicach północnej granicy Starachowic). W ramach obwodnicy zostanie wybudowana estakada o długości 700 metrów nad rzeką Kamienną i torami kolejowymi.

Satel Starachowice Reklama

3. Budowa przejścia nad torami kolejowymi w Starachowicach Zachodnich. Inwestycja zakłada wybudowanie nad dwutorową linią kolejową numer 25 wiaduktu dla ruchu pojazdów łączącego ulicę Radomską (od strony południowej torów) z Rondem Ks. J. Popiełuszki (po stronie północnej torów). Całość zadania to ok. to około 1480 m nowej drogi. Realizacja wymienionych inwestycji jest konieczna dla poprawnego funkcjonowanie układu komunikacyjnego w Starachowicach. Nasze miasto jest jednym z głównych ośrodków przemysłowych i gospodarczych województwa świętokrzyskiego. Codziennie do zakładów pracy dojeżdża ok. 10 tysięcy pracowników. Setki samochodów dostawczych przywożą zamówione towary i odbierają gotowe produkty. Na ulice wyjeżdżają nowe autobusy, które od ulicy 1 Maja zaczynają testowe przejazdy po drogach północnej części regionu. Brak odpowiedniej infrastruktury, wiaduktów, obwodnic i dróg dojazdowych powoduje:

- obniżenie atrakcyjności naszej gminy dla kolejnych potencjalnych inwestorów,

- tworzenie zatorów drogowych paraliżujących miasto w godzinach szczytu i utrudniających przejazdy pojazdom służb ratowniczych,

- zwiększony ruch na drogach osiedlowych przez pracowników dojeżdżających spoza obszaru Starachowic, równoznaczny z niszczeniem tych ulic oraz obniżonym bezpieczeństwem dla pieszych, czyli najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego,

- zagrożenie dla środowiska naturalnego i zdrowia naszych mieszkańców poprzez zwiększoną emisję spalin z pojazdów poruszających się (a często tkwiących w korkach drogowych) po mieście.

„W związku z powyższym, szukając wszystkich możliwych szans na realizację wymienionych inwestycji, wnosimy o ich umieszczenie w Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+. Mamy nadzieję, że zwiększy to możliwości w zakresie ich finansowania i wdrożenia do realizacji przez jednostki realizujące poszczególne zadania. Jesteśmy również przekonani, że władze naszego województwa dołożą wszelkich możliwych starań, aby w fazę prac budowalnych weszła budowy północno-zachodniej obwodnicy Starachowic, za którą odpowiedzialny jest Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach. Wyrażamy gotowość współpracy w przedmiotowym zakresie.” – zapisano w uchwale Rady Miejskiej. 

Wyniki imienne głosowania:

ZA (18): Mirosław Adamus, Agnieszka Cheda, Marek Kamiński, Mariusz Konarski, Sylwester Kwiecień, Dariusz Lipiec, Lidia Niewczas, Monika Nowak, Włodzimierz Orkisz, Bronisław Paluch, Jadwiga Piątek, Krzysztof Różycki, Monika Rutkowska, Marcin Sowula, Michał Walendzik, Mariusz Zaborski, Marta Zięba, Krzysztof Zuba. 

NIEOBECNI (3): Tomasz Andrzejewski, Rafał Lipiec, Jarosław Nowak

Dodane: 17.06.19 | Odsłony: 2001 | komentarze (4)
Tagi:

Komentarze użytkowników

xxx | 2019-06-17 08:18:00 napisał(a):

Mijają kolejne dekady a miasto coraz bardziej zatkane marnuje się bezmyślnie pieniądze przykład 6.3 miliona na pięć idiotycznych punktów zieleni. brak ścieżek rowerowych. A tu lenie radni po raz kolejny wyrażają gotowość współpracy z której nic nie wynika. Wziąść się do roboty bo bierzecie ogromną kasę i oczekujemy od was efektywnego działania.

gość | 2019-06-17 21:12:53 napisał(a):

Jest jakaś nadzieja, to już piaty rok ?

Al Siwak | 2019-06-17 21:37:06 napisał(a):

2030+ , i już sprawa załatwiona!
Niech się inni martwią.
Można ich tylko pochwalić, że nie umieścili w planach 2080+.
Za dobrą robotę należy się podwyżka.

| 2019-06-18 22:58:31 napisał(a):

się zdziwicie jak budowa drogi nr 42 wejdzie do Strategii Rozwoju Województwa. Przecież jest to droga krajowa , a nie wojewódzka i marszałek może sobie zapisać tę inwestycję jedynie w notesiku.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie