Kamienica przy ul. Hutniczej 8 do remontu, a zaraz obok będzie wiadukt

17378.nsmed

Wiadukt w Starachowicach Zachodnich będzie przebiegał między dwoma budynkami przy ulicy Hutniczej, czyli Ośrodkiem Szkolenia i Wychowania OHP a zabytkową kamienicą pod nr 8. W przestrzeni publicznej pojawiły się „informacje”, że nowowybudowana droga będzie przebiegała dosłownie metr od mieszkań domu Hutnicza 8. 

Czy nie będzie, to ze szkodą dla mieszkańców? Czy tak bliska odległość nie będzie negatywnie wpływała na sam budynek oraz jego lokatorów? I czy ostatecznie opłaca się wykładać pieniądze na dokumentację projektowo-kosztorysową, a następnie na sam remont tego obiektu?  

Redakcja Starachowice-NET.pl poprosiła Urząd Miejski o ucięcie plotek i rozwianie wątpliwości. Poniżej informacje od rzecznika magistratu Leszka Kowalskiego. 

Zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym przez Zarząd Dróg Powiatowych w korespondencji kierowanej do Urzędu Miejskiego w Starachowicach, decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji inwestycji budowy wiaduktu nie przewiduje negatywnego wpływu tej budowli na sąsiednie budynki mieszkalne, tzn. nie ma wyznaczonych obszarów ograniczonego użytkowania. W otoczeniu wiaduktu mają powstać ekrany akustyczne, które wyciszą ewentualną uciążliwość związaną z nadmiernym hałasem. Nasyp wiaduktu ma być zlokalizowany w odległości ok. 5 metrów od budynku, przez co zamieszkiwanie w budynku jest jak najbardziej możliwe.

Budynek przy ul. Hutniczej 8 jest uwzględniony w gminnej ewidencji zabytków. Obecnie znajduje się w nim 10 lokali mieszkalnych. Nadmienić należy, iż potrzeby mieszkaniowe gminy Starachowice są duże. Obecnie najmem lokalu z zasobów gminnych zainteresowanych jest przeszło 400 rodzin, które spełniają warunki ubiegania się o tego rodzaju wsparcie ze strony gminy. Ponadto gmina zobowiązana jest do realizacji sądowych wyroków eksmisyjnych, których liczba na dzisiaj wynosi 86 wyroków. Gmina posiada też w swoim zasobie mieszkaniowym budynki, które z uwagi na stan techniczny nie nadają się do remontu, jak np. drewniane budynki przy ul. Bugaj. Dlatego działania związane z zachowaniem budynku przy ul. Hutniczej 8 są uzasadnione.

Środki finansowe na termomodernizację budynku pozyskane zostaną z Banku Gospodarstwa Krajowego, który w takich sytuacjach dofinansowuje inwestycję w ok. 80%. W ramach termomodernizacji zmieniony zostanie m.in. system ogrzewania budynku z piecowego na ogrzewanie z sieci. Ponadto przebudowa budynku pozwoli na pozyskanie większej liczby mieszkań. 

Obecnie trwa procedura zawarcia umowy z Wykonawcą, który wykona dokumentację projektowo-kosztorysową przebudowy, rozbudowy i termomodernizacji budynku przy ul. Hutniczej 8, pozwalającą na określenie kosztów tej inwestycji. Koszt dokumentacji wyniesie 116.087,40 złotych brutto. 

RemondisReklama

Dodane: 13.05.23 | Odsłony: 1696 | komentarze (6)
Tagi:

Komentarze użytkowników

mieszkaniec | 2023-05-14 11:15:02 napisał(a):

Przy budowie nowego wiaduktu, dobrze aby zachowano jak najwięcej drzew. Zieleń dobrze równoważy beton.

Tylko | 2023-05-14 12:11:13 napisał(a):

Tylko współczuć tej głupocie nasyp 5 mb od budynku i jazda TIR ów pod górę na najwyższych obrotach o jakich ekranach mówi ten człowiek kompletne dyletanctwo.Przecież ci lokatorzy chyba nie zdają sobie sprawy, że czeka ich koszmar. Dlaczego Materek do lej pory nie wybudował mieszkań dla tych 400 rodzin plus 88 wyroków za które płaci SSM. Sprzedał szkołę Nr3 nad stawem, którą można było adoptować na mieszkania. Tak jak to robią Kielce.

Witek | 2023-05-14 12:26:40 napisał(a):

Materek, zamiast bloków dla potrzebujących budujesz jakieś wypasy na lubiance i parkingi z betonu. Następny, co tak naprawdę ma zwykłych ludzi gdzieś.
Takich już mamy w sejmie.

Olek | 2023-05-14 14:46:21 napisał(a):

Zwykli ludzie niech nie liczą na gwiazdkę z nieba, tylko zakasają rękawy do pracy i niech kupią własne M na kredo.

@Olek | 2023-05-15 11:18:59 napisał(a):

Gratuluję wrażliwości i empatii durny człowieku. Napisano jak wół że 400 rodzin spełnia warunki aby otrzymać mieszkanie socialne a te 88 rodzin eksmitowanych to maja pójść pod most? To są zadania gminy ,których przez dwie kadencje nie realizuje Prezydent czy to do ciebie dociera?

Wezyr | 2023-05-15 12:58:52 napisał(a):

Ten budynek powinien zostać wyburzony!
Zobaczcie Państwo, że sama dokumentacja to koszt 116.087,40 złotych brutto. Tam mieszka tylko 10 rodzin. Miasto powinno wybudować nowy blok socjalny. Wyjdzie taniej! Tylko projekt takiego bloku musi być przemyślany
Nie twórz Materek kolejnego getta w Starachowicach(jedno już budujesz przy ulicy Kościelnej, teraz chcesz wydać kolejne miliony na remont rudery w której z racji usytuowania będą bardzo ciężkie warunki do mieszkania(hałas) mimo, że wydasz kolejne środki na ekrany akustyczne.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie