Jakie pomysły na rozwój turystyki ma prezydent miasta Marek Materek?

18495.nsmed

O pomysłach na rozwój turystyki w Starachowicach mówił na antenie Radia Rekord prezydent miasta Marek Materek. Po zakończonych i dobiegających końca takich projektach, jak Lubianka czy Pasternik, prezydencka administracja zmierzy się m.in. ze zmianami nad zbiornikiem Piachy, a projekt daleko wybiegający w przyszłość, to rozwój kolejki wąskotorowej oraz szlaków pieszo-rowerowych. 

- Spokojnie patrzę w przyszłość. Za mną już spotkania organizacyjne na temat tego z jakich programów będziemy chcieli skorzystać w nowej perspektywie unijnej. W jaki sposób będziemy chcieli w najbliższym czasie aplikować o środki. Czekamy też na rozstrzygnięcia, tam gdzie już aplikowaliśmy. Na szczęście ta praca nawet na jeden dzień się nie zatrzymała – powiedział na antenie Radia Rekord prezydent miasta Marek Materek i dodał, że wyznaczył współpracownikom kolejne cele. 

- W kwestii rozwoju turystyki dotyczą budowy ścieżek rowerowych, które będą mocno wychodziły poza miasto, czyli nawet jeśli ościenne gminy są średnio zainteresowane współpracą w tym zakresie, to chciałbym, żeby takie kilkunastokilometrowe szlaki rowerowe zostały wybudowane wraz z przedłużeniem torów kolejki wąskotorowej. Tak żeby połączyć Starachowice z Iłżą – przy niej ciąg pieszo-rowerowy, żeby został zrealizowany oraz dawnym szlakiem kolei wąskotorowych próbować się przebić do Nowej Słupi. Wtedy byłaby to kolejna mega atrakcja turystyczna dla osób, które odwiedzają nasze miasto. W Starachowicach mamy dobrą bazę noclegową, rekreacyjnie też się bardzo poprawiliśmy. Jeśli dodamy do tego kolejkę wąskotorową, dla której dokumentację trzeba przygotować, uzyskać niezbędne pozwolenia, pozyskać środki – to naprawdę pod kątem turystycznym też, oprócz przemysłu, którym stoimy i będzie stawiać na niego, to ta gałąź turystyczna też zacznie odgrywać coraz większą rolę. Kolejka wąskotorowa funkcjonuje teraz tylko do Lipia. Brakuje odcinka pomiędzy Lipiem i Marculami, a chcemy połączyć Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach z zamkiem w Iłży oraz Arboretum w Marculach. Dodatkowe połącznie rowerowe do Nowej Słupi, a jak wiemy z Nowej Słupi można dawnym szlakiem kolei wąskotorowej dotrzeć do Świętej Katarzyny. Ten cel wyznaczyłem współpracownikom. On jest trudny do osiągnięcia i do realizacji, bo będzie wymagał bardzo dużo nakładów pracy związanych z dograniem własności ze Skarbem Państwa, z Wodami Polskimi, z Lasami Państwowymi. To są takie instytucje trudne do przebrnięcia, natomiast przez ostatnie 10 lat pokazaliśmy, że przećwiczyliśmy to chociażby w przypadku Pasternika czy Lubianki, gdzie tereny nie należały do miasta. Udało nam się to zrealizować, więc tu także postaramy się stanąć na wysokości zadania i te cele zrealizować – mówił włodarz Starachowic. 

Fot. Archiwum 

Dodane: 20.04.24 | Odsłony: 2357 | komentarze (21)
Tagi:

Komentarze użytkowników

9 lat | 2024-04-20 09:16:55 napisał(a):

Taaa, a 9 lat zlecialo...

Mieszkaniec | 2024-04-20 09:30:21 napisał(a):

Skoro mamy „dobrą bazę noclegową” to po co nam jeszcze domki nad Lubianką ????

Gość | 2024-04-20 11:16:43 napisał(a):

Kolejka torowa dobra będzie, gości dowozić, lecz system Szwajcarii jeszcze lepszy ,nie jednego wykoleił na długie lata nic dodać. Tak trzymać nadal.

Pablo | 2024-04-20 11:20:41 napisał(a):

Ale urojenia... Ludzie w miescie czekaja na utwardzenie drog pod domami, chodniki, inne inwestycje infrastrukturalne, społeczne.. a ten bedzie budował droge rowerowa przez oscienne gminy i to wbrew ich woli.. kabaret to mało :)

Specjalista ... | 2024-04-20 13:19:14 napisał(a):

.. od wszystkiego (J. Materek) czyli od niczego buduje wszystko tylko niczego do tej pory nie zbudował. To może być przygrywka do kolejnej kadencji tatusia w zarządzie powiatu ...

vega | 2024-04-20 14:39:28 napisał(a):

a Kinia nadal uśmiechnięta xdxdxd

Egon | 2024-04-20 15:07:31 napisał(a):

Bardzo dobry pomysł Marka Materka.
Kolejka do Iłży i do Św. Katarzyny przez Nową Słupię. Super pomysł. Byłaby to niesamowita
atrakcja, porównywalna do kolejki w Bieszczadach, gdzie ludzie chętnie z niej korzystają, i u Nas mogłoby być podobnie.
To mogłoby ożywić ruch turystyczny w naszym regionie. Na pewno skorzystało by na tym miasto. Mam nadzieję, że prezydent szybko zacznie działać w tej sprawie.

O czym mowa? | 2024-04-20 15:33:52 napisał(a):

Przez kilkadziesiąt lat nie udało się dograć sprawy odbudowy zaledwie kilkukilometrowego odcinka między Lipiem a Marculami, a tutaj jakieś kolejne wizje budowy kilkudziesięciu kilometrów ścieżek rowerowych w ościennych gminach w ciągu kilku lat... Ooooodjazd!

do poprzednika | 2024-04-20 18:51:01 napisał(a):

Ten nieudolny zarząd powiatu niczego nie odnowi. Co rusz będą obietnice i obiektywne przeszkody. To jest styl działania nie tylko starosty ale też prezydenta czyli tzw. Komitetu ...

Mieszaniec | 2024-04-20 19:12:20 napisał(a):

To piękna manipulacja słowna chore wizję z grupą klakierów. Ludziska szykujcie kwatery prywatne otwierajcie puby restauracje dyskoteki. Baza noclegowa o której mówi to dwa hotele. Przybędzie 2 tysiące 3 tysiące miejsc pracy

Do Mieszaniec | 2024-04-20 21:20:43 napisał(a):

Za 20 lat będzie tu jak w małym Las Vegas.
Napis "Starachowice" już jest zainstalowany
w trawie.
Przekonasz się POmieszaniec, że twój defetyzm
się nie sprawdzi,
a miejsca pracy też powstaną. W końcu i Ty pójdziesz do roboty. Zgodnie ze swoim wykształceniem już możesz aplikować o stanowisko palacza kolejki czy odźwiernego w Dworku Świętokrzyskim.
Dzięki niesamowitej kreatywności M.M. może tu zostać utworzone Centrum Rozrywki Swiętokrzyskiej wzorowane na Parkach Rozrywki typu Disneyland, ale oparte o regionalne legendy. Kolejka jest pierwszym krokiem do tego wiekopomnego dzieła.
Nie martw się mieszaniec, jeszcze z bliska zobaczysz cywilizowanych ludzi. Głowa do góry.

Ja | 2024-04-20 21:44:16 napisał(a):

Weźcie sobie tą kolejkę zabierzcie na złom!

do Egon | 2024-04-21 15:54:59 napisał(a):

Weź ty chłopie idź do lekarza od głowy.
Najlepiej niech Giewont na kopalni usypią to będzie atrakcja turystyczna i z całego świata ludzie przyjadą .Kasy będziemy mieć jak w ZEA .

Do do Egon | 2024-04-21 16:49:01 napisał(a):

Chłopie z chłopa, to jest pomysł prezydenta Materka,
więc idź do niego i powiedz mu to, co poradziłeś Egonowi.
Starczy ci odwagi?

Do Do Mieszaniec | 2024-04-22 15:58:42 napisał(a):

Co to trzeba mieć w głowie, żeby taki komentarz wysmażyć ????

Stokrotka | 2024-04-23 19:16:05 napisał(a):

Kolejka wąskotorowa do Iłży, to już była. Obecny prezydent lansowal się na tle tej kolejki gdy pierwszy raz startował.

Do Do Do Mieszaniec | 2024-04-23 21:16:02 napisał(a):

Smażyć to można kurze łapki, twoje ulubione danie.
Co trzeba mieć w głowie, żeby to jeść.

Nemezis | 2024-04-24 09:02:42 napisał(a):

Gdzieś, kiedyś dawno czytałam, że był taki pomysł, żeby przyjrzeć się za pomocą grotołazów sztolniom po dawnej kopalni. Ponoć po części zalane wodą. Padł wtedy pomysł, na odnowienie i organizowanie tam podziemnych spływów kajakowych. To było dawno zaznaczam, więc nie wiem na ile to realne. Prawdą jest, że Starachowice choć malownicze oprócz rekreacji nie mają żadnych zabytków oprócz wielkiego pieca. Ciężko więc tu przyciągnąć turystów.

OHM | 2024-04-24 09:48:05 napisał(a):

Jestem za rozwojem obiektów rekreacyjnych w naszym mieście ale Starachowice nie sa i nie będą miastem turystycznym, czy ktoś normalny oczekuje że ludzie na urlopy będą przyjeżdżać do Starachowic?

Vip | 2024-04-25 12:42:33 napisał(a):

Wg Pani vice prezydent, UM Starachowice ma badania które twierdzą że do Starachowic będą przyjeżdżać turyści z "górnej półki". Sam się zastanawiam nad wczasami na Malediwach czy może lepiej rozbić namiot w Porcie Lubianka ????

wąskotorowy | 2024-04-25 13:40:41 napisał(a):

Większość tego typu atrakcji działających w Polsce przynosi regularne straty. Łatwo to sprawdzić. Samorządy dopłacają. Jeśli nie postępuje degradacja taboru i torowisk. Jeśli przez 20 lat nie udało się uzupełnić brakujących torów do Iłży, to teraz też się nie uda. Dzielne zuchy złomiarze pozbawili nas tej atrakcji na lata. A co do Nowej Słupi, to raczej do Rudek po starym śladzie. Jednak to są grube miliony, a bida aż piszczy. Prawdziwych pomysłów brak. Takie przedwyborcze gadeczki.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie