Każdy kto startuje w tych zawodach - staje na podium

8362.nsmed

Starachowicki Klub Olimpiad Specjalnych „ARKA”, zgodnie z zapowiedzią Prezydenta Miasta Marka Materka, powstał w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzonym przez Miejski Ośrodek Pomocy w Starachowicach.

- Po objęciu funkcji kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy przez pana Grzegorza Małkusa poprosiłem, aby jednym z pierwszych działań było uruchomienie w Starachowicach Klubu Olimpiad Specjalnych ponieważ była taka potrzeba. – mówi Prezydent Marek Materek. - Była potrzeba zaangażowania środowiska osób niepełnosprawnych w sport, we współzawodnictwo. Udało się powstał Starachowicki Klub Olimpiad Specjalnych „Arka”. Klub działa od stycznia i już jest jednym z trzech najliczniejszych klubów, spośród ponad 30, w województwie świętokrzyskim. Skupia on ponad 80 osób, oprócz zawodników w jego skład wchodzą trenerzy, wolontariusze, rodzice i opiekunowie zawodników. Serdecznie dziękuję pracownikom Środowiskowego Domu Samopomocy i Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, które wzięły udział w tym przedsięwzięciu i obecnie tworzą skład Zarządu klubu „Arka”.

Pełny skład Zarządu:

1. Anna Góra (nauczyciel SOSW) - Przewodnicząca Klubu

2. Agnieszka Libuda (pedagog ŚDS) - Sekretarz Klubu

3. Małgorzata Kiepas (pracownik socjalny ŚDS) – Skarbnik Klubu

4. Beata Żurowska (nauczyciel SOSW) - Członek Klubu

5. Katarzyna Frycz (ŚDS) – zawodnik z niepełnosprawnością intelektualną.

Prezydent Miasta Starachowice w wyniku otwartego konkursu ofert na realizację w 2017 r. zadań gminy o charakterze pożytku publicznego z zakresu kultury, kultury fizycznej i sportu oraz turystyki przyznał dotację dla Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Polska.

- Jako Gmina już w tym roku wspieramy działalność klubu przeznaczając dotację w kwocie 4,5 tys. zł na na upowszechnianie kultury fizycznej poprzez organizację imprez sportowo-rekreacyjnych dokładniej na organizację w Starachowicach „Świętokrzyskiego Turnieju Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych”. - mówi Prezydent Marek Materek. - Bardzo się cieszę, że te zawody odbędą się w naszym mieście i już dziś wszystkich serdecznie zapraszam.

 Reklama

Członek Zarządu Powiatu Monika Nowak podkreśliła, że pomysł utworzenia Klubu Olimpiad Specjalnych w Starachowicach spotkał się z ogromnym zainteresowaniem ze strony dzieci borykających się z problemem niepełnosprawności oraz ze strony ich rodziców.

- Mamy nadzieję, że organizowane zajęcia, treningi sportowe, wyjazdy i turnusy rehabilitacyjne przyczynią się do jeszcze większego zainteresowania sportem niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. - mówi Monika Nowak z Zarządu Powiatu Starachowickiego.

Przewodnicząca klubu Anna Góra poinformowała, że klub stwarza możliwość rozwoju sportowego osobom z niepełnosprawnością intelektualną.

- Harmonogram treningów członków klubu jest jeszcze w fazie opracowywania. Czekamy na zakończenie badań lekarskich przez naszych zawodników i wypełnienie książeczek lekarskich. - mówi przewodnicząca klubu.

- Każdy lubi wygrywać, każdy lubi coś osiągnąć w życiu. Poprzez działalność sportową łamiemy stereotypy dotyczące osób niepełnosprawnych. - dodaje Agnieszka Libuda Sekretarz Klubu.

Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy Grzegorz Małkus jest także prezesem oddziału regionalnego Klubu Olimpiad Specjalnych.

- To jest pierwszy krok i jesteśmy na etapie organizowania sobie pracy, diagnozowania możliwości naszych zawodników i dopasowywania dyscyplin sportowych do ich możliwości i startu w zawodach. - mówi Grzegorz Małkus kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy. - Mamy kalendarz imprez sportowych wojewódzkich oraz krajowych i będziemy się starać tak organizować zajęcia, aby należycie przygotować naszych podopiecznych do startu w zawodach. Uważam, że ta inicjatywa to wzbogacenie oferty edukacyjnej zarówno Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego jak również programu terapeutycznego Środowiskowego Domu Samopomocy. Rehabilitacja ruchowa daje wspaniałe efekty terapeutyczne jeśli chodzi o proces uspołecznienia osób z niepełnosprawnością intelektualną.

To co daje zawodnikom działalność w klubie to, jak mówią terapeuci i trenerzy, satysfakcja z uprawiania sportu, poprawa sprawności psychosomatycznej. Istotna jest także integracja środowiska osób niepełnosprawnych poprzez udział w zawodach. Wzajemna rywalizacja zwiększa poczucie własnej wartości. Każdy kto startuje w takich zawodach staje na podium.

Kto może zostać zawodnikiem klubu? Osoby z niepełnosprawnością intelektualną w wieku od 8 lat wzwyż, posiadające orzeczony stopień niepełnosprawności.

Wszystkich zainteresowanych Prezydent Miasta Marek Materek zaprasza do Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Reja w Starachowicach, tel: 41 274 71 37.

Źródło: UM Starachowice

Dodane: 23.02.17 | Odsłony: 445

Komentarze użytkowników

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie